Aki csúcsra vezette Kovács Kokót – a 80 éves Szántó Imre a Mandinernek
2023. szeptember 07. 14:38
Ő volt az edzője az olimpiai bajnoki címig jutó Kovács Istvánnak. Szántó Imre, az örök boksztréner, akit a 80. születésnapján is az amatőr boksz jövője izgat.
2023. szeptember 07. 14:38
5 p
6
0
4
Mentés
Szántó Öcsiként lett közismert, de Szántó Imre a becsületes neve. És immár 80 éves. A telefonja folyamatosan csörög, egykori tanítványai hívják jókívánságokkal. Kovács Kokó például már napokkal korábban felköszöntötte. A ma már nyugdíjasként élő tréner azt mondja, jó ez a születésnap, szép, kerek, de sokkal fontosabb, hogy az amatőr boksz bajban van. „Meggyőződésem, mi, edzők tehetünk róla, hogy az amatőr ökölvívás ott van, ahol van, s elképedve hallom, hogy olyan vélemények is elhangoznak, hogy idővel kikerülhet a nyári olimpia programjából. Nagy csapás lenne a sportágnak” – mondja Szántó Imre, majd hozzá teszi, a boksz egy igazi, jellemformáló sportág, ő pedig aggódik a jövőjéért.
Szántó Imre a becsületes neve, de mindenki Szántó Öcsinek hívja. Hetvenhét éves, és elmondhatja magáról, hogy ökölvívóedzőként ő vezette csúcsra Kovács Istvánt, aki 1996-ban lett olimpiai bajnok. A ma már nyugdíjasként élő trénerrel azt is megfejtettük, miért van bajban jelenleg az amatőr ökölvívás.
Azt már korábban, egy Mandinernek adott interjúban említette, hogy az amatőr ökölvívásnak a profi boksz volt a sírásója. El is árulta, miért gondolja így: „A profi boksz hozta el az amatőr szakág hanyatlását. Nem az, amit Kokó és Madár képviselt, sajnos a harmadosztályú profi boksz beszivárgott Magyarországra, és elvitte az amatőr versenyzőket. Szakmailag komoly krízisbe került a sportág. Ha valaki megnézni Muhammad Alit régi filmfelvételeken, jó lábmunkával, előkészítő ütésekkel dolgozott fénykorában. Az amatőr ökölvívás is ilyen volt. Benne van a vívó szó. Ami most folyik, az teljesen más. A mostani ökölvívás egy nagy rohanás, taktika, lábmunka, előkészített ütések nélkül” – összegzett a tréner, aki 1943-ban beleszületett a bokszba. Szó szerint, hiszen az édesapja négyszeres magyar bajnok volt a harmincas években, később pedig eredményes edző. „Már öt-hat évesen ott ugrabugráltam a ring környékén a fater mellett” – emlékezik a születésnapos, akit fiatalon komoly családi tragédia ért, elhunyt az édesanyja, és ott maradtak az édesapjával és a két nővérével. A boksz tehát adta magát, arra a kérdésre pedig, hogy mi lett volna a hivatása, ha nem jön az ökölvívás, a következőket válaszolta: „Jött, nem volt kérdés, hogy jön. Habár híradástechnikai és műszaki technikumba jártam, természetes volt, hogy ez a sport lesz az én világom.” Az is adta magát, hogy bokszedző lesz, és nem bánta meg. Számtalan sikeres tanítványa közül Kovács István vitte a legtöbbre, egészen az olimpiai bajnoki címig. Szántó Imre szerint Kovács Kokó volt a legtehetségesebb tanítványa, de kellett a sikerhez az is, hogy céltudatos és alázatos volt a tréningeken és a ringben.
A bokszolót, aki a sportágában megnyert minden létező címet a pongráctelepi kezdetekről, kudarcokról és sikerekről, valamint politikai elköteleződéséről is kérdeztük.
Szántó Imre ma is kijár megnézni egy-egy jobb bokszmeccset, de leginkább otthon van. A feleségével 1967-ben házasodtak, s ma már két unokájuk is van a lányuktól. Eddig jutunk a beszélgetésben, mert egy ünnepi ebédre hivatalos, régi bunyósokkal, barátokkal találkozik. Gyanítjuk, ott is az ökölvívás lesz a téma.
„Ebben az őrületes világban az olimpia, a sport volt talán az egyetlen terület ahol a naiv ember még reménykedhetett a tisztességben, az igazságban” – írja az olimpiai bajnok sportoló.
A sportvezető az ATV-nek elmondta: Imane Helifről 2022-től tudják, hogy genetikai rendellenessége miatt nem minősül nőnek, a NOB mégis indulni engedte a nők versenyében a párizsi olimpián.
Kovács István volt az AIBA főtitkára, amikor Imane Khelif világbajnoki ezüstöt nyert Isztambulban, mi több, a súlycsoport eredményhirdetésén Kokó volt az egyik díjátadó.
Megrázta a magyar ökölvívó társadalmat a volt válogatott bokszoló, Szabó Sándor tragikus halála. Szántó Imre, a legendás bokszkapitány is szomorúan emlékezett az egykori versenyzőre.
Forgács István úgy véli, a 17-25 év közötti korosztályban tízezrek lehetnek azok, akik a munkáshitellel megvethetik a lábukat a munkaerőpiacon vagy éppen vállalkozást indíthatnak.