Az elmaradt arany nyomában: döntött a jövőjéről a kajak-kenu szövetségi kapitány, akit megmenthetnek Csipes Tamaráék sikerei
Hüttner Csaba szerződése október végéig szól, elárulta, hogyan képzeli el a jövőjét.
Interjú a frissen kinevezett szakmai igazgatóval, a feleségéből, leánykori nevén Bodonyi Dórából olimpiai bajnokot faragó mesteredzővel, aki csapatban gondolkodik az egyéni érdekekre épülő kajak-kenu sportágban, amelyben a Párizsban elmaradt aranyérem után megkezdődött az átalakulás.
Nyitókép: Facebook/dora.bodonyi.7/MOB-média/Szalmás Péter
***
Vitathatatlanul megkezdődött az új olimpiai ciklus előkészítése a 2028-as Los Angeles-i játékokra a magyar kajak-kenuban. Komoly pozícióban jelentett be változást a közelmúltban újraválasztott Schmidt Gábor elnök vezette testület: Boros Gergely leköszönő szakmai igazgató helyét Hadvina Gergely mesteredző, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem kajak-kenu szakedzői képzésének vezetője veszi át. A 38 esztendős szakember Európa-bajnoki ezüstérmes, válogatott kajakos volt, fiatalon, 26 évesen visszavonult. Végigjárta az edzői ranglétrát, személyi- és erőnléti tréner lett, utánpótlás korú versenyzőket nevelt, majd felnőttekkel foglalkozott. Irányította Gál Péter, Sarudi Pál és Bodonyi Dóra felkészülését is, utóbbit olimpiai arany- és bronzéremre, világ- és Európa-bajnoki sikerekre vezette. 2022-ben mesteredzői címet kapott, s immár az egyik legsikeresebb sportágunk első számú szakmai vezetője lett. A szakember készségesen nyilatkozott lapunknak közvetlenül a kinevezése után.
Komoly megbízatást kapott. Hogy fogadta?
Nagyon megtisztelő, hogy így alakult. Izgatott vagyok, hogy ezt a feladatkört elláthatom. Schmidt Gábor elnökkel volt több egyeztetésem, beszélgettünk pár dologról, és ezek alapján jelezte: szeretné, ha elvállalnám.
Voltak ilyen ambíciói?
Az elmúlt pár hónapban történtek egyeztetések arról, hogy az edzősködést nem folytatom. Azt viszont nem tudtam, mi lesz a feladatom ősztől. Több helyen, több dolog is szóba került. Örülök, hogy így alakult.
Elődjével, Boros Gergellyel többször találkoztam, főképp, amikor egy-egy olimpia, világverseny előtt beszámolt az előkészületekről. Öntől viszont már azt várják, hogy a november 4-én esedékes következő elnökségi ülésre mutassa be, hogy milyen szervezeti keretek között kívánja biztosítani a válogatott keretek magas szintű felkészülését és a 2032-ig szóló stratégiában megfogalmazott sportági feladatok végrehajtását. Mit jelentenek ezek?
A lényeg, hogy kifejezetten gyorsan be kell ugranom ebbe a munkakörbe. El is kezdtük az egyeztetéseket, Boros Gergellyel régóta remek kapcsolatot ápolunk, együtt is versenyeztünk. Kubina Ádámmal (az eddigi főtitkár, aki marad a szövetség berkein belül – a szerk.) jó ideje dolgozunk. Bele kell ásnom magam ebbe a feladatba, hogyan tudnék esetleg új ötletekkel előállni.
Minél hamarabb szeretnék a jelenlegi szövetségi kapitányokkal is leülni, és megtudni, ők hogy látják a helyzetet, min lehetne esetleg javítani, s utána egy új rendszert felállítani.
Hüttner Csabának, a felnőttek szövetségi kapitányának lejár a szerződése október végén. Az elnökség az Ön előterjesztése után dönti el november 30-ig: milyen kiválasztási feltételrendszer alapján határoz majd az egyes válogatott kereteket vezető szövetségi kapitányok és vezetőedzők szerepéről. Lesznek változások?
Először felmérjük a jelenlegi helyzetet, és azt, milyen irányba tudnánk tovább lépni.
A szakmai igazgató – ahogy a labdarúgásban az edzők – a szövetségi kapitányok főnöke?
Igen.
Milyen főnök lesz?
Igyekszem következetes lenni, azzal együtt jár az is, hogy számon is kérem a megbeszélteket. Vezetőként szeretnék kapitányokkal együtt dolgozni, nem pedig kimondott főnökként.
Ezt is ajánljuk a témában
Hüttner Csaba szerződése október végéig szól, elárulta, hogyan képzeli el a jövőjét.
Párizsban nem volt ott, miután szülés után visszatért versenyzője, egyben felesége nem jutott ki az idei olimpiára. Mit szól ahhoz, hogy nem született magyar arany, miközben hét érmet szereztek versenyzőink?
Szerintem nagyszerűen helytálltak a magyarok, önmagáért beszél az éremszám. Ezért is vagyok kíváncsi arra, hogy a kapitány, illetve elődöm mit gondol, miért nem sikerült győzni. Szerintük hogyan érhető el, hogy Los Angelesben akár több aranyunk legyen.
Mi Hadvina Gergely elképzelése?
Én ugye az edzősködést most felfüggesztem. A kollégák feladata lesz, hogy felkészítsék a versenyzőket. Úgy vélem, át fog alakulni teljesen a nemzetközi mezőny, ahogy nálunk, máshol is jönnek fel a fiatalok. Magyarországon minden segítséget meg fognak kapni, a múlt héten átadott Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia pedig minden igényt kielégítő körülményeket biztosít.
A kajak-kenu alapvetően egyéni sport, még akkor is, ha például a csapathajókra is nagy hangsúlyt fektetünk. Lehet ebben a közegben egységet teremteni?
Fontos a csapategység. Nálunk a női vonalon sokáig az egyes teljesítmény határozta meg a négyes összetételét. Más országokban gyakran előfordul, hogy hosszú távon közösen készülnek az egységek, nem feltétlenül a négy legjobb.
Nekünk is szerintem a leendő kapitánnyal, kapitányokkal meg kell határozni, mire is helyezzük a hangsúlyt a jövőben a válogatási elveknél.
Az új munkája a fővárosba szólítja, a család is elhagyja Szolnokot?
A feleségemet, Dórit és a kétéves kislányunkat Szolnokhoz köti az életük. Én a napi munkámat Budapesten fogom végezni, ha edzőtábor indokolja, Sukorón, az akadémián is leszek. Amúgy ingázni fogok.
Amúgy most hány kajakos van a családban, azaz visszavonult-e 30 évesen Hadvina Dóra, aki Bodonyi Dóraként lett olimpia bajnok és bronzérmes 2021-ben?
Igazából ezen még gondolkodik. Egy évet biztos, hogy kihagy, utána meglátja, szeretné-e folytatni a sportpályafutását. Ez kizárólag az ő döntése lesz, ebbe én semmiképpen nem fogok belefolyni.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök szerint az új, világszínvonalú kajak-kenu központ átadásával minden feltétel adott ahhoz, hogy a sikersportág ne maradjon aranyérem nélkül, mint a párizsi olimpián.