A pénz beszél: bejelentették a 2030-as és a 2034-es labdarúgó-világbajnokság helyszíneit!
A 2030-as tornát Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen, míg 2034-ben a Közel-Keleten lesz a világ szeme.
Gálhidi György szerint a pénz nem számít alapon fogják megrendezni a 2034-es labdarúgó-vb-t.
Nyitókép: BBC
Senkit sem lepett meg a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) december közepei döntése, melynek értelmében 2034-ben Szaúd-Arábia rendezi a világbajnokságot. Ennek elsősorban az az oka, hogy a tíz év múlva sorra kerülő eseményre csak a közel-keleti ország kandidált.
Világversenyt egyébként másodszor rendeznek majd az arab térségben, miután a 2022-es vb-nek Katar volt a házigazdája. A szaúdiak nem kevesebb, mint 11 vadonatúj stadiont húznak fel az elkövetkező években, amely reális forgatókönyvnek tűnik, főleg annak ismeretében, hogy 2021 óta mintegy 5 milliárd fontot fektetettek a sportágba. Mindez annak a folyamatnak a következménye, amely során a dúsgazdag trónörökös, Mohamed bin Szalmán asz-Szaúd a gazdaság diverzifikálását célzó stratégiájának kulcsfontosságú részévé tette, hogy számos jelentős sporteseményt hozzanak a királyságba, mint például a profi boksz világszerte nagy figyelemmel követett összecsapásait, vagy éppen a Forma–1-es futamokat.
Az elmúlt években világsztárok sora érkezett a 18 csapatos szaúdi első osztályú bajnokságba. Elég, ha csak
mint a Saudi Pro League, más néven Roshn Saudi League (RSL) csillagait. De persze mellettük még sok ismert és kiváló futballista játszik a helyi első osztályban.
Ami pedig a szaúdi vb-pályázat részleteit illeti – ahogyan azt a Mandiner is megírta –, a FIFA álláspontja szerint „óriási potenciál rejlik benne, és kétségtelenül megváltoztatják azt a módot, ahogyan a jövőbeni stadiontervek- és szerkezetek megközelítését alkalmazzák”. Majd meglátjuk – ahogy azt mondani szokták –, de azt azért biztosra vehetjük, hogy látványosságból nem lesz hiány.
A szaúdi világbajnokságot öt város (Rijád, Dzsiddában, Abha, Al-Khobar és Neom) 15 galaktikus stadionjában rendezik meg, és ehhez csatlakozik majd még egy fel sem épült város!
A Neom Aréna például a tervek szerint 350 méterrel a talajszint felett, de közvetlenül a tengerparton helyezkedik el, és csak nagy sebességű liftekkel és vezető nélküli járművekkel lehet megközelíteni. Olyan lesz, mint egy űrállomás, de a többi stadion is hasonlóan pazarnak ígérkezik. Például a Qiddiya Coast Stadion egy tengeri hullám megjelenését idéző hullámos dizájnú lesz, míg a rijádi Mohamed bin Szalmán asz-Szaúd Aréna egy szikla tetején található. A torna nyolc létesítménye a fővárosban, Rijádban lesz – köztük a tervezett 92 760 fős King Salman International Stadion, amely a nyitómeccsnek és a döntőnek ad otthont. A tizenötből négy már megépült, nyolcat terveznek, három pedig már építés alatt áll.
Ezt is ajánljuk a témában
A 2030-as tornát Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen, míg 2034-ben a Közel-Keleten lesz a világ szeme.
Akiknek vannak térképészeti ismeretei, azok tudják, hogy Szaúd-Arábia a Közel-Kelet legnagyobb országa, és körülbelül kilencszer akkora, mint az Egyesült Királyság. Tehát elég nagy területen fekszik, éppen ezért a FIFA-nak benyújtott pályázat a repülőterek bővítését, a nagy sebességű vasúti kapcsolatok bevezetését és a tömegközlekedés fejlesztését ígéri. Utóbbira már csak azért is nagy szükség lesz, miután a stadionok között hatalmasak a távolságok, emiatt a szurkolóknak a légiközlekedésre is támaszkodniuk kell.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem erre számított, a gondok csak tornyosultak a világ egyik leggazdagabb országában, pedig elsőre jó kiugrási lehetőségnek tűnt az Abhá FC-nél elkezdett munka a magyar edzőnek.
Magyar labdarúgó nincs az RSL-ben, de a közelmúltban dolgozott egy honfitársunk a szaúdi futballban. Gálhidi György szeptember elejétől decemberig volt a szaúdi másodosztályú Abhá FC akadémiájának a szakmai irányítója, majd rövid időn belül edzősködnie is kellett az ificsapatoknál. Ha nem is nagyon sok, de azért van némi rálátása a helyi focira.
„Csodálatos stadionjaik vannak. Nálunk, a másodosztályban is mesés létesítmények voltak. Mondjuk, azt nem értettem és számomra logikátlan, hogy miért kisméretű műfüves pályát építettek a stadionba. Abban biztos vagyok, hogy a pénz nem számít alapon rendezik meg ezt a vb-t. A legjobb szakembereket fogják összegyűjteni a világból, akik rutinosak, s más országban, más tornán már bizonyítottak” – mondta a volt olimpiai válogatott futballista.
Bár azt még nem jelentették be, hogy pontosan mikor lesz a torna, a szakvezető biztos benne, hogy télen, akárcsak 2022-ben, Katarban. Gálhidi legutóbbi munkahelye, Abhá városa 2300 méter magasan fekszik a hegyek között, ott nyáron sincs melegebb 34-35 foknál, ám lentebb, ahol a vb-meccsek lesznek, elviselhetetlen a kánikula. Mekkában, Dzsiddában 40-50 Celsius van.
„Szeptemberben lementem a tizenhat évesekkel a meccsükre, s amint kiszálltam a buszból, mellbevágott a hőség. Aki nem járt még ilyen helyen, az el sem tudja képzelni, milyen érzés ez. És este ezek a srácok ilyen hőmérsékletben játszottak. Tényleg embertelen!
Szóval, én nem tudom elképzelni, hogy ezt a vb-t nyáron rendezzék, decemberben lesz szerintem”
– véli Gálhidi György, aki itthon rengeteg klubnál edzősködött: irányította többek között a Sopront, a Dunaferrt, a Diósgyőrt, a Pápát, a Kecskemétet, a Szegedet, a Budafokot, a Csepelt, de a legnagyobb sikereit Kispesten és Nyíregyházán érte el, amikor feljuttatta a másodosztályból az NB I-be a Honvédot, és a Spartacust.