Örök emlék: a svájci úszóklasszis magára tetováltatta hazánk ikonikus jelképét (FOTÓ)
A sztársportoló három aranyéremmel és világcsúcsokkal zárta a budapesti vb-t.
A szövetség szerint ez előrelépés a nemek közötti egyenlőség megértésében és előmozdításában a sakkban.
A ChessBase arról ír, hogy Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) bevezeti a nemek közötti egyenlőségi indexet (Gender Equality in Chess Index – GECI), ami „egy olyan innovatív eszköz, amelynek célja a nemek közötti egyenlőség szintjének mérése és összehasonlítása a sakkszövetségekben világszerte”.
Mint írják, ez a statisztikai index egy átfogó, 0-tól 100-ig terjedő pontozási rendszert vezet be, ahol a 100 a nemek közötti tökéletes egyenlőséget jelöli. A GECI három mutatót foglal magában: a részvételt, a teljesítményt és a fejlődést, hogy átfogó képet adjon a nemek közötti egyenlőségről a sakkban.
„A GECI előrelépés a nemek közötti egyenlőség megértésében és előmozdításában a sakkban. Az anekdotákon túllépve egy adatvezéreltebb megközelítés felé haladunk” – mondja David Smerdon a 2023-as GECI-jelentés vezető szerzője. „Célunk, hogy a szövetségeknek világos mércéket adjunk a fejlődés nyomon követéséhez és a célok kitűzéséhez a női és lánysakk különböző dimenzióiban.”
A 2023-as GECI-jelentésből kiderül, hogy Mongólia vezeti a rangsort, közel 40%-os női részvétellel büszkélkedhet a FIDE-listán szereplő aktív játékosok között, ami jelentősen a globális átlag felett áll. Mongóliát Srí Lanka és Uganda (a legmagasabbra rangsorolt afrikai szövetség) követi.