„Ugye emlékeznek még a Lázadás ok nélkül című, 1955-ben készült klasszikus amerikai filmre, amelyben a lázadó kamaszok már nem pisztolypárbajt vívnak, mint épp ötvenöt évvel korábban, a 19–20. század fordulóján, meg a vadnyugati filmekben, hanem kocsipárbajt. Két kocsival mennek teljes sebességgel egymással szemben, és aki előbb berezel és félrerántja a kormányt, az a gyáva nyuszi. A játékszabályok szerint a kocsik természetesen lopottak, mert a saját életüket veszélyeztethetik, de a család autóját már nem! Ez a kocsipárbaj iskolapéldája annak, hogy miként lehet valódi ok nélkül valódi életveszélyt teremteni, amiből aztán igen nehéz kikászálódni.
A film elkészülte óta ismét eltelt ötvenöt év, ám a játék manapság is folyik, csak most már korszerűbb fegyverekkel. A kocsi elavult, az amerikai autók meg különösen, amit a gyáraik csődbukdácsolásai is tükröznek. Úgyhogy manapság az ország vezetői a pénzzel játszanak. Természetesen nem a családéval, mert azt azért nem kellene veszélyeztetni, hanem az adófizetőkével.
John Boehner, a republikánus többségű amerikai képviselőház elnöke és Barack Obama, az ország demokrata párti elnöke két, homlokegyenest különböző pénzügyi javaslattal megy szembe egymással a kormányzati adósságplafon megemelését illetően, várva, hogy ki lesz a gyáva nyúl, ki enged a másiknak, elkerülendő a keddre várható államcsődöt. Már olyan közel vannak egymáshoz, hogy látják a félelem szülte torz grimaszokat is a másik képén, és egyre hangosabban kiabálnak egymásra: add be a derekad, mert baj lesz! Közben kölcsönösen azzal vádolják egymást, hogy fontosabbak a másiknak a következő évi választások, mint az ország érdekei. Ez azért abszurd érv, mert ha nem sikerül elkerülni a pénzügyi katasztrófát jelentő államcsődöt, akkor egészen másképpen festenek majd a következő évi választások. Nem biztos ugyanis, hogy az ország gazdasága, valamint a jelenlegi pénzügyi gyávanyuszi-játék két főszereplőjének politikai karrierje túléli a katasztrófát.”