„Az 1946-os párizsi békekonferencián az osztrák és az olasz külügyminiszter megállapodott ugyan az autonóm északolasz tartomány kialakításában, ám ezt az olasz többség éveken át sikeresen bojkottálta. A növekvő elégedetlenség hatására Kreisky szociáldemokrata osztrák külügyminiszter, későbbi legendás kancellár a kérdést az ENSZ napirendjére vetette, ám az eszkalációt ez sem tudta megakadályozni. Az egységes olasz állam fennállásának 100. évfordulójához közel, 1961. június 12-én éjjel felrobbant néhány pokolgép, megsemmisítve a Duce lovas szobrát és néhány magasfeszültségű vezetéket.
Olasz részről persze ezt is súlyos megtorlások követték, ám 1969-ben létrejött egy autonómiamegállapodás, melyet részletesen csak 1992-re dolgoztak ki. Az eredmény Európa legsikeresebb, gazdaságilag és kulturálisan is egyik leggazdagabb autonómiája. A régebbi és még régebbi nemzeti jelképek sorsáról azért persze folyik olykor vita, mostanság épp egy Mussolini-dombormű eltávolítása a kérdés.
A német nyelvű lakosságnak éppen húsz éve »sietett« segítségére egy, az Ötztal egyik gleccseréből kiolvadó 5400 éves, tehát Romulus és Remus koránál is idősebb tetem. Ötzi, ahogy az italogermán lokálpatriotizmus elnevezte, kutatók százait foglalkoztatta az elmúlt két évtizedben - erről szól a bozeni múzeum jövő januárig nyitva tartó kiállítása. S bár a rendezők gondosan ügyelnek arra, hogy a kiállításra élethűen rekonstruált alak »nemzeti identitása« ne váljon vita tárgyává, a nemzetközi bulvársajtó csak Frozen Fritzként emlegeti a marcona hegyi vadászt, nem hagyva kétséget afelől, hogy Ötzi bizony Vogelweide vonalát erősíti.”