Államcsőd, ok nélkül

2011. július 30. 14:42

Néhány hónappal ezelőtt még mindenki legyintett volna erre a forgatókönyvre: az amerikaiak nem olyan hülyék, hogy egy ilyen teljesen ok nélküli világválságba belemenjenek.

2011. július 30. 14:42
Szalontay Mihály
Magyar Hírlap

„Ugye emlékeznek még a Lázadás ok nélkül című, 1955-ben készült klasszikus amerikai filmre, amelyben a lázadó kamaszok már nem pisztolypárbajt vívnak, mint épp ötvenöt évvel korábban, a 19–20. század fordulóján, meg a vadnyugati filmekben, hanem kocsipárbajt. Két kocsival mennek teljes sebességgel egymással szemben, és aki előbb berezel és félrerántja a kormányt, az a gyáva nyuszi. A játékszabályok szerint a kocsik természetesen lopottak, mert a saját életüket veszélyeztethetik, de a család autóját már nem! Ez a kocsipárbaj iskolapéldája annak, hogy miként lehet valódi ok nélkül valódi életveszélyt teremteni, amiből aztán igen nehéz kikászálódni. 


A film elkészülte óta ismét eltelt ötvenöt év, ám a játék manapság is folyik, csak most már korszerűbb fegyverekkel. A kocsi elavult, az amerikai autók meg különösen, amit a gyáraik csődbukdácsolásai is tükröznek. Úgyhogy manapság az ország vezetői a pénzzel játszanak. Természetesen nem a családéval, mert azt azért nem kellene veszélyeztetni, hanem az adófizetőkével.
 
John Boehner, a republikánus többségű amerikai képviselőház elnöke és Barack Obama, az ország demokrata párti elnöke két, homlokegyenest különböző pénzügyi javaslattal megy szembe egymással a kormányzati adósságplafon megemelését illetően, várva, hogy ki lesz a gyáva nyúl, ki enged a másiknak, elkerülendő a keddre várható államcsődöt. Már olyan közel vannak egymáshoz, hogy látják a félelem szülte torz grimaszokat is a másik képén, és egyre hangosabban kiabálnak egymásra: add be a derekad, mert baj lesz! Közben kölcsönösen azzal vádolják egymást, hogy fontosabbak a másiknak a következő évi választások, mint az ország érdekei. Ez azért abszurd érv, mert ha nem sikerül elkerülni a pénzügyi katasztrófát jelentő államcsődöt, akkor egészen másképpen festenek majd a következő évi választások. Nem biztos ugyanis, hogy az ország gazdasága, valamint a jelenlegi pénzügyi gyávanyuszi-játék két főszereplőjének politikai karrierje túléli a katasztrófát.”
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mélyszittya
2011. augusztus 01. 10:47
Sok kisszerű kekec. Tényszerűen ellentmondani nem tud, ezért aztán küld ide, oda, minősítget össze, vissza. Ez a ti szintetek. Ilyen a vezetőiteké is, akiket nyilván nem véletlenül választottatok. Ezért is tartunk ott, ahol... Érdemes lassan kinyitni a szemetek, mert így (vakon, vagy bátran - ez eldöntendő) balegyalogoltok a latrinába.
gyula
2011. július 30. 22:48
Miért nem csak annyit irtál , hogy Amerika rohan a csőd felé , tehát Orbán egy bunkó . Kétsorosra nem fizetnek ? Mostmá mondták hogy ki is kell fejteni ?
csi
2011. július 30. 18:58
Most kellene kihasználni az alkalmat a republikánusoknak és elfogadtatni egy alkotmánykiegészítést a hitelfelvétel tilalmáról (Balanced Budget Amendment) cserébe az adósságplafon egyszeri és utolsó emeléséért. Most vagy soha helyzet.
mélyszittya
2011. július 30. 16:14
Én sem hittem volna, hogy az amerikai politikusok(átlagemberek) valaha is lehülyüljenek a hazai színvonalra - és lám, most mégis. Igaz, az elmúlt hónapokban odakinti barátaim (ottani) belpolitikai témákban tett megjegyzései azonban már fokozatosan erodálták ebbeli pozitív irányultságú nézeteim határozottságát. A Tea Party mozgalom elvakult, olykor már irracionális Obama-ellenessége, és minden korábbi lovagiassági értéket felrúgó győzeleméhsége lassan a republikánus ellenzéket eljuttatta a kis hazánkban már bevett "minél rosszabb, annál jobb" attitűdig. Mi több: a teapárti demagógok a tekintetben is hasonlóvá kezdtek lenni a tavalyi-tavalyelőtti, a hatalomátvételre készülő Fideszre, hogy nem átallottak aktív lépéseket is tenni a "rontás" érdekében. Csakhogy Amerika, és az előbb utóbb (legkésőbb a következő elnökválasztáson) esetleg valóban hatalomba kerülő republikánusok nagyon hamar hasonló csapdahelyzetekben találhatják magukat, mint Orbánék, akiknek korántsem csupán a külső körülmények kedvezőtlen alakulása okán, hanem saját korábbi aknamunkájuk eredményeként ér ma már szájukig a víz. Nagyon ritkán értek egyet egy Széles-féle gyűlölet-tollnokkal, de a cikk szerzőjének a gondolat felvetését illetően ezúttal igaza van. Csak azt felejtette el (vagy nem engedhette meg magának) továbbgondolni, hogy Amerikában sok hozzá és elvtársaihoz hasonló rövidlátó győzelemmániás állított elő a magyarországihoz hasonló, ám a világ gazdaságára nézve sokkalta veszélyesebb helyzetet. A nagy kérdés persze, hogy az óceán túlpartján maradt-e még annyi józanság, hogy valaki a nagyon is közelgő utolsó percben félrerántsa a kormányt. Azt mindenesetre már látjuk, hogy idehaza a "győztes" autó merre rohan...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!