Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Gernot Erler azt mondja, hogy „aki hallgat azzal kapcsolatban, ami Magyarországon történik, bűnrészessé válik”.
„Alig néhány nappal azután, hogy az amerikai nagykövet közzétette a Magyar Nemzetben azt a szó szoros értelmében rendkívüli írást, amelyben meglehetős nyíltsággal és határozottsággal figyelmeztette a magyar kormányt demokratikus kötelezettségeire, ugyanebben a témában, de még sokkal keményebben megszólalt a német SPD frakcióvezető-helyettese is. Gernot Erler »a jogállam lopakodó leépítéséről« beszél, és azt mondja, hogy »aki hallgat azzal kapcsolatban, ami Magyarországon történik, bűnrészessé válik«. Ezt a szemrehányást két címre küldi: Angela Merkel kancellárnak és az ő CDU-jának, illetve az Európai Uniónak, mert »szégyenletesnek« tartja, hogy részükről eleddig »semmiféle egyértelmű elhatárolódás és beavatkozás nem történt«.
A nyilatkozatot, amelyet Erler a dpa hírügynökségnek adott, természetesen az egész német sajtó átvette. Most várható, hogy a magyar kormány, netán a Fidesz valamelyik megmondóembere felteszi majd a kérdést, ki is az a Gernot Erler, mert ők még soha nem hallottak róla, és különben is, az SPD szociáldemokrata párt, vagyis már megint a Fidesz kétharmados győzelmét nem szívelő európai baloldal összeesküvéséről van szó. Ráadásul az ellenzéki SPD csak a Merkel-kabinet ellen, választási kampányában használja fel a magyar kártyát. Ilyesmikre telik a mi kormányzati kommunikációnktól, meg még arra, hogy amúgy általában kétségbe vonja a külföld megfelelő tájékozottságát, a nemzetközi szervezetek kompetenciáját és a szakértők hozzáértését. Ebben az esetben tehát talán nem haszontalan tudatni az illetékes államtitkársággal, hogy Gernot Erler egyszersmind pártja egyik külpolitikusa is, akinek felkészültségét nem volna helyénvaló elvitatni. (...)
Külön ajánlott a hazai kormánykörök figyelmébe, hogy Erler úr elismeréssel, mintegy követendő mintaként hivatkozik az amerikai kormányzat Budapestet érintő, egyértelmű állásfoglalásaira. Mintha transzatlanti egyetértés formálódna az Orbán-kurzus megítélésében.”