Megnyílt az Éden, és már azt is pontosan tudjuk, meddig látogatható
Az épület önmagában megér egy látogatást.
A színész szokás szerint nem finomkodik benne, és ezt nemsokára ön is láthatja majd.
Az Északi Járműjavítóban június elején készült kisfilm Mucsi Zoltán színész és Valter Attila kerékpárversenyző főszereplésével. A film a „Bringára váltva” című kiállítás promóciójához készült, és információink szerint Mucsi szokás szerint nem igazán finomkodik benne.
A videó a következő napokban lesz nyilvános,
A szervező Közlekedési Múzeum a Múzeumok Éjszakáján különlegességekkel várja a tárlat látogatóit. A „Bringára váltva” című kiállítás a helyszíne az Északi Járműjavító területe, mivel az új Közlekedési Múzeum megnyitásáig az intézmény időszaki kiállításokat rendez. Kettős jelentése van ennek a címnek: egyrészt két helyettesemmel együtt egyre többen vagyunk már a közlekedési múzeumban, akik bringára váltottunk, hiszen így kényelmesebben és gyorsabban odaérünk városon belül lényegében bárhová. Másrészről azt is tükrözi, hogy a múzeum – a sok kerekű járműveit természetesen nem feledve – ezúttal a kétkerekű gyűjteményét szeretné megmutatni a nagyközönség számára"- mondja Schneller Domonkos igazgató, ötletgazda.
A szervező Közlekedési Múzeum közleménye szerint a látogatók bepillantást nyerhetnek a kerékpáros kultúra kialakulásába, a korai kerékpárok tervezésébe és a kerékpáros közösségek formálódásába. Megtudhatják mi volt és milyen gyorsan közlekedett egy Hobby Horse, hogyan lehetett egy igazi velocipédre felülni. A kiállítás külön figyelmet szentel a kerékpáros versenysportok bemutatásának is, mint például az olasz Giro d'Italia, a Tour de France és a Vuelta spanyol körversenyek.
„Csoda, Robusta és Rakéta” – annak a közlekedési eszköznek a fantázianevei, amely a legszorosabb kapcsolatban van az emberrel: az ember ereje hajtja és szoros fizikai közelsége feltétele az eszköz mozgásának.
Az 1300 nm-en megépített „kerékpáros történelem”, amely a Múzeum leendő állandó kiállításának területén kap helyet, egyszerre kapcsol össze a múlt megoldásaival, közlekedési szokásaival és vetíti előre a jövő innovatív terveit, a fenntartható közlekedésben rejlő lehetőségeket. Megmutatja a fából készült futógépektől és a velocipédektől kezdve a legmodernebb, csúcskategóriás versenykerékpárokig az időtlen közlekedési eszköz formavilágának és használatának átalakulását.
Az időszaki tárlat az ipari örökség helyszínébe illeszkedve mutatja be a kerékpárt és annak használatát, a magyar kerékpárgyártás és kerékpársport mérföldköveit. Megismerhetjük a hazai ipar remekeit a Weiss Manfréd, a Csepel és a kisüzemi, egyedi készítésű kerékpárok segítségével. Végigkövethetjük a kerékpárok térhódítását itthon és külföldön, a biciklik fejlődését és fejlesztését, a legapróbb különlegességeket és személyre szabott átalakításokat.
valamint találkozhatunk a kerékpáros történelem egykori és legújabb csúcskategóriás darabjaival. Megfigyelhetjük, hogy a hazai infrastruktúraépítések során a tervezők hogyan igyekeznek a környezetbarát közlekedési elvárásoknak megfelelni, és biztonságos kerékpáros infrastruktúrát kialakítani.
A Velencei-, a Tisza-, a Fertő-tó, és persze a Balaton körüli kerékpáros kirándulások egy Ganz vezérlőkocsi speciálisan kialakított kerékpárszállító szakaszában jelennek meg. A látogató világkörüli kerékpáros expedíciókhoz is gyűjthet jótanácsokat, akár Baliról tekernénk Amerikába vagy éppen a Kilimandzsáróra.
A kerékpáros sportolóknak és versenyzőknek is készültek kuriózumokkal. Magángyűjtemények becses kerékpárjainak legjobbjait és a legkülönfélébb szakági konstrukciók példányait mutatja be a kiállítás, valamint bajnokok mezeit, díjait és trófeáit is megszemlélhetjük. Akiknek a Tour de Hongrie, a Tour de France vagy Giro d’Italia jut először eszébe a kerékpározásról, azoknak szintén meglepetéseket tartogat a múzeum.
Nyitókép: MTVA Fotó/Zih Zsolt