A FIFA Izrael kizárását fontolgatja – Netanjahuék döntése nem segít a válogatottnak
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség október 3-i ülésén dönt a zsidó állam sorsáról. Vagy nem. A döntést ugyanis jó ideje halogatja a szervezet.
A franciák már tovább jutottak, Robert Lewandowski az első, Lionel Messi már a nyolcadik vb-gólját szerezte, Szaúd-Arábiának nem sikerült újra csodát tennie...
A nap első meccsével kapcsolatban
egy dologban biztosak lehettünk: a katari jegyüzérek nem a Tunézia – Ausztrália meccs belépőit dobták első nap a piacra.
Magyar szempontból természetesen Aissa Laidouni személye miatt volt leginkább érdekes a meccs, pláne azok után, hogy a Ferencváros középpályását választották az első, a Dánia elleni találkozó legjobbjának, és az a hír is felröppent, hogy egy meg nem nevezett francia élcsapat 10 millió eurót sem sajnálna a Fradi játékosáért. Nos, nem elég, hogy a középpályást ezúttal a 67. percben lecserélték, az auszik 1-0-ra legyőzték az észak-afrikaiakat, akikre így különösen nehéz feladat vár az utolsó körben, a világbajnok franciák ellen…
A Lengyelország – Szaúd-Arábia találkozó természetesen leginkább azért került az érdeklődés középpontjába, mert az arabok – az első kör legnagyobb meglepetését okozva – 2-1-re megverték a végső győzelemre is esélyes argentinokat. Az is nyilvánosságra került, hogy
a világraszóló bravúr után Szaúd-Arábia koronahercege, Szalmán asz-Szaúd, egy 460 ezer dollárt érő Rolls-Royce Phantommal ajándékozta meg a csapat tagjait.
Nem lehet tudni, hogy a lengyelek legyőzése esetén mit dobott be a királyi család, mindenesetre a találkozó után mindenki a pályafutása első világbajnoki találatát szerző Robert Lewandowskit (a Barcelona játékosa a válogatottban már 77 találatánál tart - ezzel utolérte a brazilok első számú legendáját, Pelét – no, és azt se feledjük: az első találat előtt ő adta a gólpasszt Piotr Zielinskinek), valamint a Juventus kapusát, Wojciech Szczesnyt ünnepelte, aki szenzációsan védett, többek között kifogta Szalem al-Davszari büntetőjét, a kipattanó után pedig a világbajnokság legnagyobb védését mutatta be, amikor Mohammed al-Breik ismétlését is hárította.
A Franciaország - Dánia mérkőzésen a galloknak volt miért törleszteniük, hiszen legutóbb, világversenyen a 2000-es holland-belga közös rendezésű Európa-bajnokságon sikerült győzniük Thierry Henryéknak az északiak ellen, ráadásul a közelmúltban is borsot törtek az orruk alá: a Nemzetek Ligájában Eriksenék oda-vissza megverték világbajnok riválisukat!
Ezzel együtt (vagy éppen ezért?) az első félidőben, az aktuális vb-aranyérmes csapat tagjai szorongattak, kezdetben Antoine Griezmann szögletei és szabadrúgásai jelentették a legnagyobb veszélyt majd Rabiot fejesét hárította óriási bravúrral Kasper Schmeichel, mely után a lelátón helyet foglaló papa, a korábbi világklasszis hálóőr, Peter Schmeichel is csak csettintett.
Ám azért, hogy gól nélkül érjen véget az első játékrész, Andreas Christensen is rendkívül sokat tett, aki a 20. percben a félpályánál egy bodicsekkel földre vitte az életveszélyesen meglóduló Kylian Mbappét – akkor sem lettünk volna meglepődve, ha ezért a tettért piros lap kerül elő a lengyel vezetőbíró, Szymon Marciniak zsebéből. A dán válogatott először a 36. percben szabadult ki először a szorításból, ekkor az északi csapat „Ádám Martinja” Andreas Cornelius durrantott mellé.
A második játékrészben a franciák rátettek egy lapáttal: előbb Mbappé, majd Griezmann vágta fölé a labdát ígéretes helyzetben, de amint az várható volt, nem sokáig bírta a nyomást a lengyel csapat: egy remek Mbappé - Theo Hernández – Mbappé összjáték után a gallok még mindig csak 24 éves világsztárja a hálóba lőtt, ezzel megszerezve a második gólját a katari vb-n.
