Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
A vidékfejlesztéshez és a vízpótláshoz kapcsolódik az ország legsúlyosabb társadalmi krízisének, a romaügynek a kérdése is.
„Orbán Viktor 2008 novemberében a tanyavilágról szervezett konferencián úgy fogalmazott, hogy »aki azt gondolja, hogy az embereket a tanyákról a faluba, a faluból meg a városokba kellene űzni, valójában szegénnyé és gyengévé teszi az országot. … Mi, amikor a tanyasi emberekről gondolkodunk, nemcsak számokat látunk, nemcsak szociális problémákat látunk, nemcsak mezőgazdasági kérdéseket látunk, nemcsak településszabályozási kérdéseket látunk, hanem látjuk azokat az értékeket is, amelyeket a szabadság és a függetlenség formájában az önök élete megtestesít, és mi ezt tiszteljük.« 2010 áprilisában a Bács-Kiskun megyei Kerekegyházán még határozottabban állt ki a tanyán élők mellett, mint mondta, a »tanyákon élőkre éppúgy szükség van, mint a főváros belvárosi kerületében élőkre«. Majd ígéretet tett, hogy a választások után megalakuló kormány meg fogja találni azokat a lehetőségeket, és olyan szabályozást fog kidolgozni, hogy a kisebb gazdák is meg tudjanak a mezőgazdaságból élni, a termékeiket a piacra tudják juttatni. A szabályozás már megkezdődött, a termékek piacra juthatnak, de a Duna–Tisza közi mezőgazdaság talpra állítása, a lakosság elvándorlásának megállítása még hátravan, mert már az ókori rómaiak is tudták: Sine aqua omnis est agricultura miserabilis et sine effectu – Víz nélkül az egész mezőgazdaság keserves és sikertelen.(...)
A vidékfejlesztéshez és a vízpótláshoz kapcsolódik az ország legsúlyosabb társadalmi krízisének, a romaügynek a kérdése is. Az új szemléletű vízgazdálkodás, a Duna–Tisza-projekt, a belvízlevezető csatornák újraépítése, tisztítása 20 évnyi elhanyagolás után, a Duna–Tisza közének vízpótlási munkálatai, s a csatorna munkálatainak megkezdése hatalmas munkahelyteremtést tenne lehetővé. A Tisza vízgyűjtő területe több országot érint, ahol többmilliónyi roma népesség él. Társadalmi felzárkózásukat nagyban segítené a tervezett beruházásokban, munkálatokban való részvételük. Nemzetközi összefogással, EU-s támogatással, zöldgazdaság-fejlesztéssel a cigányság problémáit az adott országokban nemzeti ügyként kezelve jelentősen csökkenthető a munkanélküliség a cigányság körében. Jók az esélyek, mert a napokban az Európai Tanács közös stratégia kidolgozására tett javaslatot a romák integrációjára, s ez a munka nagyrészt a magyar elnökség idejére fog esni.”