Szorosan Szoboszlaiék nyomában – itt a magyar foci második vonala
2025. február 15. 09:58
A topligák mellett jó néhány erős bajnokság van Európában, és ezekben is szép számmal szerepelnek magyar labdarúgók. Közülük gyűjtöttük össze a legjobbakat.
Labdarúgásunk eddigi történelmében példátlan módon mind az öt topligában egyszerre van jelen magyar játékos. A Bundesligában eddig is többen futballoztak: Gulácsi Péter (sajtóhírek szerint kérdéses a jövője), Orbán Willi, illetve Schäfer András, de tavaly még Sallai Roland és Szalai Attila is pályára lépett a német bajnokságban, amely hagyományosan a mieink egyik célpontja.
A labdarúgásunk történetében eddig nem fordult elő, hogy a világ öt legerősebb bajnokságában egyszerre szerepeljen magyar. Ez most megváltozott. Az alábbi összeállításunk azokról a honfitársainkról szól, akik hétről hétre a legjobbak között edződnek.
Az angol Premier League-ben ott van Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos, az olasz Serie A-ban a Parma nyári feljutása óta Balogh Botond, a francia Ligue 1-ben pedig Nego Loic. A spanyol élvonalban ugyanakkor 12 éve nem szerepelt hazánk fia (legutóbb Vadócz Krisztián játszott a 2015–2016-os idényben az Alavésben) – mostanáig. Február elején ugyanis debütált új együttesében, a Real Valladolidban Marco Rossi szövetségi kapitány egyik legújabb felfedezettje, Nikitscher Tamás. Rajta kívül ott van Yaakobishvilli Antal is – aki felé jelezte a Girona, hogy sehová sem szeretné elengedni –, így lehet, a közeljövőben ketten is focizhatnak majd a La Ligában.
Második meccsét kezdőként végigjátszotta a spanyol bajnokságba szerződött válogatott középpályásunk, nem is akármilyen teljesítménnyel.
A topligák mellett azonban még jó néhány erős bajnokság van Európában, és ezekben is szép számmal szerepelnek magyarok. Az alábbiakban őket – pontosabban egy részüket vettük számba. A különböző ligák aktuális sorrendjét a pillanatnyi átlagos játékerő határozza meg az Opta szerint:
Forrás: theanalyst.com
Mivel a portugál, a brazil a holland, az argentin a cseh és a mexikói bajnokságokban jelenleg nincsenek magyarok, így az általunk vizsgált belga első osztállyal kezdtünk, amelyet az amerikai profi liga (MLS), az angol másodosztály (Championship), a török Süper Lig és a német másodosztály (Bundesliga 2) követ. Felsorolásunkban azokat a labdarúgóinkat vettük figyelembe, akik a magyar válogatott keretébe tartoznak, tartoztak a közelmúltban.
Szalai Attila
életkor: 27 év
piaci érték: 2 millió euró
bajnokság: Jupiler Pro League, Belgium
klub: Royal Standard de Liége
helyezés: 7.
játéklehetőség: 2/5 mérkőzés
játékidő: 95 perc
Szalai Attila értékei csalókák lehetnek, mivel a magyar válogatott egykori alapembere alig egy hónapja szerződött a Hoffenheimtől a belga bajnokságba – épp a játéklehetőség hiánya miatt, karrierje újjáépítése érdekében. Az új közeget egyelőre nyilván szoknia kell, a debütálás megtörtént, és mivel a Standard Liége messze van a kiesést jelentő pozícióktól, még legalább 15 mérkőzésen lesz esélye szerepelni. Reméljük, egyre többet játszik majd, és az idény végén már ismét a régi Szalai Attilát látjuk majd!
Callum Styles
életkor: 24
piaci érték: 2,5 millió euró
bajnokság: Championship, Anglia
klub: West Bromwich Albion FC
helyezés: 5.
játéklehetőség: 21/32 meccs
játékidő: 1502 perc
A magyar válogatott középpályás augusztusban szerződött a jelenleg harmadosztályú Barnsley-től a Championshipben szereplő West Bromwich FC-hez. Utóbbit a magyar szurkolók elsősorban a legendás Gera Zoltán, a „mágikus magyar” egykori klubjaként ismerik. Persze, akkoriban még a Premier League-ben szerepeltek, de most már negyedik éve a másodosztályban küzdenek a feljutásért. Erre jelenleg is megvan az esélyük, tekintve, hogy a rájátszást érő 5. helyen állnak, ám a csapat formája ingadozó, és az első hat pozícióért még nagy küzdelem várható a következő hónapokban. Styles eddig 21 meccsen lépett pályára és 1 gólt szerzett. A bajnokság elején még kevesebb lehetőséget kapott, ám mostanra beverekedte magát a kezdő tizenegybe. Érdekesség ugyanakkor, hogy jelenleg nem korábbi posztján, középpályásként, hanem balhátvédként szerepel.
