A magyar állam megalapítása egy tanulságokkal teli történet

2010. augusztus 23. 19:26

A külpolitikusok dolga az, hogy a magyar nemzeti érdeket és a határon túli magyar nemzeti közösségek érdekét is képviselje. Interjú.

2010. augusztus 23. 19:26
Mit lehet tanulni az államalapításból?

Azt szokták mondani a történelemről, hogy az élet tanítómestere. Nyilván ennek a tanítómester státusznak sok minden ellentmond. A történelem, illetve a múlt megismerése arra int, hogy elkerüljük a múlt hibáit, és hogy valamiféle tapasztalatokat merítsünk belőle. A magyar állam megalapítása egy tanulságokkal teli történet. Amit üzen a történelem, mindig nagyon nehéz kihüvelyezni, a politikusok pedig szeretik az éppen aktuális üzenetükhöz hozzákötni István király történetét. István király hol Európai Uniót akart, hol regionalizmust, hol szubszidiaritást. Azt nem nagyon lehet tagadni, hogy a kereszténység fölvétele, a modern vagy a középkori magyar államrendszer megteremtése, a vármegyék és igazgatásszerveinek a létrehozása olyan tett volt, amely hosszú időre megalapozta a magyar állam helyét Európában. 

A történész számára mit mond 2010-ben Szent István ünnepe? Egyáltalán Szent István ünnepe-e, az államalapításé vagy az új kenyéré? 

Voltak arra kísérletek, hogy 1945 után az államhatalom újraértelmezze az ünnepet. Az Alkotmány ünnepévé vált, aztán a kenyér ünnepévé, a 80-as évek elejétől pedig az látszott, hogy megpróbálták először csak István királyt, aztán pedig Szent Istvánt visszaemelni. (...)

Mi az az érdek, amit a magyar külpolitikának érvényesítenie kell? A határon túl élő magyar emberek érdeke? Vagy ezen túl a magyar nemzet, a 15 millió magyar érdeke? 

A külpolitikusok dolga az, hogy a magyar nemzeti érdeket és a sajátos magyar történelmi körülményekből adódóan a határon túli magyar nemzeti közösségek érdekét is képviselje - ezt a kettőt kell összeegyeztetni. Ez nem egy egyszerű feladat, sőt sokszor egymásnak ellentmond, mint például az alapszerződések időszakában. Láttuk, hogy a magyar nemzeti érdek az volt, hogy Magyarország csatlakozzon az euroatlanti intézményrendszerhez. Ennek a feltétele az volt - erre nagyon világos nyomás volt Washingtonból és Brüsszelből -, hogy kellenek alapszerződések. Ez nem mindenkinek tetszett, és főleg a határon túli magyar politikai pártoknak, az RMDSZ-nek vagy az akkor még külön lévő MKP-t alkotó pártoknak nem tetszett. Akkor ott volt egy átlépés az ő érdekeiken. Ez nem volt egy szép pillanat. Az én elképzeléseim szerint egy jó magyar külpolitikának ezt a kettőt kell valahogy összeegyeztetni: a magyarországi lakosság és a magyar nemzeti közösség érdekeit egyszerre próbálja képviselni, ha erre igény van. Márpedig van igény a határon túli magyar közösségekben, hogy Magyarország álljon ki értük a nemzetközi fórumokon és támogassa az autonómiatörekvéseiket.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sensei
2010. augusztus 24. 18:13
"Márpedig van igény a határon túli magyar közösségekben, hogy Magyarország álljon ki értük a nemzetközi fórumokon és támogassa az autonómiatörekvéseiket.” http://www.youtube.com/watch?v=a3w1IwuiMUU
advocaat
2010. augusztus 24. 13:36
I. Bajik - Gejcsa szakrális és hadi vezér, a Madzsar törzs feje elsőszülöttje, teginje, - 973-ban született. A halovány zsidó legény megölésére 996-ban esküdött föl, lett körösztély, de csak azvást, hogy jegyese lett a bajuvár vezír lánya,Gizella. Egy évre rá Urunk, Gejcsa elhalálozott. Az vezéri főségre alkalmatlan Bajiknak bajuvár, cseh és lombardi idegöny vasasai érkeztek vót, több erőst vítt csatában az münk jó eleink elestenek, Bajik fölvette egy halványpofájú körösztély bálvánnak az nevit, gyilkolt és gyújtogatott ENNEN HUN NÉPE ELLEN! Érdekbű némelyek, mint Csanád tárkán odatérendtek Bajikhoz. A többség azonban hallgatott - és titokban gyakorolta őseink hitét. Vazul harka azonban nyíltan vállalá - alkalmatlanná tette őt Bajik. Mikor azonban Bajik elhullott, az öszves ogurság föltámada az Köröszt ellen.S hívá Vazul teginjeit az Uruszag élibe.
advocaat
2010. augusztus 24. 13:23
Balázst már megtámadtam a történettudományi fejtegetései kapcsán. Annyira VÉRLÁZÍTÓAN akadémikus, hogy meg tudnám fojtani. Mert FÖLGERJEDT SZITTYA VÉREM, fölgerjedt szittya vérem, rajtam Átok ül, rajtam Átok ül.
sky.net
2010. augusztus 23. 19:56
kételkedem benne hogy azok a magyarok az államalapítók , a lovasok nemesek, a szent királyaikkal meg ezek a magyarok itten ottan fent akárcsak így a legcsekélyebb rokonságban állanának egymással ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!