Brutális pénzdíj, új versenyszám, innováció a köbön – visszatérnek a világsztárok Magyarországra
Világszenzáció készülődik a magyar fővárosban.
Hat ötkarikás aranyérmes, köztük három jelenlegi világcsúcstartó vesz részt az idei, sorrendben 12. Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon, amelyet augusztus 8-án rendeznek meg Székesfehérváron.
A szervezőbizottság elnöke, Deutsch Péter stílszerűen azzal kezdte a verseny sajtótájékoztatóját, hogy „még soha nem tettük ilyen magasra a lécet”! Utalva többek között arra, hogy rendkívül rangos mezőny gyűlik össze az idei viadalon. A sportvezető hozzátette:
"Az idén immár 12. alkalommal megrendezett Gyulai Memorialnak kettős célja van: az egykoron méltán népszerű Budapest Nagydíj megfelelő utódja legyen; akik láttuk, sosem feledjük a legendás Edwin Moses futását a Népstadionban, valamint igazi ünnep volt, amikor Carl Lewis is – közönségsikert aratva – rajthoz állt fővárosunkban.
Azért is rendkívül fontos lesz az idei esemény, mert jövőre Budapest rendezi az atlétikai világbajnokságot, amelyet a világ harmadik legjelentősebb sporteseményének tartanak az olimpia és a labdarúgó-világbajnokság után"
Ezután Spiriev Attila versenyigazgató vette át a szót, aki a várva vár nagy bejelentésre készült: idén mely’ világsztárokat láthatja Székesfehérváron a közönség?
A Gyulai Memorialon tavaly debütált a férfi súlylökés, amelynek első számú klasszisa, Ryan Crouser érkezik Székesfehérvárra. Az amerikai világsztár 2021 óta a szám világcsúcstartója, 23,37 méterrel. Érdekesség: Ryan egy 31 éve fennálló rekordot adott át a múltnak tavaly, Oregonban, az idei világbajnokság helyszínén.
Jasmine Camacho-Quinn, Puerto Ricó-i gátfutónő tavaly győzött a Gyulai István Memorialon, majd olimpiai bajnok lett Tokióban. Minden idők negyedik legjobb eredményét érte el 100 méteres női gátfutásban az olimpiai elődöntőben felállított 12.26-os olimpiai csúccsal.
Gianmarco Tamberi a világ atlétikájának egyik legszínesebb egyénisége, a hölgyek nagy kedvence. Nagyon kevés sportoló tud olyan hangulatot teremteni, mint a temperamentumos olasz magasugró. Olimpiai bajnok lett Tokióban, a katari Mutaz Essa Barshimmal osztozott az aranyérmen, az ötkarikás játékok egyik legemlékezetesebb pillanatát okozva.
Halász Bence világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmes kalapácsvető, aki korábban már hatszor is megmérethette magát a Gyulai István Memorialon. A 24 éves magyar atléta 2019-ben és 2020-ban is második lett a rangos nemzetközi versenyen.
Anita Wlodarczyk a kalapácsvetés női világcsúcstartója, aki már hatszor vett részt a Gyulai István Memorialon, és mindegyik alkalommal győztesen hagyhatta el a dobókört. A lengyel legenda háromszoros olimpiai, négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnokként vág neki a szezonnak.
Daniel Stahl, a 29 éves svéd atléta napjaink kimagaslóan legjobb diszkoszvetőjeként érkezik Székesfehérvárra. 2019-es világbajnoki címe után 2021-ben Tokióban az olimpián sem talált legyőzőre. A legutóbbi három évben ő nyerte a Gyulai István Memorialt.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség abszolút, tehát versenyszámoktól független listavezetője Armand Duplantis igazi kuriózum. Édesapja amerikai, édesanyja svéd, emiatt indul svéd színekben a világversenyeken. Apukája szintén neves rúdugró volt, emiatt már – nem tévedés! – ötéves kora óta a rúdugrásnak szentelte az életét.
Ezúttal elég lesz Székesfehérvárig utaznunk, hogy az olimpiai bajnokot láthassuk háromemeletnyi magasságba ugrani. Ő lesz az, aki miatt Magyarországon még soha nem látott magasságba teszik majd a lécet!
Nyitókép Armand Duplantis a tokiói olimpia után a Gyulai Memorialon is a fellegeket veszi célba! Fotó: MTI/EPA Diego Azubel