Egy korszak lezárul: visszavonul Gyurcsány Ferenc, és elválik Dobrev Klárától

Dobrev Klára arról is tájékoztatott, mi fog történni a DK életében a közeljövőben.

Sportdiplomáciai botrány, sikertelenség, gazdasági kudarcok köthetők a nevéhez.
Mint ismert, Gyurcsány Ferenc csütörtökön jelentette be, hogy visszavonul a politikától és a magyar közélettől. A hír apropóján a Nemzeti Sport felelevenítette, milyen károkat okozott a DK leköszönő elnöke a magyar sportnak másfél éves sportminisztersége és ötéves miniszterelnöksége alatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Dobrev Klára arról is tájékoztatott, mi fog történni a DK életében a közeljövőben.
Gyurcsány Ferenc a Medgyessy-kormány sportminisztere volt 2003. május 19-től, 2004. október 4-ig, ezzel ő volt Magyarország eddigi utolsó sportminisztere, miután ő maga szüntette be a hivatalt miniszterelnöksége alatt. Ezalatt a szűk másfél év alatt módosította a sporttörvényt, amelyben a Nemzet Sportolója cím alapításáról is rendelkezett.
A díj célja egyfajta kifizetőhely létrehozása volt a Kádár-rendszer emblematikus alakjai számára, és szándékosan úgy hozták meg a törvényt, hogy kizárják belőle az Orbán Viktorral nyíltan szimpatizáló Egerszegi Krisztinát.
De ugyanezen okból nem részesültek kitüntetésben az Aranycsapat tagjai: Buzánszky Jenő és Grosics Gyula sem, mivel Gyurcsány javasolta a díj első 12 kitüntetettjét.
Azóta megváltozott a rendszer, és a sportolók maguk közül választják meg a kitüntetetteket. Később, már miniszterelnökként
azért nem vett részt Puskás Ferenc temetésén, mert a játékos özvegye kijelentette, ha Gyurcsány beteszi a lábát a Szent István Bazilikába, akkor ő ne hajlandó résztvenni a gyászmisén.
Gyurcsány sportminiszterségének idején, a 2004-es Magyar Nagydíjon debütált az egyetlen magyar Forma–1-es versenyző, Baumgartner Zsolt, akinek azt ígérte, négymillió dollárral támogatja az állam a szereplését, ám ennek az összegnek később csak a tizedét fizették ki, és még az is felmerült, hogy csupán kölcsönről van szó.
Ő állíttatta le továbbá az Orbán-kormány alatt létrehozott Bozsik-programot, aminek köszönhetően rengeteg stadion maradt befejezetlenül, és több tízezer gyerek sportolását lehetetlenítette el.
Miniszterelnöksége alatt sem virágzott a magyar sportélet. A 2008-as pekingi olimpia az elmúlt évtizedek legsikertelenebb nyári olimpiája volt magyar szempontból, de a sportdiplomácia területén sem jeleskedett.
2005-ben, amikor a magyar csapat döntet 0-0-ás döntetlent játszott egy felkészülési meccsen Szaúd-Arábiával, egy MSZP-ülésen azt nyilatkozta:
„A szaúdi királyságot nagyon sokszor vádolják azzal, hogy igazából a világ terrorizmusának legaktívabb pénzügyi támogatói közé tartoznak bizonyos családok. És én azt gondolom, hogy a focisták között, a szaúdi focisták között nagyon-nagyon sok terrorista is volt, a mi fiaink pedig halált megvető bátorsággal küzdöttek ezen terroristák ellen, és ilyen esetben a döntetlen idegenben, ez egy fantasztikus eredmény.”
Vagyis gyakorlatilag terroristáknak nevezte a szaúdi labdarúgókat, ami óriási diplomáciai botrányt kavart.
Nyitókép: Nemzeti Sport