Magyarországon nincs roma közélet

2011. március 25. 12:59

Jó ideig hittem abban, hogy a mi generációnk az, amelyik képes megteremteni az erős cigány önszerveződést. Interjú.

2011. március 25. 12:59

– Az amerikai »Női bátorság« díjat a roma integrációért végzett munkája elismeréseként kapta.

– Valóban én kaptam a díjat, de a kitüntetés nyilvánvalóan az ügynek szól.

– Hadd legyek ünneprontó. A nemzetközi Roma Évtized Program, amelynek egyik kidolgozója volt, finoman szólva nem egy sikertörténet.

– Attól függ, honnan nézzük. Rengeteg időt és energiát fektettem bele. Az én olvasatomban nyugodtan nevezhetjük sikernek, hogy a részt vevő országok kormányainak képviselői és a roma civil szakértők leültek egymással, programok és cselekvési tervek készültek, nálunk még országgyűlési határozat is született. A Roma Évtized Programnak – biztosra veszem –komoly szerepe volt abban, hogy az Európai Unióban már léteznek roma integrációval foglalkozó részlegek, és szerepe volt abban is, hogy a magyar uniós elnökség egyik kiemelt témája a cigányság, a romastratégia elfogadtatása. Más kérdés, hogy a szép tervekből végül mi valósult meg, mit érzékel mindebből Józsi bácsi a faluban.

– Gyakorlatilag semmit. Pedig éppen ez lenne a lényeg.

– Hiányzik még egy nagyon fontos elem: a civil szféra. Sokfelé elmondtam – kaptam is érte hideget-meleget –, hogy Magyarországon hosszú ideje nincs roma civil önszerveződés, és olyan sincs, hogy roma civil közélet.

– Történetesen ön sem a civil szférában mozgolódik.

– Véletlenül alakult így. Pár éve, amikor az LMP megkeresett, még szóba sem került, hogy valaha is parlamenti képviselő lehet belőlem. Jó ideig hittem abban, hogy a mi generációnk az, amelyik képes megteremteni az erős cigány önszerveződést... Az integrációs politikában is voltak hibák. Az oktatásban például sokáig főként a tehetségekre koncentráltunk. Nyilván fontos az elitképzés, csak éppen nem szabad elfeledkezni azokról sem, akik kevésbé tehetségesek. A mostani kormány rossz és káros intézkedések sorát hozta, de annak legalább örülhetünk, hogy olyan ösztöndíjrendszert akar bevezetni, amely az iskolából való kiesést is igyekszik megakadályozni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
habarcs123
2011. március 26. 01:11
A Zöld majom mosolyogjon az összesre!!!
gross
2011. március 25. 19:37
Osztojkán Ágnes, illetve néhány helyi cigány szervezet nagyjából rendben vannak; a baj csak, az, hogy nagyon kevesek a hatalmas problémahegy elhordásához. A demokrácinak egy fontos tulajdonsága azonban általában, hogy előbb-utóbb, a feszültségek erősödésével kikényszeríti a nép, hogy megoldások szülessenek. Nemcsaka a romaszervezetek felelőssége ez, hanem a teljes politikáé és államigazgatásé. És persze az iskoláké, egészségügyi intézményeké és így tovább.
Thomas Müller
2011. március 25. 19:26
Nem értem, hogyha látja a cigány értelmiség a kultúrák közti minőségi szakadékot az országban, akkor miért nem a magyar kultúrát preferálja?
Jancsipapa
2011. március 25. 18:32
Van Magyarországon roma önszerveződés.A betöréseket,rablásokat, gyilkosságokat bandák követik el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!