Sürgősségi ellátás: nekik lehet hálás az életmentő beavatkozásért Eriksen, Szalai és Bove

2024. december 31. 11:01

Amit nem mutat a kamera. Pillanatok alatt felmérik a helyzetet és cselekednek: fantasztikus munkát végeznek a sürgősségi ellátásban részt vevő szakemberek.

2024. december 31. 11:01
null
Szabó Péter

Létfontosságú a szerepük a sportban: megnyugtató, amikor ott sorakoznak bevetésre készen a pálya szélén, mégsem szeretjük őket munka közben látni. A sportolók és az edzők mellett a mérkőzések kötelező „szereplői” a sürgősségi ellátásban részt vevő mentőorvosok, a legtöbbször nem jut nekik még epizódszerep sem, amikor viszont mégis, akkor azonnali beavatkozásra van szükség, mert nagy a baj – írja az UnitekEMT.

FIORENTINA-INTERNAZIONALE; Edoardo Bove
A sürgősségi ellátás a pályán: Bove ápolásakor sorfalat húztak a játékostársak az orvosok köré a Fiorentina–Internazionale olasz bajnoki mérkőzés során

Ha csak a közelmúlt eseményeit vesszük górcső alá, emlékezhetünk

  • december elején a Fiorentina–Inter olasz bajnokin Edoardo Bove esetére,
  • november közepén a Hollandia–Magyarország NL-meccsen Szalai Ádám amszterdami drámájára,
  • a nyári foci Eb-ről Varga Barnabás horrorsérülésére,
  • vagy ha visszaugrunk az időben 2021-ig, a Dánia–Finnország Eb-mérkőzésen Christian Eriksen szívleállására és életmentő beavatkozására.

A felsorolt események mindegyik alkalommal szerencsés kimenetelűek voltak, Fehér Miklós 2004-es végzetes tragédiája azonban azt is megmutatta, hogy milyen törékeny és múlandó az emberi élet.

Ezt is ajánljuk a témában

A sürgősségi ellátás életet menthet!

A stadionokban, sportcsarnokokban, uszodákban és jégpályákon szolgálatot teljesítő Emergency Medical Technicians, azaz sürgősségi egészségügyi technikusok (röviden EMT) meghatározó szerepet játszanak a sportbalesetekben, azonnali orvosi ellátást nyújtanak a sérülést szenvedő sportolóknak. Az EMT-ket arra képezték ki, hogy értékeljék és stabilizálják a sportolók állapotát a kritikus körülmények között, biztosítva az azonnali beavatkozás lehetőségét a sérülések súlyosságának minimalizálása és a felépülés esélyeinek javítása érdekében.

Feladataik túlmutatnak a hagyományos sürgősségi egészségügyi ellátásokon, hiszen árnyalt ismeretekkel kell rendelkezniük a sportsérülésekről és a pályán történő sürgősségi esetekkel kapcsolatos egyedi kihívásokról.

Az EMT-knek határozottaknak kell lenniük a gyors döntések meghozatalában, a hatékony kórházi kezelés előtti ellátásban, valamint a többi egészségügyi szakemberrel való kooperációban, hogy a sérültek szükség esetén zökkenőmentesen szállíthatóak legyenek a fejlettebb egészségügyi létesítményekbe.

A vészhelyzetek megkövetelik, hogy az EMT-k dinamikusan bevethetőek és jól felkészültek legyenek a különféle helyzetek kezelésére. Ezen túlmenően élesben kell megoldaniuk tömegben, rivaldafényben vagy extrém időjárási körülmények között az egészségügyi személyzettel való kommunikációt is, hogy biztosítsák a sürgősségi ellátás átfogó és összehangolt megközelítését. Az időtényező ráadásul kiemelten fontos, mert az azonnali beavatkozás megakadályozhatja a sérülések súlyosbodását, és jelentősen hozzájárulhat a sportoló felépüléséhez.

Ezt is ajánljuk a témában

Visszatérés a halálból

Talán a legsúlyosabb és ezért a legnagyobb figyelemmel övezett eset Christian Eriksené: a dán labdarúgó 2021-ben az Európa-bajnokságon meccs közben szenvedett szívleállást, esetében a gyors EMT-reakció szó szerint életet mentett. A dán csapat orvosa, Morten Boesen megállapította, hogy a 29 éves játékost újra kell éleszteni, így

mellkaskompresszióval és defibrillátorral azonnal meg is kezdték a műveletet.

Később megműtötték, kapott egy pacemakert, az olasz szabályok szerint azonban ilyen készülékkel nem szerepelhetett akkori klubjánál, az Internazionalénál, így felépülése után Angliába igazolt. Előbb a Brentford együtteséhez írt alá, majd a Manchester United szerződtette.

Ezt is ajánljuk a témában

Ahogy a példa is mutatja: az EMT-csapat együttműködik a rendezvényszervezőkkel, hogy átfogó vészhelyzeti terveket dolgozzanak ki. A szakemberek már jóval a rendezvény előtt megismerkednek a létesítménnyel, üzembe helyezik a készülékeiket, ismertetik a kommunikációs protokollokat, egyeztetnek a résztvevő csapatok egészségügyi személyzetével, illetve áttekintik az orvosi előzményeket.

Ezt is ajánljuk a témában

Hogyan válhat valaki EMT-szakemberré?

Ahhoz, hogy valaki okleveles sürgősségi egészségügyi technikussá (EMT) válhasson, mindenekelőtt egy formális oktatási programot kell elvégeznie. Az alapképzés általában körülbelül 120-150 óra tanfolyamot igényel, betekintést engedve az anatómia, a fiziológia, az orvosi vészhelyzetek és a traumakezelés szakterületeibe. Ezek az ismeretek a sportkörnyezetben felmerülő egyedi kihívásokkal és sérülésekkel foglalkoznak, de az agyrázkódás és a mozgásszervi sérülések kezelésére is felkészítenek.

A technológia fejődése és integrálása forradalmasította a helyszíni orvosi ellátást a sportban.

A hord(oz)ható eszközök, mint például az intelligens sisakok és a sportfelszerelésekbe ágyazott szenzorok valós idejű adatokat szolgáltatnak a sportolók élettani paramétereiről, segítve az egészségügyi szakembereket, hogy figyelemmel kísérjék egészségi állapotukat az edzések és a mérkőzések során. A távolról való gyógyítás, orvoslás is kézzel foghatóvá vált, lehetővé téve a szakemberekkel való konzultációt és a sérülések időben történő felmérését. Ezek a technológiai újítások nemcsak a sürgősségi beavatkozások hatékonyságát javítják, de a folyamatos egészségügyi monitorozás lehetővé tételével hozzájárulnak a megelőző intézkedésekhez is.

A szakemberek szívből jövő elismerést érdemelnek a sportolók egészségének megőrzése iránti megingathatatlan elkötelezettségükért. Fáradhatatlan erőfeszítéseik biztonságosabb környezetet teremtenek, erősítve a sportközösségen belüli bizalmat. A sportszakemberek és az EMT-k közötti együttműködés jól példázza azt a szinergiát, amely a dinamikus és kiszámíthatatlan sportsérülések egyedi kihívásainak kezeléséhez szükséges. Ez a szinergia pedig gyakran emberéleteket ment.

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!