Eldőlt Gulácsi Péter sorsa, megszólalt az RB Leipzig edzője
Marco Rose szerint a magyar kapusnak szüksége van szünetekre, de a Bayern München elleni rangadón már megint ő védhet.
Továbbra is számos hibás ítélet születik a videóbíró használatával. A megszakítások, a hosszú ellenőrzés és a véletlen szabálytalanságok szigorú büntetései miatt sok szakértő, de szurkolók szerint is a VAR megöli a játékot.
Nyitókép forrása: FRANK HOERMANN / SVEN SIMON / SVEN SIMON / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP
A VAR (Video Assistant Referee) egy olyan technológiai újítás a labdarúgásban, amelynek célja, hogy a játékvezetők számára lehetőséget biztosítson a kritikus döntések felülvizsgálatára videófelvételek segítségével. A videóaszisztensi rendszer két egységből áll: egy a futballpálya szélén elhelyezett monitorból, valamint egy külön helyiségből dolgozó bírói csoportból.
Utóbbi legtöbbször egy szoba, azonban vannak olyan bajnokságok, ahol egy gépkocsit küldenek a helyszínre tele monitorokkal. A VAR négy specifikus helyzetben nyújthat segítséget a sporiknak:
A VAR első próbája 2016-ban, az észak-amerikai labdarúgó bajnokságban (MLS) történt, hivatalosan pedig 2018-ban vezették be a világ labdarúgásában. Első nagyobb debütálása egyébként a 2017-es Konföderációs kupa volt. Az európai topbajnokságokban kezdték el szélesebb körben alkalmazni, majd 2021-től a magyar és a szlovák első osztályban is bevezették az új rendszert.
Azóta a VAR-ral rengeteg helyen, megmérettetésben lehet találkozni, és ma már szinte minden ország élvonalában, valamint a nemzetközi kupákban is használják – ám az alsóbb osztályok és az egyes selejtezők első köreiben nem mindenhol érhető el.
A VAR előtti időkben számos, híres bírói tévedés történt, amelyek – értelemszerűen – jelentős hatással voltak a mérkőzések végkimenetelére.
De menjünk tovább!
A VAR bevezetése mellett több érv szólt eleinte.
A legfőbb úgy hangzott: a technológia alkalmazásának következtében, lényegében kevesebb lesz a bírói tévedés. Lehet, azóta tényleg csökkent a játékvezetői tévedések száma – a sokak által követett Premier League-ben például átlagosan 14 százalékkal nőtt a helyes ítéletek aránya, mióta alkalmazzák a videóasszisztenst (és ezt a tendenciát más bajnokságokban szintúgy ki lehet mutatni) –,
viszont az ugyancsak kijelenthető, hogy még a VAR segítsége mellett is nagy számban hoznak rossz döntést a bírók.
Ahogy a híres bírói tévedések, úgy – megint csak értelemszerűen – a rossz bírói döntések is jelentős hatással vannak a mérkőzések végkimenetelére.
A legtöbbször a már fentebb említett, Premier League küzdelmeiből kerülnek ki ilyen momentumok. Másrészről a meccsek sok bajnokságban élvezhetetlenné váltak, mivel gyakorlatilag percekig áll a játék a VAR miatt. A magyar bajnokságban átlagosan, nagyjából 4-5 perc megy el a videós vizsgálatok miatt. De vannak szélsőséges esetek. Ilyen volt egy 2021 augusztusi Fradi–Debrecen összecsapás, ahol egy kezezést több percen át vizsgált a rendszer, és ez csak egy ellenőrzés volt.
De egyre inkább szigorúan büntetik a vétlen mozdulatokat is a sporik, amik sokszor vitát szülnek.
Például a „taposásért” azonnali piros lap járhat. Logikus, mivel egy ilyen mozdulat valóban könnyen okoz-hat sérülést a játékostársaknál, veszélyes. Azonban a kérdéses helyzetek megítélésénél úgy vélem, nemcsak a sérülésveszélyt, a szándékosságot is figyelembe kellene venni, hiszen ez az, amit gyakran bírálni érdemes. Sokszor előfordul, egy labdaátvételnél a játékos túl nagy lendülettel tolja meg a labdát, és véletlenül rálép az ellenfél lábára, amikor az odaér.
Erre is van három igen szembetűnő példa:
Egyre inkább látjuk, érzékelik a szakértők, hogy a VAR bevezetése alapvetően többet ártott a labdarúgásnak, mint hozott. Lehet, csökkentette a tévedések számát, de nem a játékvezetői rossz döntések mennyiségét. Pláne nem mértékét. Mint a legtöbb sportágban, a labdarúgásban sem lehet kizárni az emberi tényezőket. A videóbíró ugyan a játék kimenetelének objektív megítélése felé terel,
viszont milyen áron teszi ezt?!
Rossz döntések mindig is lesznek, ám a VAR nem tesz különbséget vétlen és szándékos szabálytalanságok között. Gépiessé, számítóvá teszi azt a sportot, amit gyermekkorom óta követek. Amiért rajongok. Nekem, de szerintem másoknak sem kell a VAR. Hacsak nem finomítanak még rajta egy keveset, mondjuk kevesebb legyen a játékmegszakítás, a játékvezetői döntéshozatal körüli vita, és még folytathatnám – ismételhetném írásomat naphosszat.
(E cikk szerzője a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Karának médiaszakos hallgatója)