Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
A mindenkori magyar kormány legfontosabb értékének az ország érdekének kell lennie. Pont.
„A világ átalakulóban van, s a folyamatban lévő változások méreteiről ugyan csak megérzéseink lehetnek, de talán nem túlzás, ha olyan volumenű eseménysort képzelünk magunk elé, mint a szovjet dezintegráció, még ha jellege minden bizonnyal más (lesz). Ebben a helyzetben, az elmúlt két évtizedben lezajlott szabadrablástól és dzsentris tékozlástól legyengítetten egyszerűen nem engedhetünk meg magunknak semmiféle nyílt konfrontációt, ami a világszínpadot illeti. Ezt márpedig csak úgy kerülhetjük el, ha mindenkivel beszélő viszonyban vagyunk, mi több, forszírozzuk is az eszmecserét, lehetőleg azt a diplomáciai-politikai-gazdasági nyelvet használva, ami az adott félnek ínyére van. Igaz, hogy sok pofont kapott az ország és kormánya az európai uniós elnökség alkalmából, ám ha van tanulsága az elmúlt fél évnek a jövőre nézve, akkor az az, hogy a fokozott kommunikációs intenzitás a nemzeti érdekérvényesítés lehetőségének új dimenzióit is megnyitja.
Bár uniós elnökök jó, ha 15 év múlva lehetünk újra, semmi sem áll útjában annak, hogy fenntartsuk ezt a megnövekedett »diplomáciai sávszélességet« a szükséges anyagi és intellektuális erőforrások folyamatos és fokozott biztosításával. A globális változásban rejlő veszélyeknek és kihívásoknak – természetesen az ország kézzel fogható megerősítésén túl, amely létkérdés – az időben szerzett információ az egyetlen ellenszere. Ami pedig az értékek és érdekek látszólagos ellentmondását (vagy jobban mondva tudatos szembeállítását) illeti, azt nem szabad elfelejteni, hogy a mindenkori magyar kormány legfontosabb értékének az ország érdekének kell lennie. Pont.”