Hol is van az a Magyarország?

2010. február 04. 13:05

A közelmúlt intézkedései tették lehetővé, hogy Magyarország visszaszerezze a piacok bizalmát.

2010. február 04. 13:05
„Azt is a közelmúlt intézkedései tették lehetővé, hogy Magyarország visszaszerezze a piacok bizalmát, s ne legyen tovább szüksége a Nemzetközi Valutaalap hiteleit lehívni. Érdekes, hogy Edward Hugh külön idézi azt a nyilatkozatomat, miszerint „We don't need IMF money any more and my expectation is that since Hungary is targeting the same track for the future, we won't need financial help.” (Szabad fordításban: Nincs szükségünk többé az IMF pénzére, hitelére, és amennyiben Magyarország a jövőben rajta marad azon a pályán, amelyre rávezettük a válság kipattanása óta, nem lesz szükségünk pénzügyi segítségre - a szerk.)

Ez ugyanis magyar államháztartási finanszírozási terveit ismerők számára semmiféle újdonságot nem tartalmazott, hiszen az ország lényegében 2009 szeptembere óta nem hívja le a Nemzetközi Valutaalaptól esedékes hitelrészleteit. De az is mindenki számára ismert, hogy ennek tudatában is fenn kívánta tartani a kormány az együttműködést a Valutaalappal, sőt, hasonló tervekről szóltak a közelmúlt ellenzéki nyilatkozatai is. Minden alapot nélkülöz tehát az a feltételezés, hogy az ország bármilyen csekély mértékben is le kívánna térni a strukturális reformok útjáról, és a piaci finanszírozási források megléte veszélyeztetné a költségvetés strukturális egyenlegét.

Ebben a tekintetben a már említett idézett görög politikai nyilatkozatokkal való párhuzamba állítása éppen csak azt a nem lényegtelen körülményt hagyta figyelmen kívül, hogy míg Magyarország egy stabilizációs programot követően, annak eredményeként, s javuló strukturális egyenlege mellett nyilatkozott arról a körülményről, hogy piaci finanszírozása stabil, addig Görögország ezt éppen ellenkezőleg, egy jelentős költségvetési egyenlegromlás után tette. Mindezek alapján talán csak tévedésből, felületes szemlélődés alapján születhetett olyan elemzés, amely az elmúlt év gazdasági és költségvetési folyamatai alapján Magyarország pályáját Görögországéval próbálta összevetni.

Mindez azonban fontos figyelmeztetés Magyarország számára, hiszen látható, hogy még a legnagyobb politikai áldozatokkal is járó költségvetési átalakítás és adóátstrukturálás mellett is veszélyek rejlenek a változatlan prekoncepciókban és percepciókban.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2010. február 05. 08:18
Csak azok a fránya percepciók meg prekoncepciók... Azok miatt nem jutunk ötről hatra.
Honfi-fi
2010. február 04. 21:19
"...az ország lényegében 2009 szeptembere óta nem hívja le a Nemzetközi Valutaalaptól esedékes hitelrészleteit..." ____________________________ Azt az 5 Eurot, már tényleg kár lehívni, amit a kasszában hagytatok. Vazzze
kalhana
2010. február 04. 20:43
A piacok bizalma. Érdekes, hogy a liberális piacgazdaság szerint, ha valaki üzletelni akar, akkor alkalmazkodik a piachoz. Mire a liberálisból neoliberális lett, a piac kutyakötelessége, hogy alkalmazkodjon az üzletelőkhöz. Akkor ez így most hogy?
elGabor
2010. február 04. 14:25
Oszkó Péter, visszaszerzett bizalom: "A 17. helyre rangsorolta Oszkó Pétert a Financial Times Európa pénzügyminisztereinek 19 fős mezőnyében. A londoni üzleti napilap szakértői véleményeket figyelembe véve értékeli évente 19 uniós tagállam pénzügyminisztereit (a kisebb országok tárcavezetői nem szerepelnek a listán). Oszkó Péter egy helyet rontott Veres János tavalyi helyezéséhez képest. " http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20091117-financial-times-europai-penzugyminiszterek-rangsora-oszko-peter-a-mezony-vegen.html Péter, Péter...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!