Messziről nézve: Lengyel választások, avagy folytassa Tusk!

2011. október 12. 12:02

Európa fellélegezhetett, hiszen az Unió egyik legnagyobb tagállamában egy alapvetően modernista, Európa-barát kormány maradhat hatalmon.

2011. október 12. 12:02
Kozma Levente
Haza és Haladás

„Donald Tusk és pártja a jobboldali-liberális Polgári Platform (PO) történelmet írt Lengyelországban a vasárnapi választásokon. A korábban kormányváltásokkal és válságokkal küzdő ország mára az Európai Unió egyik, politikailag legstabilabb és gazdasági értelemben legsikeresebb tagállama lett. Újraválasztásával először fordul elő Lengyelországban a rendszerváltás óta, hogy kormányból sikerül nyernie valamelyik pártnak, és a biztos parlamenti többséggel a PO-Parasztpárt (PSL) koalíció folytathatja a kormányzást.
 
Európa fellélegezhetett, hiszen az euró-zóna válságától már amúgy is sújtott Unió egyik legnagyobb tagállamában egy alapvetően modernista, Európa-barát kormány maradhat hatalmon. Az orosz és a német kormány is az elsők között üdvözölte a választási eredményeket. Tusk elődje, és mostani legnagyobb ellenfele, Jaroszlaw Kaczynski miniszterelnöksége alatt (2006-2007) a lengyel-orosz és a lengyel-német kapcsolatok mélyponton voltak, ami jórészt a konzervatív politikus populista, EU- és idegenellenes politikájának, kiszólásainak volt köszönhető. Az elmúlt hetekben Kaczynski megpróbált a korábbiaktól eltérő kampányt folytatni, kevésbé voltak nacionalista megnyilvánulásai, de a 2010-es elnökválasztás után újabb vereséget szenvedett. Az egyik legnagyobb hibát akkor követte el, amikor frissen megjelent könyvében minden alapot nélkülözően sejtetni engedte, hogy az egykori NDK-ból származó Angela Merkelnek kapcsolata volt a keletnémet titkosszolgálattal, a Stasival. A német külügyminiszter elsők között szólalt meg a választások után a külföldi politikusok közül és rendkívül fontosnak nevezte, hogy a lengyelek elutasították a németellenes érzelmek szítását, és a szomszédos országnak ismét Európa-barát kormánya lesz. Az USA-hoz való baráti és szoros viszony alapvetően nem változott annak ellenére sem, hogy a Tusk-kormány 2008-ban kivonta a lengyel csapatokat Irakból.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
saddlenode
2011. október 13. 07:29
egy Tusk-Palikot koalíció lenne a legjobb, hogy ledőljenek bizonyos ésszerűtlen mentális tabuk ká-európában, ti. h a nyilvánvalóan összetartozó konzervatív és liberális erők nem lehetnek sosem együtt.
kalasnyikov
2011. október 13. 05:22
Lengyelország megszépitő közelsége miatt is igen jó példa arra,hogy ugy tiz év alatt rendbe lehet tenni még a legszarosabb disznóólat is. Egyetlen módszere ,hogy fokozatosan ki kell pusztitani a kutricákat folyamatosan teleszaró, terméketlen és ehetetlen ártányokat. Nem nehéz dolog, naponta gyülekeznek a következő portálokon....nolblog.hu, kapcsolat.hu, mszp.hu, népszavablog.hu.....ennnyi elég első megközelitésben. ..DDDD
HSL
2011. október 12. 18:13
bem apó is eljött ide harcolni, tusk is átvehetné a kormányt
hátakkor
2011. október 12. 14:55
bízzuk ezt a lengyel barátainkra! A posztkommunistáinkat meg Fletóékra és az ismételten radikálisan megújuló Vének Gréniumára!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!