„A címben feltett kérdésre az a válaszom: IGEN (...)
A két szervezet közötti hasonlóság több, mint szembetűnő!
Mindkét szervezet párthadseregként szerveződött, a »rend fenntartásának« szándékával. Az 1957 februárjában létrehozott Munkásőrség, fennállása alatt egyetlen egyszer sem avatkozott be fegyveresen a rend fenntartásába, puszta létezése testesítette meg a fenyegetést és a visszatartó erőt. A Magyar Gárda még nincs ugyan felfegyverezve, de olyan férfiakat és nőket toboroz tagja közé, akik rendelkeznek fegyverforgatási képességekkel, és ha betagozódik a Polgárőrségbe, akkor már fegyverrel is védelmezheti a fennálló rendet, és természetesen, a puszta léte éppen úgy meghatározza a fenyegetettség érzetét és a visszatartó erőt. (...)
A morális azonosság abban is látszik, hogy a Munkásőrség ruházata a kétkezi munkásokra emlékeztető kékes-szürke munkásruha volt, - kis kínai beütés, hogy a sildes sapkájuk a kulturális forradalomban, a Vörös Gárdisták által is használt kínai egyensapka volt. A Magyar Gárda egyenruhája pedig a magyar parasztok hagyományos öltözéke a fekete nadrág és mellény, valamint a fehér ing, no meg a hadsereg és a levente mozgalom sapkája lett. (...)
Előbb utóbb úgyis rá kell jönnünk, hogy a magyar történelemből fél évszázadot nem lehet kitörölni. Rá kell jönnünk, hogy abban a fél évszázadban is magyarok élte itt a hazában, és néha egészen mást tettek, mint ami a címkéjükre volt írva. Elnyomó párthadsereg volt a címkén, és segítséget nyújtó emberek szervezete volt többnyire. Most is párthadseregként szerveződik a Magyar Gárda, de hátha az elrejtett, letagadott címke mögött segítőszándékú emberek gyülekeznének? Talán nem véletlen, hogy sok mindenben a Kádár- rendszer folytatását véljük felismerni a jelenünkben, bár a Kádár-rendszerben nem volt olyan kormány program, hogy nincs szükség a Munkásőrségre …”