Szertefoszlott párizsi álom: világbajnokunk nem jutott ki az olimpiára!
Pedig első kiemeltként állt rajthoz a kvalifikációs viadalon...
A szakszövetség vezetője lapunknak elárulta, mi a trükk, és olyan kényes kérdésekre is válaszolt, miszerint miért nem automatikus egy világbajnok kijutása az olimpiára, hová tűnt el tokiói 5. helyezettünk, és mennyire magyarok az élversenyzőink.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
***
Mint a Mandiner is beszámolt róla: a világbajnok Márton Luana nem jutott ki a párizsi olimpiára. Nem csak emiatt a fájó eset miatt került a figyelem középpontjába a tekvondó (taekwondo) Magyarországon. A koreai eredetű harcművészet, a lábbal és kézzel küzdés magyar képviselői soha nem látott sikereket értek el a sportágban most zárult európai olimpiai kvalifikációban. Erről, sport nagyhatalmak megelőzéséről, az oroszok visszatéréséről, valamint a tavaly eltűnt Salim Omar Gergelyről nyilatkozott lapunknak Magyar Taekwondo Szövetség elnöke, Márton Zsolt Krisztián.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig első kiemeltként állt rajthoz a kvalifikációs viadalon...
Egy nagy kvótaesélyt elsirattunk, de kettőt szereztek a sportolóink, s immár három olimpiai indulási joggal rendelkezik Magyarország. Történelmet írt a magyar tekvondó?
Óriási csoda ez, egy fantasztikus eredmény. Magyarországon eddig ilyen nem volt: most gyakorlatilag több kvótát szereztünk, mint a magyar tekvondó teljes története során összesen. Parasportban még van halvány remény, hogy egy szabadkártyához hozzájussunk. Ezzel az eredményességgel jókora felelősséget is kaptunk a vállunkra.
Salim József jutott ki olimpiára, és lett ötödik 2000-ben, 2021-ben az unokaöccse, Salim Omar Gergely lett szintén ötödik. Ő a világranglistáról korábban biztosította a párizsi repülőjegyét. Nem lesz ott viszont az aktuális világbajnok Márton Luana. Más sportágakban a vb-győztesek automatikusan kvalifikálnak, mit tudnak tenni?
Tavaly beszéltem a nemzetközi szövetség elnökével, s jelezte, hogy módosítani fogják a szabályokat. Körvonalazódnak a részletek is, például kétévente nullázzák majd a világranglista-pontokat. Mi nagyon szeretnénk, hogy a világversenyek győztesei egyenes ágon kerüljenek ki az olimpiára. Így lenne helyes és igazságos.
Márton Luanát ez nem vigasztalja. Magába roskadt a fiatal sportoló?
Az az igazság, hogy nem. Nagyon harcos alkat. Ő már a következő versenyre, a májusi Európa-bajnokságra tekint. Ott akar mindent megtenni azért, hogy nyerjen.
Párizsban is ott lehet, mert lehetőségünk van edzőpartnert delegálni, s ő lenne az ikertestvére segítője.
A magasabb súlycsoportot bevállaló Vivien ugyanis kijutott Párizsba. Mekkora meglepetés ez, illetve Józsa Levente kvótaszerzése?
Számolgattunk, de elvárásaink nem voltak a versenyzőkkel szemben. A kiemelések alapján úgy tűnt, nagyon jó eséllyel indul Levente és Viviana. Luana esetében bonyolította a helyzetet, hogy az oroszokat semlegesként az utolsó pillanatokban hagyták indulni, felborultak az ágak, s ő pont a korábbi olimpiai érmes, menekült színekben versenyző iránival került szembe a negyeddöntőben.
Az iráni annyira menekült, hogy több évtizede Németországban él...
Megvan-e már a világ- és Európa-bajnok Salim Omar Gergely, aki tavaly nyáron az Európa játékokon nem jelent meg a mérlegelésen? Akkor Ön azt nyilatkozta, hogy az okáról nem közölt semmit sem az edző, sem a sportoló, és kivizsgálják az esetet.
Ez egy nagyon érdekes történet, majdnem olyan, mint a mesében. Többféle verziót tudnék mondani, de most egyetlen egyet sem szeretnék megemlíteni. Kizárólag ők tudják, hogy pontosan mi történt. Azóta megkerült a versenyzőnk, szerencsére azóta az amerikai versenyt, a US Opent megnyerte, folyamatosan készül Los Angelesben az olimpiára. Kapcsolatban vagyunk vele és az edzőjével, biztosítjuk a megfelelő felszereléseket a számukra. Egy pici sérüléssel küszködik, de azt gondolom, ezen hamar túl fog jutni, és utána gőzerővel folytatja a felkészülést. A magyar szövetség számára nem az a fontos, hogy haragszunk vagy nem, mi racionálisan állunk ehhez a történethez. Az alapvető szabályok betartását elvárjuk mindenkitől, ha probléma van, megbeszéljük.
Hazai és nemzetközi viszonylatban hol van a tekvondó helye?
A mostani három olimpiai kvótánkkal az 5. helyen állunk az országok rangsorában, a 80 millió lakosú Németországot is magunk mögé utasítjuk. Ahhoz képest, hogy mi milyen pici ország vagyunk, és a lehetőségeink mennyire mérsékeltek anyagi tekintetben, mégis nagyon előkelően szerepelünk.
A csúcsok csúcsán vagyunk, de nem lenne tőlem ízléses, ha más sportágakat hátrébb helyeznék. Minden küzdősport csodálatos.
Magyarországon egyre népszerűbb a tekvondó, pedig jó nagy hátránnyal indult, mert csak 1989-ben érkezett Magyarországra az olimpiai változata. Más tradicionális harcművészeti sportok mélyebb alapokkal gyökeresedtek be a magyar társadalmi életbe és a sportigazgatásba. Mi azon vagyunk, hogy megismertessük, elfogadtassuk magunkat.
Ugyanakkor Józsa Levente kivételével a többi élversenyző, a Márton lányok és a Salim fiúk külföldön élnek, edződnek.
Érdekes felvetés, ugyanakkor
mindannyian magyar állampolgárok. Genetikailag, származásukat tekintve is magyarok.
A Spanyolországban élő lányok klubszinten az Újpesti Torna Egylethez is igazoltak. A felkészülésükben szövetségünk és a sportállamtitkárság markánsan részt vesz, biztosítja a támogatást. Csupán az a különbség, hogy földrajzilag, helyileg máshol készülnek.