Tóth Balázs
életkor: 27
piaci érték: 900 ezer euró
bajnokság: Championship, Anglia
klub: Blackburn Rovers FC
helyezés: 6.
játéklehetőség: 1/25
játékidő: 90 perc
Tóth Balázs szintén nyáron szerződött a Championshipbe a Fehérvár együttesétől. A 27 éves labdarúgó jelenleg a Blackburn Rovers második számú kapusa, és egyelőre csupán egy mérkőzésen védett, a Coventry ellen. Ezt a meccset sajnos elveszítették, Tóth pedig két gólt kapott. Nagy kérdés, hogy sikerül-e állandósítani a helyét a Blackburn kezdő tizenegyében a közeljövőben. Talán az új menedzser érkezésével lesz erre nagyobb esélye.
Szűcs Kornél
életkor: 24
piaci érték: 450 ezer euró
bajnokság: Championship, Anglia
klub: Plymouth Argyle FC
helyezés: 24.
játéklehetőség: 22/32 meccs
játékidő: 1902 perc
Szűcs Kornél a közelmúltban került be a nemzeti együttesbe, azután, hogy a Kecskemét színeiben nagyon jól teljesített az előző idényben. A magyar hátvédet nyáron szerződtette a Plymouth Argyle, amely jelenleg a legutolsó, 24. helyet foglalja el az angol másodosztályban, 4 pontnyira a bennmaradást érő pozíciótól. De van még 10 mérkőzésük, hogy elkerüljék a kiesést, és ebben a magyar hátvédnek is nagy szerepe lehet. Szűcs nagyon gyorsan felvette a Championship ritmusát, és a negyedik mérkőzésétől kezdve nemhogy alapembere lett a csapatának, de egy kivételével azóta minden egyes meccsét végig is játszotta. Egészen január 20-ig, amikor sajnos emelőizom-sérülést szenvedett, és ezért partvonalon kívülre került. A Plymouthban időközben edzőváltás történt, Wayne Rooney ment, Miron Muslic érkezett. Szűcs Kornél menedzserei szerint jó úton van a gyógyulás felé, a felépülését követően pedig remélhetőleg az új trénertől is megkapja a bizalmat!
Szűcs Kornél emelőizom-sérülést szenvedett, ezért kellett kihagynia az angol másodosztályú Plymouth legutóbbi két bajnokiját.
Dárdai Márton
életkor: 23
piaci érték: 2,5 millió euró
bajnokság: Bundesliga 2., Németország
klub: Hertha BSC
helyezés: 13.
játéklehetőség: 18/21 meccs
játékidő: 1414 perc
Dárdai Pál középső fia tavaly tavasszal a szívére hallgatott, és a magyar nemzeti színeket választotta, mára pedig – részben Szalai Attila kiesésének köszönhetően – alapemberré vált Rossi csapatában. A 23 éves hátvéd – aki középpályásként is kiváló teljesítményre képes – a Hertha BSC-ben nevelkedett és most is ott játszik. A HBSC a másodosztályban csak középcsapatnak számít (jóindulattal), ráadásul nem úgy tűnik, hogy ez belátható időn belül változni fog. Dárdai rendszeresen játszik, alapember a berlinieknél, de képességei ennél többre predesztinálnák. Amennyiben a pletykáknak hinni lehet, a közeljövőben ismét a Bundesligában szerepelhet, ugyanis a hírek szerint öccse, Dárdai Bence klubja, a Wolfsburg szeretné szerződtetni.
