Száz éven túl is kiröhögte az öregkort
Csisztu Zsuzsa sportújságíró, többszörös tornászbajnok és olimpikon életére különösen nagy hatással volt Keleti Ágnes. A legemlékezetesebb pillanatokról beszélgettünk.
„Nem engedjük el Kenderesi Tamás kezét. Segítjük, ha jogorvoslatot kér. Eddig is támogattuk, és ezután is fogjuk” – mondta lapunknak a Magyar Úszó Szövetség elnöke.
Exkluzív interjúnkban mutattunk rá arra, hogy a Kenderesi Tamás olimpiai bronzérmes úszó körül kialakult turbulens helyzet, a biológiai útlevelében talált eltérések miatti elsőfokú elmarasztó ítélet milyen hatással van (és lehet) hosszú távon a pályafutására. A Mandineren olvashatták Dr. Kováts Tímea tudományos okfejtését arról, hogy milyen aggályokat vet fel az, hogy 2015 óta nem szükséges a direkt bizonyítás, vagyis az érintett sportoló szervezetéből nem kell kimutatni direkt módon a tiltott szer vagy módszer jelenlétét, illetve alkalmazását, a matematikai modell valószínűsítése és az expertek véleménye már elegendő az elmarasztaló ítélethez, erről részletesen itt írtunk.
Dr. Borbély Zoltán ügyvéd mélységében kifejtette miért ért teljesen egyet Dr. Kováts Tímeával és milyen módon állítja extrém nehéz helyzet elé a versenyzőt, amennyiben a CAS-hoz fordul jogorvoslatért, hogy ott majd megfordul a bizonyítási teher és Kenderesi Tamásnak valójában a „vélelmezett bűnösségét” kell megcáfolnia ellenbizonyítással.
„Igen, úgy tudjuk, hogy Kenderesi Tamás elmegy a Nemzetközi Sportdöntőbíróság, a CAS fórumához” – adott tájékoztatást a Mandiner kérdésére Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnöke. Kenderesi esetében azért lehet a következő fórum, a CAS, a Nemzetközi Sportdöntőbíróság, mert nemzetközi szintű sportolóról van s esetében és ilyenkor már nincs lehetsőg egy hazai fellebviteli fórum előtt érvelni tovább.
„A MÚSZ ötmillió forintos kölcsönt biztosít Kenderesi Tamásnak az eljáráshoz.
Fontos azt tudni, hogy ez visszatérítendő kölcsön, ami annyit jelent, hogy akár nyer, akár veszít Tamás a CAS előtt, ezt az összeget vissza kell fizetnie a szövetség kasszájába. De nyilván, ha nyer – amit szívből kívánunk neki – akkor visszakapja az eljárási- és egyéb díjakat. Akkor majd a WADA fizet, vagyis abból vissza tudja majd ezt az összeget téríteni” – magyarázta az elnök. „Kenderesi Tamás egyelőre még ezt nem fogadta el, ez egyelőre a mi segítő ajánlatunk.
„Azzal is tisztában kell lennie a közvéleménynek, hogy
a teljes eljárás legalább 25-40 millió forintos tehertétel lehet a versenyző és családja számára, vagyis hatalmas erőpróba minden érintettnek”
– tette hozzá Wladár Sándor.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a hónapok óta zajló bizonytalan időszakban, ami az értesítéstől számítva a versenyző érvelésével a WADA-nak történő válaszlevél és tudományos érvelés megszerkesztésével telt, milyen álláspontra helyezkedett a versenyzővel kapcsolatban az úszószövetség. „Érdemes azt tudni, hogy Dr. Kováts Tímea és csapata, Dr. Csalódi Renáta hematológus, valamint Dr. Farkas Nelli és Rakovics Márton statisztikusok nagyon kemény és rendkívül precíz, alapos munkát végeztek. Szinte orvosi Phd-vel felérő dolgozatot írtak, amelyben minden egyes esetleges eltérést teljesen megalapozott, tudományos irodalmi hivatkozásokkal alátámasztott érvelésekkel indokoltak meg. Részese voltam a levelezésnek, láttam és nyomon követtem a munkájukat. Mi több, ezt a munkát a MÚSZ finanszírozta, a munkájukat ebben az esetben mi fizettük, mert szerettünk volna minden segítséget megadni még ebben a fázisban is a meggyanúsított versenyzőnknek” – emelte ki az elnök.
„Mi tényleg úgy gondoljuk, hogy az ártatlanság vélelme mindenkinek jár, addig mindenben és bármiben a versenyzőink rendelkezésére állunk. Mi nem engedjük el az úszóink kezét, Kenderesi Tamás is számíthat ránk”
– foglalta össze gondolatait Wladár Sándor.
Persze azt is tudni szerettük volna, hogy a szintén úszó olimpiai bajnok elnök, Wladár Sándor hogy látja Kenderesi esélyeit a sportághoz való visszatérést tekintve.
„Ez most egy olyan folyamat, mint egy gyász. Eddig a sokkot láttam a versenyzőn és a családon, most azonban olyan ez, mint amikor temetjük a dicső múltat, nagyon elkeserítő ezt látni.
Ha azonban valami tanulságot is le szeretnénk vonni a jövőre nézve, azt azért mindenképpen kiemelném, hogy nagyon kevés a tudásunk az egész magyar sporttársadalmon belül a biológiai útlevél kritériumaival kapcsolatban, úgy is mondhatnám, hogy szinte nulla. Vagyis Kenderesi Tamás esete is rámutatott, hogy mennyire fontos edukációs munkára lenne szükség ahhoz a megfelelő szakemberek bevonásával, hogy átlássuk mi mindennek kell megfelelniük a versenyzőknek a teljes fedhetetlenség elérése érdekében. Ez a munka nem tűr halasztást” – zárta gondolatait Wladár Sándor elnök.
Nyitókép: Wladár Sándor, a MÚSZ elnöke, Mátrai Dávid/Mandiner