Átkozott frigy
Brüsszelben egy torz szivárványkoalíció öltött testet, s ellenzékének legmarkánsabb vezére Orbán Viktor.
A „nyugati civilizációnak” lassan észre kell vennie, hogy a pusztán gazdasági érdekekre és nem értékekre épített Európa nem lesz képes egységét megőrizni és a jövő kihívásaival megbirkózni.
„Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagytanácsa ez év márciusában megváltoztatva első fokon hozott határozatát úgy döntött, az olasz oktatási intézményekben kifüggesztett feszületek nem sértik a vallásszabadságot, illetve az oktatási jogokat. A pert Soile Lautsi olasz-finn kettős állampolgár - aki meggyőződésből szekuláris szellemben kívánta gyermekeit nevelni - indította Strasbourgban, miután kimerített minden fellebbviteli lehetőséget hazájában. Az olasz bíróságok ítéleteikben amellett érveltek, hogy a kereszt az olasz identitást és polgári értékeket hivatott megjeleníteni, vagyis mint az állam jelképe nem sérthet alapvető jogokat, és nem lehet ellentétes az állami semlegesség elvével. A strasbourgi másodfokú ítéletet egyértelmű sikerként könyvelte el több állami vezető és a katolikus egyház is; valóban immár jó eséllyel reménykedhetünk abban, hogy amennyiben egy állampolgár netalán azzal fordulna a bírósághoz, hogy a kórházi ágyak szélén elhelyezett Biblia sérti a vallásszabadság jogát és a szekularizációt, nem feltétlenül kellene a széfek mélyére rejtenünk. (...)
A Berlusconi vezette Szabadság Párt egyik tagja az ítélet meghozatala után a következőket mondta: »A feszület a szeretet, szelídség és a béke szimbóluma.« Nos, ha nem is feltételezhetjük, hogy mindenki egyetért a fenti állítással, annyi bizonyos: Európa kultúrájának és történelmének a kereszténység szerves része, az »európai identitásunk" alapja. A falra akasztott feszület Olaszország tantermeiben, az Egyesült Államok bankjegyein olvasható »In God We Trust« jelszó, illetve Isten vagy a kereszténység megemlítése Magyarország Alaptörvényében éppen ezért nemcsak egy vallás szimbóluma, hanem hagyomány és kultúra is. Nem kényszerítenek senkit, és nem fogalmaznak meg egyetlen állampolgár tekintetében sem kötelező előírást, magatartási formát. A vallásszabadság joga, az állam és egyház szétválasztásának elve mind hazánkban, mind az Uniós tagállamokban biztosított. A »nyugati civilizációnak« lassan észre kell vennie, hogy a pusztán gazdasági érdekekre és nem értékekre épített Európa nem lesz képes egységét megőrizni és a jövő kihívásaival megbirkózni.”