A modern világnak az a szeglete, ahol élek, tökéletes

2010. október 15. 10:30

A budapesti ellenálló értelmiségiek nem csupán a kommunizmust utasították el, hanem Magyarország eszméjét is. Interjú.

2010. október 15. 10:30

Részt vállalt a magyar kommunista rendszer felszámolásában.

Amikor a nyolcvanas években először ide érkeztem, nem tapasztaltam meg az elnyomásnak és a veszélynek azt az  érzetét, amit Csehszlovákiában, vagy bizonyos mértékben Lengyelországban. Csupán a levertséget éreztem. Nagyon gyenge volt a hajlandóság egy valódi ellenzék kialakítására. Kis János, Haraszti Miklós vagy Magyar Bálint valójában kommunistaként indultak, aztán liberális irányba mozdultak el, és nagyon erősen élt bennük a hagyományos budapesti értelmiségiek megvetése az egyszerű, vidéki emberek iránt. Később aztán őket utálták meg, bár ők voltak azok, akik igazából tettek is valamit, amíg a fiatalabb, náluk sokkal aktívabb személyek meg nem jelentek a színen. Hozzájuk mentem el a Jogász Szakkollégiumba, a későbbi Bibó Kollégiumba előadást tartani, ők volt azok, akiket támogattam: olyan emberekről van szó, mint Szájer József, Németh Zsolt, vagy Orbán Viktor. Borzasztóan üdítően hatott rám, hogy teljesen ideológiamentesek voltak.

Azért a hatalom néha megmutatta az igazi arcát, Kist és Orbánt is megverték a rendőrök.

Természetesen rosszul bántak velük, de nem úgy, mint Csehszlovákiában, ahol bebörtönözték volna őket. Mindenféle dolgot hoztam az ellenállóknak: Demszkynek tintát a szamizdatokhoz, az Inconnu nevű, fiatalokból álló csoportnak egy fotokópiát. Ők leginkább felforgató plakátokban, szlogenekben utaztak. Nagyszerű tréfa volt, bár egy kicsit kockázatos. De amin a legjobban meglepődtem, hogy az egyetlen alaposan megszervezett ellenálló csoport azoké a budapesti értelmiségieké volt, akik nem csupán a kommunizmust utasították el, hanem Magyarország eszméjét is.

Ma már alig akad, aki szavazna rájuk.

Kis János köre nyilvánvalóan hiteltelenné vált. Nem hibáztatom a vezetőket, de mindig is megvetették a hétköznapi embereket, amiben egyébként azzal az amerikai baloldallal is osztoznak, amellyel erősen összefonódtak - ebben egyébként Soros is támogatta őket. A maguk módján szemlélik a világot, és senki sem változtathatja meg az egyszerű emberek iránti alapvető gyanakvásukat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kanpalisoda
2010. október 15. 17:05
"Nem, az amerikai egyetemek régóta antagonisztikus viszonyban állnak a társadalommal, ahogyan ez a helyzet Európában is. Megszokott, hogy az egyetemi értelmiségiek ellentétben állnak az emberekkel, akik fizetik őket." Sajnos így van ez továbbá "sajtómunkások" 90%-ával, akik a tőke nótáját fújják valamint bármilyen abszurdan hangzik is, a politikai kaszt túlnyomó részvel is, akik legtöbbnyire a tőkét szolgálják, nem pedig a választóikat.Pedig nekik kiegyenlítő szerepet kellene betölteniük, hisz a tőkével együtt kell élni. Ezért kelt olyan riadalmat, és gyűlöletet ha olyan politikus tűnik fel, aki elég bátor a választóit, országát szolgálni, képviselni.
tevevanegypupu
2010. október 15. 16:20
http://www.stop.hu/articles/article.php?id=758492 Na ezektol a nyilatkozatoktol kap enyhe gutautest az, akit meg erdekel a tema..Feltetelezem husz evig azert volt zsido fopolgarmestere Budapestnek mert olyan vadul tombolt az antiszemitizmus.
56október
2010. október 15. 16:20
Most, ahogy visszagondolok erre a húsz (!!!) évre, Kisjánosostól,Magyarbálintostól, meg egyebestől,kezd világos lenni, hogy az igazi rendszerváltáshoz nem az kellett, hogy valaki eljöjjön, hanem az, hogy ezek eltűnjenek. Mostmár van remény, ami utoljára hal meg.
gross
2010. október 15. 16:04
Az SZDSZ-es értelmiségi oldalt sem érdemes demonizálni. Pláne nem a 92-93-as állapotukban. Félelmek voltak bennük, fűszerezve némi brancs-tudattal és kiválasztottság- ill. felsőbbrendűségi érzéssel. Ilyesmi másoknál is előfordul. Ha nem értjük meg, hogy ők is normális emeberek, és hogy az adott helyzetben és az adott családi örökség mellett egy érthető, visszafejthető gondolkodásmóddal jutottak el az MSZP-vel kötött szövetségig, illetve az orbáni új jobboldal elutasításáig, akkor a magyar társadalom egy fontos szeletét nem fogjuk megérteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!