Ám tévedtek, akik azt hitték, hogy összeroppan a dán csapat, Eriksenéket bizony nem ilyen fából faragták. A csapatkapitány szöglete megcsúszott Andersen fején, ám éppen így volt tökéletes Andreas Christensennek, aki berobbanva védhetetlen gólt fejelt!
Sőt, a mumus meg is fordíthatta volna a meccset, de Mikkel Damsgaard beadása után Jesper Lindström lövését hatalmas bravúrral védte Lloris.
A végére felpörgette az iramot a francia együttes: előbb Aurélien Tchouaméni, és Jules Koundé fejese, majd Adrien Rabiot ollózása kerülte el a kaput,
aztán megint csak érkezett – Kylian Mbappé! A francia válogatott utolsó 12 mérkőzésén immár tizennegyedszer eredményes világklasszis ezúttal Griezmann kitűnő beadására érkezett remekül, és két méterről a hálóba térdelte a labdát.
Erre már nem volt válasz a dánoknak, és így már egészen bizonyos, hogy a franciák továbbjutottak, még akkor is, ha az utolsó fordulóban az Aissa Laidouni nevével fémjelzett tunéziaiak esetleg megtréfálnák őket. De valljuk be: erre azért vajmi kevés az esély…
Az Argentína – Mexikó csoportrangadó előtt csak két dolog volt biztos: ha Lionel Messiék Szaúd-Arábia után ismét kikapnak, búcsúzhatnak a világbajnokságtól. No, és az is tény: a Paris SG sztárja huszonegyedik világbajnoki mérkőzését játszotta, amellyel beérte az argentinok halhatatlan legendáját – Diego Armando Mardonát…
A Szaúd-Arábia elleni „világraszóló” vereség előtt nem kevesebb, mint 36 mérkőzésen veretlen argentinok – a várakozásoknak megfelelően – hatalmas elánnal kezdték a presztízsmeccset, amely azért is különleges volt, mert a mexikói válogatottat is argentin szakember, Gerardo Martino irányítja, mi több: az Albicaleste szövetségi kapitányával, Lionel Scalonival csapattársak is voltak anno, a Newell’s Old Boysnál…
A latin-amerikai rangadó jelentőségét az is bizonyítja: a találkozót a tavaly a világ legjobbjának választott sípos, Daniele Orsato vezette, cseppet sem mellékesen: az olasz bíró az első, aki már második mérkőzését (a nyitómeccs is a sporié volt) dirigálta a katari vébén, akinek igencsak nehéz dolga volt a 60 ezer néző előtt lejátszott találkozón, hiszen a mexikóiak igencsak aprították az ellenfelet.
Az első játékrészben nem sok helyzetet jegyezhettünk fel: az argentinok részéről egy Messi-szabadrúgást, egy Lautaro Martinez-fejest, míg a másik oldalon Ernesto Vega remek szabadrúgását, amelyet hihetetlen bravúrral hárított Emiliano Martinez úgy, hogy még ki sem pattant róla a labda.
A második játékrészt egy ígéretes pozícióból történő, 22 méteres argentin szabadrúgás vezetett be. Természetesen Lionel Messi ellen szabálytalankodtak (Érick Gutiérrez meg is kapta a sárgáját), természetesen a kis zseni vállalta magára a feladatot, de csúnyán fölé vágta a labdát – a mexikói B-közép tagjai gúnyosan ki is kacagták a világsztárt…
Szűk negyedóra múlva aztán a legnemesebb, csattanós választ adott az őt kritizálóknak Lionel Messi: Ángel Di Maria passza után fel sem nézett, hanem 22-23 méterről a bal alsó sarokba vágta a labdát, Guillermo Ochoának esélye sem volt a hárításra, szép gól volt – nem csoda, hogy a történtek után a mintegy 40 ezer argentin drukker „Messi, Messi!” üdvrivalgásba kezdett…
Ezzel a találat azt is jelenti, hogy Leo nem csak a vb-mérkőzések, hanem a gólok számában (8) is utolérte az isteni Diegót – a két szuperklasszist már csak a tízgólos Gabriel Batistuta előzi meg!
Aztán a 87. percben Argentína meg is adta a kegyelemdöfést: egy szöglet után a csereként beállt Enzo Fernández teljesen szabadon kapta a labdát, és nemes egyszerűséggel a hosszú felső sarokba csavarta a játékszert – a Benfica ifjú középpályása a lehető legjobbkor szerezte az első találatát a nemzeti csapatban.
Nyitókép Kylian Mbappé - mennybe ment! Fotó: MTI/EPA/Nusad Szekkajil