Omladozik-e a magyar demokrácia?

2010. július 24. 18:47

Vajon elmondhatjuk-e őszintén visszatekintve 1990-re, hogy akkor a magyar nép tudása és erkölcse magasabb volt, mint a szomszédaié?

2010. július 24. 18:47

„Ma már talán nem is kell magyaráznunk, miért tarthatatlan jó helyzetről beszélni az 1990. évi államadósság ismeretében. Mostanra talán világos: ez az ország 1990-re már el volt adva, és főleg azért, mert azokat, akik addigra eladták, a rendszerváltozáskor nem penderítették ki a közéletből. Sőt azóta is 12 évet kormányozhattak – és még egyszer eladták az országot. Most már államvagyon nélkül vagyunk nyakig a córeszban.

Ám az adósságcsapdánál is borzasztóbb a demográfiai csapda, amelybe Trianon óta csúszunk bele – 1956-ig lassan, azóta egyre gyorsuló sebességgel. Már 1990-ben is tragikus volt a helyzet, bár kétségtelenül rosszabbodott azóta is.

Hasonlóan katasztrofális a társadalmi állapot. Sárközi Tamástól volt szerencsém hallani ezt a meghatározást: minden nép értéke a tudásának és az erkölcsének a szorzata. Kétségtelenül találni bizonyítékot arra, hogy az átlagmagyar ma kevesebbet olvas, rosszabbul érti a szöveget, műveletlenebb stb. – ámde vajon jól álltunk ezekben a mutatókban 1990-ben?

Vajon elmondhatjuk-e őszintén visszatekintve 1990-re, hogy akkor a magyar nép tudása és erkölcse, „szorozva”, magasabb volt, mint a szomszédaié? A többi keleti blokkbelié?

Vajon nem azt kell-e inkább bevallanunk végre, hogy a többi „baráti szocialista” nép lényegesen jobb karban volt mentálisan, mint mi?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2010. július 25. 09:49
"Nép értéke= tudás x erkölcs" Ez elszomorító. Bármely nagy szám nullával szorozva nulla.Tudás még imitt-amott csak található, de Öszöd után erkölcs? Csak abban a szekrényben nem találnak hullát,amelyet nem nyitnak ki.
marko11
2010. július 24. 20:49
Sárközy Tamást nekem is volt "szerencsém" hallgatni. Még a 80-as években mondta: ő olyan, mint az úri szabó, bárkit kiszolgál. (Legalább őszinte volt!) Egyébként a fenti cikk - szerintem- azt mondja, hogy miután Magyarország lényegesen nyitottabb, élhetőbb volt, mint a többi ká európai, ezért itt elkényelmesedett, elkurvult a jónép. No meg a konszolidált Kádár-rendszernek (a 60-as évek második felétől) '56 megtagadása volt az ára. Rendszerváltáskor pedig a jónép simán "elfelejtette", hogy Magyarország mennyivel élhetőbb volt, mint a többi blokk-beli. Érdekes, hogy a többiek szebbre igyekeznek festeni a múltjukat (legismertebb példa: A mások élete c. Oscar-díjas német film, a JÓ Stasi ügynökkel). Magyarország új undokai pedig, rendszerváltáskor, azonnal lehazudták Magyarországot a többi szintjére, ill. "sikeresen" egybemosták a Rákosi-diktatúra NÉHÁNY évét a konszolidált Kádár-rendszer (akkortájt, a többiek által irigyelt) évtizedeivel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!