Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Ha nincs bizalom, nincs semmi. Csak terméketlen viták vannak, egymás ócsárlása, rosszabb esetben kisemmizése.
„Az önkormányzatok szeretnek gazdálkodni, ha van nekik miből. Nagyon sok és bölcs belátás kell ahhoz, hogy felmérjék a helyi vezetők, meddig ér a takarójuk, van-e, lesz-e fedezet arra, hogy amit saját választóiknak megígértek, tényleg teljesíthető-e és mikor. Mert ez a bökkenő: az önkormányzatok élére választások révén kerülnek az emberek, s hiába voltak korábban tisztességes vállalkozók, tanáremberek, közalkalmazottak, a választás ténye politikusokká emeli, vagy, ha úgy tetszik, zülleszti őket. Megbízásuk szabott időre szól, s ha újra óhajtják választatni magukat, egyszerre kell megfelelniük a hely lakosainak, és figyelniük az országos politikai helyzet változásaira. Helyzetük kényes, feladataik elodázhatatlanok politikailag is, gazdaságilag is, erkölcsileg is. Napra nap a szemükbe kell nézniük azoknak, akik beléjük helyezték bizalmukat. Ezt a bizalmat kellene működtetni országos méretekben is, ezért kell újragondolni kormányzat és önkormányzat viszonyát. Ha nincs bizalom, nincs semmi. Csak terméketlen viták vannak, egymás ócsárlása, rosszabb esetben kisemmizése. Ha úgy állna a helyzet, hogy van egy gazdag állam, és néhány önkormányzat bármilyen okból elszegényedett, az állam rohanna segíteni. Most nem tud rohanni, mérlegelni kénytelen, mit bír az államkassza, és mit a helyiek türelme.
Régi igazság, hogy a bizalom alapja az ellenőrzés. Senki nem sértődhet meg, ha pontos elszámolást kérnek tőle, ha követelmény az átláthatóság, a korrupció letörése, a mutyizások feltárása. Boldogabb országokban ilyesmire nem kell sok szót vesztegetni.
Magyarország most nem boldog. De szeretne az lenni. Ennek egyik alapfeltétele, hogy helyben is, »odafenn« is belássák: ugyanabban az országban élünk, ugyanabban a cipőben járunk. Hogy ez a cipő lyukas? Meg kellene végre értenünk, mitől és miért lett ilyen. És azt is, hogy nincs pénz újra.”