Magyar csúcs: veterán aranylabdás fosztja meg madridi rekordjától a Száguldó Őrnagyot
A magyar legenda 18 éve halott, még mindig rekorder a királyiaknál – de egy valamiben már nem sokáig.
Ilyen még nem volt! A hazánkkal határos összes állam résztvevője lesz a június 14-én kezdődő kontinenstornának.
Nyitókép: Lesz oka a mosolyra? – Szerhij Rebrov az ukrán válogatott mestere Fotó: MTI/EPA Szerhij Dolzsenko
***
Visszafelé haladva kezdjük a magát utolsóként kvalifikáló Ukrajnával, hiszen a szövetségi kapitányuk jó ismerősünk: Szerhij Rebrov a Ferencváros mestereként három bajnokságot nyert, bejutott az Európa Liga csoportkörébe, majd rá egy évre a BL-főtábláig is sikerült elvezényelnie a zöld-fehéreket – a Fradinak 25 év után jött össze újra ez a bravúr. Az ukránok az Eb-selejtezők során Anglia és Olaszország mögött a harmadik helyen végeztek, így pótselejtezőkre kényszerültek: Bosznia-Hercegovinát, majd Izlandot is rendkívül izgalmas csatákban győzték le, és ezzel sorozatban negyedszer lehetnek Eb-résztvevők.
Horvátországgal kapcsolatban nem meglepő, hogy továbbra is a sikerkapitány, Zlatko Dalic irányít, akivel 2018-ban világbajnoki ezüstérmet, 2022-ben pedig bronzérmet nyertek, emellett a Nemzetek Ligájában is a második helyen végeztek. Horvátország 1996-ban debütált a kontinenstornán, azóta már hetedszer résztvevők, cseppet sem mellékesen:
még mindig a hamarosan 39 éves Luca Modric a kulcsemberük, aki a napokban immár hatodik BL-győzelmét ünnepelhette a Real Madriddal.
A hat szomszédunk közül elsőként Ausztria kvalifikálta magát az Európa-bajnokságra, nem utolsósorban a szövetségi kapitány, a korábban a Red Bull-kontingensben (Salzburg, Lipcse) is sikert sikerre halmozó Ralf Rangnick személyének köszönhetően, aki – mondanunk sem kell – remekül ismeri Szoboszlai Dominikot is. A selejtezőcsoportjukban egyeduralkodó Belgium mögött Arnautovicék a második helyet szerezték meg, és bár nem számítanak fő esélyesnek (pláne, hogy első számú sztárjuk, David Alaba sérülés miatt az Eb-keretből kimaradt), nem tennénk le a nagyesküt, hogy a D-csoportból – Franciaország, Hollandia és Lengyelország a riválisok – a sógorok lesznek az egyik kiesők...
Szlovákiával kapcsolatban mondhatjuk, hogy a magyar modellt követik, hiszen
ők is egy remek olasz szakember, Francesco Calzona irányításával jutottak ki az Európa-bajnokságra, akit történetesen a 15 éven keresztül a Serie A-ban profiskodó Marek Hamsík javaslatára neveztek ki
– még 2022 augusztusában. Calzona is a szervezett védekezésre helyezte a fő hangsúlyt – lám, milyen egyszerű játék a futball!
Ausztriához hasonlóan Románia is önbizalommal telve várhatja az Eb-t, hiszen a korábbi sikerkapitány, Anghel Iordanescu fia, Edward irányításával Adrian Rusék (a remek védő évekig a Balmazújváros, majd a Fehérvár színeiben Magyarországon is játszott) hat győzelemmel és négy döntetlennel valósággal letarolták selejtezőcsoportjukat, és éppen a mieinkkel egy Eb-csoportban szereplő Svájcot is megelőzve jutottak ki az Eb-re.
Szerbiát jól ismerhetjük, hiszen egy selejtezőcsoportban szerepeltünk velük, érdekesség: bár a világbajnokságokra (2010 után 2018-ban és 2022-ben is résztvevők voltak) rendre kvalifikálták magukat, az Eb-szereplés csak nem akart összejönni nekik – 14 év után szerepelhetnek újra Európa-bajnokságon.
Szlovénia is hosszú böjt után (2000-ret követően) tér vissza az Eb nagy forgószínpadára, amely egyfajta sötét ló is lehet, hiszen mindegyik csapatrészében klasszisokat vonultat fel: a kapuban a kontinens egyik legjobbja, Jan Oblak állja a sarat, a védelmet irányító Miha Blazicot jól ismerhetjük a Ferencvárosból, a középpályán Nino Zugelj lehet az ász, míg a támdósorban a Szoboszlai Dominikhoz hasonló utat bejáró Benjamin Sesko lehet az Eb egyik nagy felfedezettje.
Kapcsolódó cikkek a Foci Eb 2024 aktában.
Minden város előrukkolt specialitásokkal, amelyek népszerűnek bizonyultak a torna során.
A világ legnagyobb üzlete, ekkora profitrátával senki sem dolgozik.
Csányi Sándor a sportnapilapnak adott interjújában őszintén fogalmazott az Eb-n nyújtott teljesítménnyel kapcsolatban.