Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A mostani növekedéssel még mindig csak a 2006-os nemzeti jövedelmi szintre jutunk vissza. És az sem volt valami magas.
„A mutató kritikáján túllépve az egész gazdasági növekedési mániánkat korholta. Ebben sok igazság van, mert az anyagi javak hajszolása tényleg korunk betegsége. Mégis, a friss statisztikai adatot érdemes annak ismeretében megbecsülni, hogy tavaly ilyenkor vagy hét százalékot zuhant ez a bizonyos hazaitermék-mutató, és amögött nem a posztmateriális értékek győzelme állott, hanem több tízezer állás megszűnése, bérek és társadalmi juttatások visszafogása, megrendelések elmaradása.
A mostani növekedéssel még mindig csak a 2006-os nemzeti jövedelmi szintre jutunk vissza. És az sem volt valami magas, hiszen hazánk a szomszédjaihoz képest már jó ideje nem »dübörgött«, amint láthatta bárki, aki hajlandó volt kitekinteni a határokon túlra.
A legérdekesebb megjegyzés azonban nem a polgári oldalra ma olyannyira jellemző piacgazdaság- és közgazdászellenes irányból érkezett; az illető azon morfondírozott, hogy akkor van-e még válság. Mert ha végre bővülget a gazdaság, sőt jövőre három százalékkal nő, úgy nyilván magunk mögött tudhatjuk a válságot. Akkor viszont miért vannak és lesznek évekig válságadók, és miért akar a kormány költeni a nyugdíjpénztárak felhalmozott vagyonából? Ha tényleg válságos a helyzet, akkor talán nem a végkielégítések körüli csetepatékkal kellene foglalkozniuk az ország vezetőinek, mert lennének fontosabb és sürgetőbb gazdasági teendők.”