A szegényeknek is lakniuk kell valahol
Svájcban a lakosságnak 57, Németországban 53, Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka lakik bérlakásban, nálunk 9,9.
Vicces kedvű emberek tegnap ezt a régi Neoton-slágert ajánlgatták a svájcifrank-hiteleseknek annak apropóján, hogy az alpesi fizetőeszköz ára forintban kifejezve újabb lélektani határon lépett át.
„Maguk az érintettek persze nem biztos, hogy mosolyogva fogadták a poént, hiszen már hónapok óta figyelik növekvő aggodalommal a devizapiaci híreket. Pedig már mindenki megnyugodott a nagyjából 180 és 190 forint között stabilizálódó svájci frank/forint árfolyamok láttán, amikor májusban a svájci jegybank felhagyott a frank további gyengítésével, és ezzel feltartóztathatatlanul emelkedő pályára küldte a fizetőeszközt.
A drága frank nemcsak a részletek törlesztésével küzdő devizahiteleseknek fáj, de a bankoknak is.
Az árfolyamváltozás miatt megnövekvő mérlegfőösszeg, a romló hitelportfóliókra képzett céltartalékok és az intézményekre kivetett különadó mind a tőkehelyzetük romlását idézi elő. Azt persze nehéz megbecsülni, melyik árfolyamszintnél válik kritikussá a helyzet és kerülnek nehéz helyzetbe a stresszteszteken eddig jól szereplő bankjaink, de a szakemberek szerint már nem járhatunk messze ettől.”