Botrányos a Szajna vízminősége: elmaradt a magyar triatlonosok első edzése a folyóban
„Nem könnyíti meg ez a bizonytalan helyzet a felkészülés utolsó napjait” – mondta a Magyar Triatlon Szövetség szakmai igazgatója.
A Szajna rossz vízminősége már napok óta téma Párizsban. Kíváncsiak voltunk, mennyire befolyásolhatja a teljesítményeket a szennyezettség. A Mandiner felkérésére a korábban négyszer az Év triatlonistájának választott Faldum Gábor latolgatja az esélyeket.
Nyitókép: Owen Franken / Getty Images
***
Nincsenek könnyű helyzetben a párizsi olimpia triatlonversenyeinek indulói, köztük a három magyar sportoló, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence és Lehmann Csongor. Jó ideje téma Párizsban a Szajna vizének minősége, ugyanis a tervek szerint itt rendezik majd a triatlonversenyeket és a nyílt vízi úszást. A rendező ország persze mindenképp bizonyítani akarta, hogy a víz minősége megfelelő, és ennek érdekében attól sem riadtak vissza, hogy „a fekáliásnak mondott vízbe lökjék” Amélie Oudéa-Castéra sportminisztert, aki egy az egész testét eltakaró polifoam mezben úszott néhány métert, majd Párizs polgármestere, Anne Hidalgo is megmártózott a Szajnában, hogy demonstrálja, sikerült a folyót megtisztítani.
Bár a múlt héten már kedvező hírek érkeztek a Szajna vízminőségével kapcsolatban, a pénteki és szombati – az ünnepélyes megnyitót és az első hivatalos versenynap szabadtéri számainak lebonyolítását is megzavaró – eső megint jelentős mennyiségű szennyező anyagot mosott a folyóba, így sokat romlott a vízminőség.
Az eredeti menetrend szerint vasárnap reggel lett volna a triatlonosok első beúszása, de szombaton még semmi biztosat nem tudtak mondani azzal kapcsolatban a szervezők, hogy ezt meg lehet-e tartani. Végül vasárnap hajnali négykor derült ki, hogy nem tudnak edzeni a Szajnában, csak a partról nézhetik meg az úszás helyszínét a sportolók.
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem könnyíti meg ez a bizonytalan helyzet a felkészülés utolsó napjait” – mondta a Magyar Triatlon Szövetség szakmai igazgatója.
A Mandiner megkeresésére az egyik legrutinosabb magyar triatlonista, Faldum Gábor (aki Rio de Janeiróban a magyar olimpiai csapat tagja volt, de Párizsról az utolsó pillanatban lemaradt, mivel nem sikerült kivívnia az olimpiai kvalifikációt a világbajnoki sorozat cagliari állomásán) próbál minket beavatni abba: vajon ez az áldatlan helyzet mennyire befolyásolhatja a versenyzők teljesítményét?
„Azért is tudok hiteles véleményt formálni a párizsi helyszínről, a Szajna vízminőségéről, mert tavaly én is részt vettem a tesztversenyen, én is úszhattam az Eiffel torony árnyékában” – meséli a hazánkban az Év férfi triatlonistájának 2014 és 2017 között megválasztott sportoló. Hozzátette: „Nekem semmilyen gondot nem jelentett a víz minősége, valószínű a szervezetem is jobban tolerálja a dolgot, de szerintem az egyéni versenyszámokban azért sem lesz senkinek problémája, mert ezzel kezdődnek a triatlonversenyek. De persze,
én is hallottam olyanról, aki elég hamar gyomorrontást illetve fertőzést kapott, miután a Szajnában úszott,
de a víz minőségének sokkal inkább a későbbi a csapatversenyeken, és a vegyes váltóban lesz majd igazán jelentősége”.
Az edzéskimaradás sem befolyásolhatja a sorrendet, a teljesítményeket? Mennyire stresszelheti ez a versenyzőket?
