„Számított ilyen heves reakciókra a kettős állampolgársággal szemben a szlovák politika részéről?
Csáky Pál: Negatív reakciókra számítottam, de ennyire hevesre nem. A reakció hőfoka valószínűleg összefügg azzal, hogy a választási kampány finisében vagyunk. (Szlovákiában júniusban lesznek parlamenti választások – a szerk.) De ez a fajta reagálás borítékolható volt, mert néha olyan mértékű gátlásokkal és kisebbségi érzésekkel találkozunk, hogy az már bosszantó.
Bugár Béla: Aki nem számított erre, nem való politikusnak. Négy hét múlva választások lesznek, a Smer népszerűsége csökkenni kezdett a Görögországnak hitelből nyújtott kölcsön miatt, Ján Slota pártja már régóta 6-6.5 százalék körül mozog, mindkettőjüknek mentőövként jött a téma felvetése, biztos lehetett benne mindenki, hogy lecsapnak majd rá.
(...)
Ebben a helyzetben nem lett volna szerencsésebb a magyar politika részéről ön szerint, ha később vetik fel a kettős állampolgárság kérdését?
Csáky Pál: A magyar politika joga, hogy ezt a kérdést az asztalra tegye. Ez egy hangsúlyos választási ígéret volt, és valóban hosszú ideje nyitott kérdés a magyar országgyűlésben. Én máig úgy gondolom, fontos, helyes lenne átgondolni a folyamat végét. Nem kell elhamarkodni ennek a törvénynek az elfogadását, kifutási időt kell adni a témának, a magyar parlamentben és Szlovákiában is. Ha mához számított két hónap múlva fogadja el a törvényt a magyar parlament, akkor sem történik semmi.
Bugár Béla: Ez egyenesen kívánatos lett volna. Mi ezt szerettük volna elmondani Martonyi Jánosnak, amikor itt járt Szlovákiában, de nem volt hajlandó találkozni velünk. Mivel a Fidesz mindig azt hangoztatja, hogy a határon túli magyarok ügyében nem dönt az érintettek feje fölött, az ő megkérdezésük nélkül, azt kell gondoljam, Csáky Pál az MKP részéről azt javasolhatta Martonyi úrnak a megbeszéléseiken, hogy nyugodtan hozzák fel a témát.”