Itt a tél: de annyira, hogy már a légi közlekedésbe is kőkeményen bezavar
Jelentősek a késések.
Szarvason Marton Lajos arról nosztalgiázott az új erő pártja szervezésében, hogyan is véthette el de Gaulle-t 1962-ben.
„De Gaulle minimum megosztó figura. Elévülhetetlen érdemei közé sorolható, hogy képes volt lezárni a francia állam szó szerinti egységét fenyegető algériai függetlenségi háborút úgy, hogy elengedte az egykori gyarmatot. Algéria szimbolikája a franciáknak akkor maga volt Az Állam Integráns Része - nem beszélve az ott élő franciák százezréről... 1962-ben De Gaulle mégis képes volt erről lemondani, amiért ugyanezen év augusztusában egy obskúrus, O.A.S. nevű titkos hadsereg, amely az Algéria elszakadása ellen harcoló egykori katonákból és zavaros alakokból verődött össze, merényletet hajtott végre ellene. A sikertelen gyilkosság relevanciája: három magyar is részt vett benne, közülük Marton Lajos könyvet is írt minderről, és a mai napig büszke tettére. (Marton életműve szintén külön bejegyzést érdemelne, saját honlapján sokat lehet róla olvasni, többek között Toroczkai László tollából.)
A fentiek és sok más miatt is, lehet kedvelni és elutasítani is De Gaulle elnököt. Könyvet is lehet írni mindkét álláspontról. Van viszont az emberi jóízlésnek egy határa, amit nem szerencsés átlépni. Ide tartozik az, ha négy évtizeddel De Gaulle halála után azzal haknizik valaki, hogy máig büszke tettére, és leginkább azt sajnálja, hogy elvétette a célpontot azon az augusztusi estén. Van, ami ennél is rosszabb: ennek politikai használt remélve, lakossági fórumot tartani. Ez már annyira groteszk, hogy a szervezőkön nem is lehet meglepődni, de azért mégis...
Bár kicsit későn szólunk, ha van szarvasi olvasónk, aki ott volt, bátran küldjön beszámolót, mégis mi hangzott el, és a szervezők milyen szavazói réteg megszólítására törekedtek. Tehát: Szarvason augusztus 29-én este 6-kor Marton Lajos (vitéz) arról nosztalgiázik az új erő pártja szervezésében, hogy hogyan is véthette el De Gaulle-t 1962 augusztusában. Az este stílszerű címe, ami megegyezik a vitéz memoárjáéval is: »Meg kell ölni De Gaulle-t«.”