Az egymillió frankos kérdés

2011. augusztus 23. 14:06

Az euroatlanti integrációs programnak nincsen következetes képviselete a magyar parlamentben.

2011. augusztus 23. 14:06
Antal Dániel
Komment.hu

„A jelenlegi és az előző kormányok gazdaságpolitikája az euróhoz való közeledés, a konvergencia szempontjából csak látszólag volt eltérő. A szocialista kormányok krónikus túlköltekezése ahhoz vezetett, hogy a megtakarításokat az állam szívta el a magánszféra elől, ami a forintkamatokat emelte, és egyben az euróbevezetési feltételektől távolította az országot. Ezzel egyre csökkent az esélye, hogy a devizahitelesek "rendes hitelessé" váljanak. Az Orbán-kormány a túlköltekezést elfedte azzal, hogy államosította a nyugdíjrendszer demográfiai tartalékát; mivel azonban az aktuális, folyó deficitet magánmegtakarításokból csökkentette, a hiány újratermelődésének okait (az úgynevezett strukturális hiányt) viszont nem szüntette meg, csak rövid időre hozta közelebb az eurócsatlakozás lehetőségét, amellyel viszont nem élt. A nyugdíjrendszerben keletkezett demográfiai hiány ugyanis a jövőben még nehezebbé fogja tenni az euró bevezetését.

A politikai felelősség kérdésével összefügg, hogy a magyar választók akaratának megfelelően az országgyűlésből kiesett két olyan párt, amely feltétlen híve volt az euró bevezetésének, és helyettük nem európai integrációpárti, hanem az euróbevezetéssel szemben mérsékelten kritikus LMP és a mindezt elvető Jobbik került be a parlamentbe. Talán nem túlzás azt mondani, hogy a 2003-ban elsöprő többséget élvező euroatlanti integrációs programnak nincsen következetes képviselete a magyar parlamentben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bolá
2011. augusztus 23. 15:50
Most attól eltekintve, hogy az uralkodó gazdasági rend által unos-untalan követelt strukturális átalakítások a gyakorlatban az jelentenék, hogy például el kellene dönteni, hogy az ingyenes dialízist szüntetjük meg, vagy az ingyenes inzulin szolgáltatást, vagy ne is foglalkozzunk az egésszel, mert úgysem tudjuk a sok pénzen kiképzett orvosainkat megfizetni, így ők külföldre menve nem marad szakember, aki meghatározná, hogy vese- vagy cukorbetegek vagyunk, az egész alapfelvetés hamis. Ez a Bogár által folytonosan emlegetett bibói hamis közbeszéd. Ha a nemzetgazdasági folyamatokra a jövedelmek (a magánszféra, az állam jövedelmei) és a reálfolyamatok (fogyasztás, felhalmozás) oldaláról is felírjuk az alapvető egyenletet (mindkét megközelítés a GDP-vel egyenlő), akkor némi átalakítás után olyan azonosságot kapunk, amely szerint a fizetési mérleg egyenlege azonosan egyenlő a költségvetés egyenlegével plusz a megtakarítások és beruházások különbségével. Ebből az azonosságból, amelynek egyébként nincs kitüntetett oksági iránya, a neoliberális gazdaságpolitika hívei azt a következtetést vonják le, hogy a fizetésimérleg-hiányt a költségvetési kiadási többlet generálja, tehát a megoldás a költségvetési kiadások (például az említett egészségügyi kiadások) csökkentése. Nem belemerülve e „megoldás” társadalmi hatásainak taglalásába, rá kell mutatni, hogy az azonosság ilyen értelmezése merő tévedés. A jelenlegi problémák nem abból származnak, hogy a magyar állam túl sokat költene egészségügyre vagy oktatásra, hanem abból, hogy a hazai vállalati szféra összeomlása miatt elégtelen a költségvetés jövedelme. Gondoljunk arra, hogy a rendszerváltás során másfélmillió munkahely, a munkahelyek egyharmada szűnt meg azok adóbefizetéseivel (közterhek, nyereségadó stb.) együtt, miközben a hazai vállalatok helyét elfoglaló külföldi vállalatok növelték a kereskedelmi és ennek révén a fizetési mérleg hiányát. A fizetésimérleg-hiány okozza tehát a költségvetési hiányt, és nem fordítva, ebből következik, hogy a megoldást is a fizetésimérleg-hiány csökkentésében kell keresni.
várúr
2011. augusztus 23. 14:38
Hol van egyelőre az euro... Előbb kapja össze magát az EU és mi is. Utóbbi Furcsányék miatt nem lesz kis mutatvány...
nyoooc
2011. augusztus 23. 14:26
Így járt az SZDSZ és a balra tolódott MDF. És? Az euro bevezetésének most feltételes híve (képviselete) van a parlamentben. Nekem ez tetszik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!