Retteghetnek a doppingolók: akár tíz év után is elveszíthetik olimpiai érmüket
2022. december 06. 17:29
Harminchét 2012-es londoni olimpiai érmet vettek most el visszamenőlegesen doppingolás miatt orosz, ukrán fehérorosz és kazah sportolóktól – nincs érintett magyar sportoló.
a 2012-es londoni olimpia sportolóktól vett minták újraelemzése során 73 doppingvétséget talált és ennek következtében 31 érmet vett vissza orosz, ukrán fehérorosz és kazah sportolóktól
Tíz évig csak átmenetileg birtokolhatja a sportoló az érmet?
Valójában minden olimpiai sportoló feje fölött Damoklész kardjaként lebeg tíz éven keresztül annak az esélye, hogy a WADA – a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség – által levett mintát elteszik és a jogi szabályozás alapján tíz év múlva is újravizsgálhatják, amely utóbb pozitív doppingteszt-eredményt hozhat.
A WADA által meghatározott elévülési idő a 2012-es londoni olimpiai játékok során gyűjtött minták esetében nyolc év volt (a 2015-ben és azt követően gyűjtött minták esetében tíz évre meghosszabbították),
ezzel lezárva az elévülést. A minták újraelemzését követő jogi eljárások e határidő után is folytatódtak.
A Nemzetközi Tesztelési Ügynökség (ITA) 2018-as megalakulásával az összes újraelemző programot az új független szakértői testülethez delegálták.
Az ITA szerint 2727 mintát elemeztek újra a 2012-es londoni vizsgálat ismételt ellenőrzésénél.Hogy mely mintákat vették górcső alá, nos erről úgynevezett kockázati kritériumok alapján határoztak, és új kimutatási módszerek használatát is engedélyezték, hiszen az ismételt vizsgálatoknak éppen az a jelentősége, hogy egy adott olimpiai ciklusban már létező, de esetleg még ki nem mutatható tiltott teljesítményfokozókat egy későbbi kimutatási módszerrel azonosítani tudják.
A 2012-es londoni újraelemző program során feltárt és szankcionált esetek többnyire az új „hosszú távú metabolit (LTM) teszt” révén kimutatott anabolikus szteroidokra vonatkoztak.
révén kimutatott anabolikus szteroidokra vonatkoztak.
Ez az analitikai módszer, amely a minták 2012-es kezdeti elemzése során még nem állt rendelkezésre. „Az újraelemző program eredménye egyértelműen azt mutatja, hogy a dopping elleni küzdelemben minden rendelkezésre álló eszközt be kell vetni a tisztesses a sportolók védelmében” – mondta Benjamin Cohen, az ITA főigazgatója.
Az időmúlás - mint fegyver a leleplezésben
„Néha az időmúlás az egyik ilyen leghatékonyabb eszköz, amely lehetővé teszi, hogy a tudomány és a doppingellenes megközelítések odáig fejlődjenek, hogy új kimutatási módszereket lehessen alkalmazni a sok évvel ezelőtt vett mintákon. A csalók soha nem érezhetik magukat biztonságban, sem most, sem holnap, sem 10 év múlva” – mondta Cohen főigazgató.
A képen: Zulfija Csinszanlo súlyemelő Kazahsztánból, aki Tokióban bronzérmet nyert 55 kg-ban, de csak most derült, ki, hogy két olimpiával korábbi, londoni érmét elveszítette doppingolás miatt. Fotó: VINCENZO PINTO / AFP
„Ezzel a munkával az ITA és a NOB elősorban azért dolgozik, hogy azon tisztességes sportolók bizalmát visszanyerhesse, akik egy doppingoló versenytársuk miatt veszítették el korábban igazából jogosan megnyert olimpiai érmüket” – hangzott az igazgató érvelése.
A „tíz éven át lapítók” között a legtöbb doppingoló sportoló, szám szerint 21 orosz sportoló, míg spotági felosztásban a súlyemelésben született a legtöbb pozitív újratesztelt eset, összesen 36. A második leginkább doppingérzékeny sportág a londoni olimpián az atlétika lett 28 most leleplezett doppingesettel. Háromnál több eset egyetlen más sportágban sem fordult elő.
A képen: Az orosz anti-dopping csoport logója. Fotó: ALEXANDER NEMENOV / AFP
Oroszország az újbóli teszteléssel 13 londoni olimpiai éremtől kellett elbúcsúzzon szép csendben, ebből tíz ezüstrémtől.
A fehérorosz sportolóknál 11 doppingvétséget, az ukránoknál 7-et, a kazahsztániaknál pedig hatot állapítottak meg. A legtöbb aranyérmet is Kazahsztán veszítette el, összesen négyet.
Végül nyolc olimpai aranyérmest fosztottak meg a legszebben ragyogó medáliától
és noha nyilván a megfosztás folyamata sem kap nagy visszhangot, azt se felejtsük el, hogy a tisztességes aranyérmes „utólagos győzelme” sem adhatja vissza soha többet a tőle elvett győzelem világraszóló pillanatait.
Nyitóképen: Tiltott teljesítményfokozók és hamis gyógyszerek. Fotó: MTI/EPA/Europol
Belerokkant Kenderesi Tamás családja az évek óta húzódó doppingeljárásba. Az olimpiai bronzérmes úszó állítása szerint a közelmúltig depresszióval küzdött, de nem adja fel.
Nem hát...
Éltem Canadában húsz évet szabadon,jólétben..
Éltem itthon negyvenet a komcsik alatt (ruszkik)
Nem véletlen hogy a német farmer azt mondta:
"inkább egy Pershing a tanyámon, mint egy ruszki az anyámon"
Tessék mondani a két fehérorosz kalapácsvető el, akik Pars Krisztián előtt nyertek Pekingben ezüstöt és bronzot, azokkal mi van? Mert a korabeli beszámolók szerint kb kéket húggyozott mindkettő, de valami svejci ügyvédi iroda addig védte őket, amíg találtak valami szabálytalanságot a minták tárolása során, így simán felmentették őket.
Az ukránok megfoszása meglep. Azt hittem automatikusan ők kapják az elvett érmeket.