A munka szabaddá tesz?

2011. június 23. 07:19

Egy munkavállaló ma több mint kétszer akkora teljesítményt nyújt, mint 1978-ban, a bérének reálértéke mégis ezen a szinten látszik beragadni.

2011. június 23. 07:19
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A hivatalos adatok szerint a munkáért fizetett bér irreálisan alacsony (»irreál bér«), hiszen alig haladja meg a 33 évvel ezelőtti szintet, és a többség esetében a fiziológiailag szükséges minimum alatt van. Egy átlag munkavállaló ma több mint kétszer akkora teljesítményt nyújt, mint 1978-ban, a bérének reálértéke mégis ezen a 33 évvel ezelőtti szinten látszik beragadni. Másrészt viszont az is nyílt titok, hogy több százezer ember kényszerűségből minimálbéren van bejelentve, miközben a valóságos jövedelme ennél lényegesen több. Egyrészt nagyon sokan menekültek nyugdíjba a munka világából, jelentős részük rokkantnyugdíjjal vagy egyéb intézményesített korkedvezménnyel. Másrészt viszont, ha a munka világába való visszatérésüket ösztönözzük, fel kell tennünk azt a kérdést is, hogy ki és miből fogja megteremteni az ehhez szükséges munkahelyek százezreit. Felháborító, hogy egyes munkavállalói csoportokhoz tartozók túl korán mehetnek nyugdíjba, de arról nem beszélünk, hogy ezen munkavállalói csoportok tagjai 10-12 évvel rövidebb ideig élnek, mint átlagos társaik. Mint ahogy arról sem beszélünk, hogy a magyar férfiak mintegy hatvan százaléka meg sem éri a 62 éves nyugdíjkorhatárt.

Miközben 1971-ben a 35 és 55 év közötti magyar és osztrák férfiak halálozási arányszámai azonosak voltak, ma majdnem háromszor annyi középkorú magyar férfi hal meg minden évben, mint Ausztriában. És arról is hallgatunk, hogy az egészségben eltöltött életidőt tekintve Ukrajnával és Oroszországgal együtt a legrosszabbak között vagyunk Európában. És persze azon sem gondolkodunk el, hogy a legnyomorúságosabb helyzetben lévő, csaknem egymillió ember hogyan vált történelemből kilökött réslakó páriává, akinek nemcsak semmilyen munkavégzéshez szükséges képzettsége nincs, sőt lényegében analfabéta, hanem elemi szinten hiányzik belőle a fegyelemnek és normakövetésnek az a minimuma is, amely nélkül a lehető legprimitívebb fizikai munkavégzés sem képzelhető el. Mélyen hallgatunk hát arról, hogy a fegyelmezés milyen rendészeti formáival és hogyan gondoljuk őket mégis bekapcsolni a munka világába. És arról, hogy az így végeztetett munka hozadéka egészen bizonyosan kevesebb lesz, mint amennyibe e munkavégzés megszervezése kerül. Vagyis, hogy ez a munka nem »hoz, hanem visz«. Arról meg végképp nem szólhatunk, hogy a fegyelmezés nélkül viszont e hatalmas és gyorsan növő réteg a parazitizmus olyan fenyegető struktúráit hozza létre, amelyet már semmilyen rendészeti eszközzel nem lehet megfékezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Krupp Skya
2011. június 23. 18:51
1973-ban egy amerikai küldöttségnek engedélyezték, hogy magyar gyárakat keressenek fel és megvizsgálják a magyar munkások helyzetét. Egy hetes itt lét után Kádár János fogadta őket, hogy beszámoljanak a tapasztalatokról. Megdöbbenve közölték Kádárral, hogy a magyar munkások 8 órából csak 4 órát dolgoznak . Kádár közölte velük uraim nyugodjanak meg mi ezt nagyon jól tudjuk, ezért fizettük nekik csak két órát.
balbako_
2011. június 23. 15:23
Amikor minden megtermelt 100 Ft-ból 81-et adósságra fordítunk én nem tudom mekkora termelékenységet kéne elérni, hogy láttatja is legyen. Bonyolítja a dolgot, hogy a munkaképes emberek fele dolgozik csak és generációk nőnek fel bizonyos családokban, akik azt látják, hogy munka nélkül is lehet élni - persze nem túl magas szinten. Ide bizony kényszer kell, mert el kell jutni ahhoz, hogy munkaképes ember reggel, ha felébred dolgozni induljon, ne máshova. Nagyon hasonlít a helyzet Indiához, ahol kikötötték a szerződések, hogy az indokoltnál lényegesen magasabb - és persze alacsony bérű - helyieket foglalkoztassanak. És sikerült nekik! Kievickéltek saját emberségükből az éhhalál övezetből, sőt! Persze egy akkora gigaország problémája más, mint a miénk, de a közmunka program nem ördögtől való, mert azokat az embereket akiknek semmilyen kapcsolatuk nem volt a munka világával, most visszavezethetik oda. Persze, ha több pénz lenne jobban és humánusabban lehetne ösztönözni őket a munkára, de tetszettek volna nem tolvaj hülyéket kormányra juttatni.
Akitlosz
2011. június 23. 13:03
"„A hivatalos adatok szerint a munkáért fizetett bér irreálisan alacsony (»irreál bér«), hiszen alig haladja meg a 33 évvel ezelőtti szintet, és a többség esetében a fiziológiailag szükséges minimum alatt van." Bizony. Egyszerűen nincs értelme minimálbérét munkát vállalni, mert a munka miatti megnövekedett költségek következtében csak még nagyobb nyomorba kerül tőle az ember, mintha nem csinálna semmit. "Másrészt viszont az is nyílt titok, hogy több százezer ember kényszerűségből minimálbéren van bejelentve," Ezért is jó ötlet az egykulcsos adórendszer és a minimálbér adómentességének az eltörlése. "Mint ahogy arról sem beszélünk, hogy a magyar férfiak mintegy hatvan százaléka meg sem éri a 62 éves nyugdíjkorhatárt." Ezért kidobott pénz lényegében nyugdíjjárulékot fizetni. Csak egy újabb adó az állam javára. Ráférne az országra egy kis minimálbér emelés, hogy legalább a SZJA fussa belőle.
Julio Salazar
2011. június 23. 11:40
Gratulálok a cikkhez !! Mint minden amit Ön leír , ez is briliánsan látja és láttatja lényeget. Csak remélni tudom, hogy a sok okos politikus egynémelye egyszer csak elolvassa őket !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!