12 év börtönre ítélték az olimpiai ezüstérmes úszónőt - Lukasenkát bírálta
2022. december 28. 12:33
Korábban kitüntetéseket kapott, most távollétében 12 év börtönre ítélte Aljakszandra Heraszimenyát, a londoni olimpia kétszeres gyorsúszó ezüstérmesét a minszki bíróság, mert Lukasenka ismert bírálója szerintük szankciókra és „Fehéroroszország nemzetbiztonsági érdekeit sértő” akciókra szólította fel az embereket.
2022. december 28. 12:33
p
11
31
95
Mentés
Korábban kitüntetést kapott - most börtönre ítélték Heraszimenyát
Az olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok fehérorosz úszónő az egyik legismertebb kritikusa a fehérorosz elnök, Alekszandr Lukasenka-féle rendszernek, ami nyilván azért is érdekes, mert ugyanez a sportoló, ugyanebben az országban, előbb „a Haza szolgálatáért érdemrend 3. fokozatát” kapta meg a 2012-es londoni olimpián szerezett két ezüstérme után, majd a Rióban megnyert bronzérmét követően a „Becsületrend” kitüntetést is átvehette 2016-ban.
A még az egykori Szovjetunió területén 1985-ben született Heraszimenyának, a riói olimpia után két évvel született meg kislánya, Szófia, majd rá egy évre, 2019. augusztus 7-én jelentette be, hogy felhagy a versenysporttal. A háromszoros olimpiai érmes Heraszimenya egyike volt azoknak az élsportolóknak, akik 2019-ben elmenekültek Fehéroroszországból, miután lecsaptak a hatóságok azon közszereplőkre, akik tiltakoztak Alekszandr Lukasenka csalásgyanús újraválasztása ellen – írja az insidethegames.
Akkor állítólag Ukrajnába menekült férjével, ahonnan idén Litvánia távozott, számüzetésben él azóta is ott.
Az országban 2020-ban zajló tüntetések miatt a visszavonult úszó egyike volt azon sportolóknak, akik aláírtak egy nyílt levelet, amelyben szabad választásokat követeltek, miután az elnökválasztáson Lukasenka a szavazatok több mint 81 százalékát szerezte meg.
Elárverezett érmek - köztük a Budapesten szerzettek is
Az ellenzékieket, köztük a második számú jelöltet, Szvjatlana Csihanuszkáját, a kampány során őrizetbe vették, míg Héraszimenia megalakította a BSSF-et, (Belarusian Sport Solidarity Foundation) a fehérorosz Sport Szolidaritás Alapítványt, ami a fogva tartott és elnyomott sportolókat támogatja, s amely szervezet anyagi és jogi segítséget nyújt a hatóságok célkeresztjébe kerülő sportolóknak.
BSSF appealed to 48 National Olympic Committees of Europe, as well as to the NOC of the USA, the International Olympic Committee and the European Olympic Committees on the grounds of the lawsuit against Aliaksandr Apeikin and Aliaksandra Herasimenia
— Belarusian Sport Solidarity Foundation (@bssfbel) December 27, 2022
A 2012-es londoni kétszeres ezüstérmes és 2016-os riói bronzérmes 2021 áprilisában elárverezte a 2012-es világbajnokságon szerzett aranyérmét, hogy pénzt gyűjtsön a BSSF számára.
Az úszónőt egy Lukasenka által júliusban aláírt új törvény miatt állították bíróság elé, amely lehetővé tette a távollétében történő tárgyalást. A bíróság ezek alapján elrendelte Heraszimenya lakásának, autójának és bankszámláin lévő 48 700 dollárnak a lefoglalását is.
A nyitóképen: Aljakszandra Heraszimenia a női 50 méteres hátúszás eredményhirdetésén a 17. vizes világbajnokságon a Duna Arénában 2017. július 27-én. MTI Fotó: Kovács Tamás
A férfisport az férfisport, a női sport pedig a nőké – mondja az úszósportot is fenyegető transzgenderjelenségekről Egerszegi Krisztina. Az ötszörös olimpiai bajnokot 2022 júniusában kérdeztük anyaságról, nagyköveti szerepvállalásáról, de elmondta lapunknak azt is, mit gondol a szomszédban dúló háborúról. Interjúnk.
Nincs benne hiányérzet, továbbra is az atlétika közelében maradna, szeretne visszaadni abból, amit a sportágtól évtizedeken át kapott. Márton Anita súlylökőklasszisunkkal összegeztük fényes karrierjét.