Gazdag Dániel
életkor: 28
piaci érték: 9 millió euró
bajnokság: Major League Soccer, Egyesült Államok
klub: Philadelphia Union
helyezés: –
játéklehetőség: 30/30 meccs
játékidő: 2502 perc
Az Egyesült Államokban február 23-án kezdődik az élvonalbeli profi labdarúgó-bajnokság (Major League Soccer, röviden MLS). A Gazdag Dániel is foglalkoztató Philadelphia Union tavaly a keleti főcsoport 12. helyén végzett, azaz nem jutott be a playoffba. Pedig a magyar futballista mindent megtett ezért: 30 mérkőzésen 28-szor kezdő volt, 17 gólja mellett adott 2 gólpasszt is, azaz csapata egyik legjobbja volt. Gazdag 2021-ben szerződött a Honvédtól Philadelphiába, ahol óriási karriert futott be: 2024 májusában megszerezte az 57. gólját a klub mezében, ezzel pedig a 2008-ban alapított egyesület történetének legeredményesebb labdarúgója lett. Azóta persze, szerzett még jó néhányat, jelenleg minden versenysorozatot figyelembe véve 70-nél tart, azaz egy ideig még valószínűleg ő lesz a rekorder. Gazdag Dániel szerződése az év végéig szól – egyelőre tehát nem tudni, hosszabbít-e, de tekintve, hogy a következő idényben is vezérszerepet szánnak neki, valószínűleg csak idő kérdése. Hiába teljesít azonban kiválóan az USA-ban, a válogatottban sem ő, sem pedig Rossi nem nagyon találja a helyét. Ennek ellenére valószínűleg a jövőben is számíthat meghívóra.
A magyar labdarúgó lett az Union történetének legtöbb gólt szerző labdarúgója.
Sallai Roland
életkor: 27
piaci érték: 13 millió
bajnokság: Süper Lig, Törökország
klub: Galatasaray Sports Klub
helyezés: 1.
játéklehetőség: 16/23 meccs
játékidő: 1051 perc
Sallai Roland ősszel a török rekordbajnok Galatasarayhoz szerződött, ezzel megválaszolva korábbi kérdéseinket. A magyar válogatott kulcsjátékosa gyorsan alapember lett a Galatában, pedig olyan világsztárok mellett szerepel hétről-hétre, mint Victor Osimhen, Dries Mertens, Mauro Icardi és legújabban Alváro Morata. Vezetik a bajnokságot, Sallai pedig kiválóan teljesít eddig, nem csoda, hogy az Európa-liga-keretbe is nevezték, ráadásul a szurkolók is odáig vannak érte.
A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) azokat a 25 év alatti labdarúgókat vizsgálta, akik jelenleg a legjobban teljesítenek, így joggal várhatnak meghívót a felnőtt válogatott szövetségi kapitányától.
A német másodosztályú labdarúgó-bajnokságban szereplő Hertha BSC hosszú ideje tartó vergődése már a Dárdai családnak is sok: Mártont több csapat is vinné, Palkó önszántából akart távozni, Pál pedig már nem ülne le még egyszer a berliniek kispadjára.
Szoboszlai Dominik egy héten belül másodszor kerülhet szembe honfitársával, miután a Liverpool FC vasárnap 16 órakor a Szűcs Kornélt foglalkoztató Plymouth Argyle otthonában vendégeskedik az FA-kupa 4. fordulójában.
Egy friss OECD-tanulmány szerint a fenntarthatóság elvben egyre nagyobb szerepet kap a kereskedelemben, de a szabályozási akadályok és a magas megfelelési költségek továbbra is kérdésessé teszik, hogy el lehet-e érni érdemi eredményeket.
Jelenleg a magyar futball intézményes szétverése folyik. Az első osztályból nem lehet magyar válogatottat összeállítani, mert az élcsapatok többségében - szégyenszemre -, külföldi zsoldosok játszanak. Hozzáteszem jó szarul. A tehetségesebbek már külföldön vannak, de mivel nem játszanak egymással és egymás ellen, ezért a válogatott a külföldről néhány edzésre hazatérőkből összeállított, szedett-vedett csapat. Miért nem kaphatja meg egy fiatal, tehetséges magyar játékos a külföldi zsoldos fizetését? Hja, akkor könnyen kiderülne, hogy visszaosztásos játék folyik. A külföldön játszók ázsióját emeli a magyar válogatottság, amelyből futja az illetékesek számára visszaosztásra. Bízom, hogy Orbán Viktor és Bölöni László látványosan időzített tv-nyilvános beszélgetése (Felcsút-FTC) valaminek az előjele lehet.