Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
Felesleges azon merengeni, hogy a kormány lépései demokratikusak-e, hiszen még az AB teljes megszüntetése sem a demokrácia végét jelentené.
„Első pillantásra úgy tűnhet, hogy csupán kétféle narratíva alapján értelmezhető a kormány AB elleni támadása. Az ellenzéki értelmezési keret szerint a tekintélyelvű rendszer kiépítése felé vezető úton tett a miniszterelnök újabb lépést, míg a politikai elemzők többsége azon az állásponton van, hogy meggondolatlan, hosszabb távon bizonyosan a kormánypárt hitelességére és támogatottságára is visszaütő döntésről van szó. Észre kell azonban vennünk, hogy a fenti két magyarázat alapjai meglehetősen ingatagok. Az egyik abból indul ki, hogy a Fidesz vezetőinek diktátori ambíciói vannak, a másik pedig abból, hogy a párt teljes vezérkarában nem akadt egyetlen tehetséges politikus sem, aki felmérte volna a lépés lehetséges hatásait. Az előbbi feltételezésre talán nem is érdemes kitérni – hiszen nem lehet mindenki diktátor. Az utóbbival kapcsolatban pedig emlékeznünk kell arra, hogy két elvesztett választás után a Fidesz korántsem csupán vakszerencsével, hanem a politikatudomány legújabb kutatási eredményeit is felhasználva, kitűnő stratégiával jutott el a kétharmados parlamenti többség megszerzéséig.
E két, gyenge lábakon álló narratíva mellett van egy harmadik értelmezési keret is, amely abból indul ki, hogy az Alkotmánybíróság jogköreinek korlátozása nem kicsinyes bosszúból vagy elvakult voluntarizmusból fakad, hanem hosszú, gondosan megtervezett folyamat része. Olyan folyamaté, amelyben az alkotmányozó hatalmat birtokló párt a magyar demokráciát csendben, lépésről lépésre közelebb viszi a brit mintájú többségi modellhez, egyszersmind eltávolítja a rendszerváltás idején meghonosított konszenzuskereső német mintáktól. E törekvés indítéka egyrészt az lehet, hogy a kormánypárt vezetésének politikafelfogásához közelebb áll a demokrácia többségi modellje – melyben a kormányra kerülő erő teljes felhatalmazást nyer az ország sorsának alakítására (és lépéseiért a következő választáson a felelősséget is egyedül és teljes mértékben vállalja!) –, mint a hatalmi egyensúlyra épülő rendszerek, ahol a kisebb felelősséghez kisebb lehetőségek is társulnak. Emellett a Fidesz vezetői minden bizonnyal tisztában vannak azzal is, hogy a kétharmados parlamenti többséget aligha tarthatják meg több cikluson keresztül, így pusztán gyakorlati szempontból is célszerű számukra a – csupán egyszerű többséggel rendelkező – kormányzat lehetőségeit korlátozó intézmények átalakítása.”