Jó-e nekünk az egyiptomi népfelkelés?

2011. február 01. 13:47

A tét nemcsak az egyiptomi demokrácia, hanem az arab világ uralmi viszonyai.

2011. február 01. 13:47

„Amerika tehát, ha komolyan veszi a demokrácia és az univerzális szabadságjogok eszményét, rövid távon szövetséges nélkül maradhat a térségben. Hosszú távon azonban inkább nyerhet, hiszen nem kérdés, mennyire építhető »regionális stabilitás« elaggott, korrupt, népkínzó, internetet betiltó rezsimekre. Ezért teszi rosszul Amerika, ha csak »reformokat« vár Kairótól, és Izrael is, ha olyan jelzéseket küld, hogy mindenképpen Mubaraktól várja a békét és a térség (és persze saját) biztonságát. A szabad választás bizony néha azzal jár, hogy számunkra kellemetlen emberek kerülnek hatalomra (mint történt a libanoni Hezbollah-val vagy a palesztin Hamásszal Gázában).

Amikor Barack Obama néhány napja egyszerre állt ki a Mubarak-rezsim és a sürgős reformok, a tüntetők univerzális emberi jogai mellett, nem tett mást, mint mindenki által gyűlölt elődje, a »neokonnak« tartott George W. Bush, aki néhány éve Kairóban arról beszélt: nem igaz, hogy a szabadság és a demokrácia kizárólagosan nyugati érték, amit Amerika megpróbál »ráerőltetni« a világra. »Ez a morális relativizmus leereszkedő formája« – közölte az akkori elnök, hozzátéve: »Az igazság az, hogy a szabadság univerzális jog, a Mindenható ajándéka minden Földön élő férfinak, nőnek és gyermeknek.« Erről van szó. Amerikának semmi mást nem kell tennie, mint komolyan venni saját – valóban univerzális – értékeit.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nick89
2011. február 02. 13:12
Az jutott eszembe, mennyivel különbek az egyiptomi katonák ( akik nem hajlandók a saját népükbe lőni) azoknál a senkiháziaknál akik jó pénzért a saját anyjukat is szitává lőnék, aki egy másik szarházi böszme miatt tüntetni merészel.
drieno
2011. február 02. 13:01
at USA-t senki se bírja már a térségben komolyan venni, főleg nem az arabok, és főleg nem az iszlamisták nem lehet egyszerre a jó fiút játszani egyiptomi ügyekben, közben meg fűre-fára figyelmeztetés nélkül lövöldözni iraki mindennapokban, meg afganisztáni tájakon egy biztos, hamarosan marha drága lesz az olaj
fofo
2011. február 02. 11:39
A címben szereplő kérdésre a válsz az, hogy maguk még azt nem tudják. Az attól függ, hogy mi lesz az USA és Izrael végső álláspontja
Para Celsus
2011. február 02. 10:09
Azért vicces, hogy Seres most sem azért támogatja erkölcsileg a tüntetőket, mert ők a szabadságukért harcolnak, hanem mert Amérika (és Izráel) "Hosszú távon azonban inkább nyerhet" egy demokratikus kormánnyal. Ha Mubarak stabil pozícióban lenne, a katonaság engedelmeskedne neki, Seres simán az ő pártját fogná. Blehh.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!