Nyugdíjba vonul a babyboomnemzedék

2010. augusztus 02. 15:37

A mindennapi liberalizmus – amiért a hatvanas évek fiataljai síkra szálltak – megvalósult. Interjú.

2010. augusztus 02. 15:37

„A babyboomnemzedék liberalizmusa mind Amerikában, mind Magyarországon átitatta a társadalmat, a mindennapok részévé vált. A sok tévécsatorna, a különféle újságok, a reggeli kávé a száz közül kiválasztható főzőgéppel elkészítve, az utazás, a vélemény szabadsága… és lehetne sorolni a végtelenségig ennek a megnyilvánulásait. Igaz, a politikai liberalizmus valóban súlyos vereséget szenvedett a legutóbbi választásokon, de lehet, éppen azért, mert a mindennapi liberalizmus – amiért a hatvanas évek fiataljai síkra szálltak – megvalósult. Szerintem nincs arról szó, hogy ortodox-konzervatív fordulat lenne most Magyarországon. Hiszen a konzervatívok is számos liberális értéket építettek be életvitelükbe, s ha ezeket elvennék tőlük, ők lázadnának a legjobban.

Úgy vélem, a mindennapokhoz kötődő liberális értékeket csak akkor lehetne elsöpörni, ha olyan mély gazdasági válság jönne, amely alulról szerveződő populista mozgalmakat indítana el. Félreértés ne essék, nem vitatom a konzervatív fölényt Európában. De – megítélésem szerint – ez nem azt a retrográd konzervativizmust jelenti, amely a múltat a jövő, a fejlődés elé állítja akadályként, hanem azt, amely a jó hagyományban biztonságot, a tradícióban közösséget teremtő erőt lát. Meggyőződésem, hogy a magyar társadalom, ha erre szükség van – köszönhetően éppen annak a nemzedéknek, amelyről eddig beszéltünk – van olyan erős, hogy meg tudja akadályozni a populista, valamiféle diktatúra felé igyekvő erőket, az ortodox-retrográd konzervativizmus nyomulását. Talán már azzal is, hogy kiröhögi az erre utaló elszólásokat, félresikerült szabályokat.

– Még vénségében is olyan erős lenne ez a nemzedék, hogy nevetéssel gátat vet ijesztő folyamatoknak?

– Nemcsak ez a nemzedék – a magyar társadalom. Igaz, ennek eszmevilágát döntően befolyásolta ez a nemzedék.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. augusztus 03. 15:10
Ez a cikk nemhogy feltárná a Ratkó féle családpolitika gyökereit, de teljesen félremagyarázza azokat a megnyílvánulásokat, amelyek teret kapnak néhány orgánumban. Senki nevében nincs szándékom véleményt mondani, de én is ismerem ezt a korszakot, mindent el lehet mondani róla, de azt nem, hogy bármiféle, főleg a mai értelemben vett liberalizmus jellemző lett volna ránk.
atila68
2010. augusztus 03. 07:08
Kedves Jászberényi elvtárs! Lehet, hogy én nem vagyok ideológiailag elég képzett, de elmagyarázná mi az a "populista, valamiféle diktatúra felé igyekvő erőket, az ortodox-retrográd konzervativizmus nyomulás"?
elfelejtette
2010. augusztus 02. 21:37
"A mindennapi liberalizmus – amiért a hatvanas évek fiataljai síkra szálltak – megvalósult. Interjú." Ez a mindennapi liberalizmus elég hülyén hangzik, mint valami ateista ima: "Mindennapi liberalizmusunkat add meg nékünk..." :D
Öreg
2010. augusztus 02. 20:33
Liberális fordulat eredménye, hogy százféle kávéból válogathatunk. Meg sokféle kenyérből és husból és mekkora az autóválaszték. Pontosan annyi, mint bármelyik Afrikai országban, de ezek a szerencsétlenek még a levegőt is liberális vivmánynak tartják. És a kábitószer? Védik a mundér becsületét, de már ez a mundér emberek között nem divat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!