Berlusconi és a lefújt forradalom

2011. november 15. 08:48

Vannak, akiket megfontoltabbá tesz a politikai tisztség. Vannak, akiket arrogánsabbá. Berlusconi az utóbbi kategóriába esett.

2011. november 15. 08:48
Anne Applebaum
Komment.hu

„Ma már nehéz elhinni, de akkoriban ő is forradalminak tűnt. Arról beszélt, hogy megszabadítja az olaszokat a bürokrácia, a korrupció és a magas adók béklyóitól. Kasmír pulóveres fiatalok egészen új csoportját hozta be a politikába. Pártját a nemzeti fociválogatott szlogenje után Forza Italiának (Hajrá, Olaszország) nevezte el, és egy rövid ideig mindez jó bulinak tűnt. Még ennél is rövidebb időre bár, de a politika a korábban attól távolmaradó északolasz középrétegben is menővé vált. 1993 Milánójában - ezt mondták nekem akkoriban - gorombaságnak számított megkérdezni valakit, hogy melyik pártra szavazott. Sokkal rosszabb volt, mintha a keresetéről kérdezték volna. Berlusconitól azt várták, hogy mindezt megváltoztatja.

De a régi rezsimben meggazdagodott Berlusconi képtelen volt megváltozni, illetve országát megváltoztatni. Vannak, akiket megfontoltabbá tesz a politikai tisztség. Vannak, akiket arrogánsabbá. Berlusconi az utóbbi kategóriába esett. Ahelyett, hogy új korszakot nyitott volna, lefújta a forradalmat. Ahelyett, hogy könnyebbé tette volna a Luca Magnik életét Olaszországban, elkerülte a népszerűtlen intézkedéseket, még nagyobb államadósságot halmozott fel, idejének nagy részét pedig hasonszőrű milliomosokkal töltötte (köztük Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel), és »bunga-bungákat« - bármit jelentsen is a kifejezés - szervezett fejedelmi rezidenciáján. Épp elég népszerű maradt ahhoz, hogy újraválasszák, részben azért, mert az ellenzék olyannyira gyenge volt - amikor a régi politikai osztály összeomlott, nem alakult ki helyette új -, részben pedig azért, mert ő képviselte azt a fajta anyagi sikert, amelyre a modern olasz társadalom vágyik és felnéz. Mostanra viszont a kötvénypiacok utolérték, és rövidesen az államügyészek is követik majd - remélem legalábbis.

Ami pedig a karrierje komor tanulságait illeti: Wall Street elfoglalói! Líbia felkelői! Spanyol indignadók! Vigyázzatok, mit kívántok: országotok politikai elitjének eltörlése nem eredményez szükségképpen jobban működő államot, illetve boldogabb társadalmat. Sőt ha nem vigyáztok eléggé, elsodor titeket az ellenforradalom - eljön értetek Berlusconi!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Biomechanoid
2011. november 15. 10:24
"De a régi rezsimben meggazdagodott Berlusconi képtelen volt megváltozni." A kurvaistenit neki, ezek szerint Berlusconi már legalább 150 éves! Jól tartja magát az öreg. Persze, azt nem tudhatom, hogy ez a zsidó hölgy mit nevez rezsimnem.
imi55
2011. november 15. 10:23
"a magadfajta egyszeri nácinak bizonyára. ezt mások úgy mondják, hogy aki többet fogyaszt mint amit megtermel, az hitelre szorul. ilyen eccerű ez" A magamfajta "egyszerű náciból"rengeteg van mostanság az országban.Most nem csak a devizahitelesekről beszélek hanem azokról is akiknek például személyi kölcsöne van.A szomszédom 2007-ben 1,3 milliót vett fel azóta törleszti rendszeresen,tartozása most 1,5 millió.Igen fogyasztani akartunk azért vettünk fel hitelt, sajnálom hogy ez miatt "mások" nácinak neveznek minket egyszeri adófizetőket.
Panzergeneral
2011. november 15. 10:09
Szóval Almafai Anácska megirta kenyéradőik levelét. S akkor mi van?
imi55
2011. november 15. 09:31
"Vannak, akiket megfontoltabbá tesz a politikai tisztség. Vannak, akiket arrogánsabbá." Te aztán mindenkit tudsz kritizálni,csak a fajtádat nem.A liberálisok elvtelen módján kettős mércével mérsz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!