Annak a sportolónak, aki egy olimpiára kvalifikálja magát, nem azon múlik majd a produktuma, hogy közvetlenül a verseny előtt tud-e még egyet edzeni vagy sem. Pláne, hogy a triatlonisták év közben, az úszóedzések nagy részét medencében teljesítik, a nyílt vízi úszók teljesítményére pedig egyáltalán nincs hatással a víz minősége. Őszintén bevallom:
szerintem egy kicsit „túlhájpolták” ezt az egész történetet, azzal együtt, hogy valóban nem szerencsés olyan körülmények között versenyezni, amelyek nem teljesen ideálisak...
Pláne, hogy szerintem a futásban lesz igazán nagy a szétszóródás, ott alakulnak ki igazán az erőviszonyok, tehát az első szám után még együtt lesz a mezőny. Másrészt az is igaz: a váltóban és a mixversenyeken ugyanúgy érmeket osztanak majd, tehát teljesen jogos igény a versenyzők részéről, hogy amennyire lehet, a feltételek ideálisak legyenek.
Nyilvánvaló az is, hogy a rengeteg csapadék is befolyásolja a Szajna minőségét.
Egyértelmű!
Bízzunk abban, hogy keddtől már egyre naposabb lesz az idő, hiszen a sok eső a legnagyobb probléma. A Szajna ökoszisztémájával önmagában semmilyen gond nincs, ám a csapadék a különböző csatornákból rengeteg szennyeződést moshat Franciaország ikonikus folyójába.
Végezetül egy kis esélylatolgatást kérünk: hogy látja a magyar triatlonista különítmény, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Bicsák Bence és Lehmann Csongor esélyeit?
Csongor egész évben nagyon jó formában volt, Zsaninak Tokió után fel van adva a lecke, hiszen egy városi pályán kell teljesítenie, de képesnek tartom őt arra, hogy megismételje a legutóbbi olimpián teljesítményét, a 12. helyet (amely minden idők legjobb magyar ötkarikás teljesítménye a nők mezőnyében – a szerk.) Bence pedig mindig képes a pozitív meglepetésre, még azt sem tartom kizártnak, hogy felülmúlja a tokiói 7. helyét (szintén minden idők legjobb magyar ötkarikás teljesítménye a férfiak mezőnyében – a szerk.). Egy dolog biztos: mindannyian megérdemlik, hogy rajthoz állhatnak Párizsban!
Szerencsére hétfőn napos az idő Párizsban, ezért
a szervezők előrejelzése és ígéretei szerint kedden az eredetileg tervezett időpontban, reggel nyolckor, és az eredetileg tervezett helyszínen elrajtolhat a férfi egyéni verseny. Végleges döntést azonban csak kedden hajnalban hoznak.
Egyébként a szervezők nem ok nélkül ragaszkodtak a Szajnához, ugyanis a sportág – ahogy az egész világon – Franciaországban is hihetetlenül népszerű. Éppen ezért a szervezők a város szívében, a lehető legjobb helyszíneken rendezik meg a triatlonversenyeket, így esett a választás Párizs folyójára, és az úszást követően is csodálatos helyszíneken folytatódik a kerékpár és a futás, hiszen a Szajna hídjain és a világ egyik legismertebb útján, a Champs Elysées-n versenyeznek majd az olimpikonok.
A keddi rajt előtt Bicsák Bence a következőket mondta el: „engem nagyon feldob az olimpiai hangulat, bízom benne, hogy ez a holnapi versenyzésemen is látható lesz majd. Készen állok, várom a rajtot”. Lehmann Csongor is rendkívül bizakodó: „A triatlon arról is szól, hogy az embernek alkalmazkodnia kell a körülményekhez. Most is ez a helyzet! Alkalmazkodunk a kihívásokhoz, és úgy készülünk, hogy holnap reggel kihozzuk magunkból a legjobbat”
Az origo.hu Párizsban készült helyzetjelentése az alábbiakban látható:
Ezt is ajánljuk a témában
Egyáltalán nem garantált, hogy sikerül az olimpiáig végig tisztán tartani a folyót, hiába költött a város 1,4 milliárd eurót.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.
Az asztaliteniszező a párizsi magyar küldöttség ötödik érmét szerezte, két arany és egy ezüst után a második bronzot.