Támad a széljobb: túl sok a színesbőrű a válogatottban

2010. június 26. 11:38

Franciaországban is ismerik a mondást, amely szerint szó sincs arról, hogy a foci élet-halál kérdése lenne - jóval több annál.

2010. június 26. 11:38

Az 1998-ban világbajnokságot nyert, ám 2002-ben a mostanihoz hasonlóan leszerepelt, majd 2006-ban a döntőig menetelt válogatott újabb kudarca kérdések tucatjait vetette fel Franciaországban. Vajon a jól, (néha szinte túl)fizetett profiknak egy kizsigerelő szezon végén jelent-e bármit is a nemzeti színű mez? Hajlandóak-e küzdeni olyan válogatottak ellen, amelyek tagjai számára a világbajnokság pályájuk csúcspontja, s nem csak egy esemény a bajnokságok, kupák sorozatában? Képesek-e egységes csapatként, egymásért küzdeni a néha már-már primadonna módjára viselkedő sztárok?

Ezen felvetések mellett széljobbról előkerült az a vád is, hogy a keret jelentős részét kitevő színesbőrű játékosok „nem eléggé franciák", s ez a kudarc egyik oka. Közép-európai szemmel is furcsa lehet a sok afrikai név a trikolór mezeken. De ne felejtsük el, hogy a francia nemzetfelfogás alapjaiban különbözik a mi koncepciónktól. Párizsi szemmel ugyanis mindenki francia, aki francia állampolgár. Ezért nehéz elmagyarázni, hogy mondjuk egy román állampolgár nem feltétlenül vallja románnak magát, hanem kulturálisan egy másik közösséghez tartozik. A francia válogatott tagjainak „nemzetietlenségére" vonatkozó vád azért sem állja meg a helyét, mert tizenkét évvel ezelőtt egy, a maihoz hasonlóan „színes", ám összeszokott és jól működő csapat nyerte meg a világbajnokságot. Az akkori győzelem fő kovácsa, Zidane maga is algériai kabil családból származik - de ettől még mindig magától értetődő volt franciasága.

A válogatottal kapcsolatos közérdeklődést jól jellemzi, hogy Nicolas Sarkozy köztársasági elnök hazatérése után külön kihallgatáson fogadta Thierry Henryt. Raymond Domenech szövetségi kapitánysága idején ugyanis a csatárzseni mellőzve érezte magát. E találkozóval a történet már egy más dimenzióba került. Az államfő ugyanis a futballista miatt lemondta a humanitárius egyesületekkel tervezett találkozóját. Amelyek persze tiltakoztak, és nem voltak hajlandóak találkozni a kárpótlásul felajánlott François Fillon miniszterelnökkel.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sine ira et studio
2010. június 26. 23:16
Annyira "tetszik", hogy a cikknek tipikusan előítéletekre építő címe van. Támad a szélsőjobb: arra leszek majd kíváncsi, amikor majd hetven év múlva egy más demográfiai pozícióban milyen lesz egy arab vagy afrikai "szélsőjobb". Azt már nem is merem mondani, hogy a nem európai nemzetiségek gyakran felülreprezentálják magukat (Nyugat-Európáról beszélünk elsősorban, keleten ilyen nem nagyon van), mert még a végén valaki lerasszistáz. Aki esetleg nem tenné, attól kérdezem, miért van ez? Tényleg ennyivel tehetségesebbek volnának a franciaországi feketék, hogy adott esetben 11 játékosból 7 embert ők adjanak? De nem csak a futballról szólhatna ez a cikk, hanem minden sportágról (és nem csak a feketékről). Miért van ez? Hogy egy Karabatic francia, egy Nagy Laci valószínűleg spanyol lesz. Ennek valahol gátat kéne szabni.
soelmo
2010. június 26. 19:48
Azért a futball-rajongók elgondolkodhatnának, mikor csipszeikkel és söreikkel letelepednek a tv elé rajongani. Úgy tűnik senki nem figyel szovákia nemzei 11-ére, akiknek afrikaiak (sőt magyarok) nélkül simán venni az első akadályt. Ezt a teljesítményt sokkal többre becsülöm a pénzmosodák mesterséges csapatainak egyre nyivánvalóbb csődjére...
várúr
2010. június 26. 18:16
Tehát: Európai Únió még nincs, nemzeti futball már nincs.
várúr
2010. június 26. 18:14
Le Pen nemes egyszerűséggel közölte: ez Franciaország Afrika-válogatottja. Az is. Ennyi erővel lehetne a szövetségi kapitány egy Ovambu Nyikilele nevű kongói edző. Nemzetfelfogás ide vagy oda, tegnap honosított feketék, zöldek, sárgák, akik láthatóan a francia himnuszt sem ismerik, úgy franciák, mint Mari néni Kabátfalváról, akinek van egy üveg francia kölnije.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!