Óriási magyar sportfilmes siker! Muhi András Pires rendező Szilágyi Áronról készült mozifilmje a világ 3 legjobb sportfilmje között
2022. május 24. 14:00
A világ legnagyobb és legjelentősebb sportújságírói szakmai versenyében, az öt kontinens pályaműveit felvonultató AIPS Sport Media Award-on, vagyis a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség globális médiadíjáért folyó versenyben Muhi András Pires rendező Szilágyi Áronról készült portréfilmje, amelyet a mozikban és televízióban is vetítettek, a világ 3 legjobb alkotása közé került és ott lesz a június 12-i ünnepélyes dohai díjkiosztó gála versenyművei között.
2022. május 24. 14:00
p
16
0
5
Mentés
Magyar alkotók és sportújságírók a világ legjobbjai között
Mielőtt a nemzetközi zsűri nyilvánosságra hozta volna a mai napon a kategóriák top 3 jelöltjeit, eddig két magyar film is versenyben volt és a hatalmas szakmai elismerést jelentő legjobb tíz közé jutott a maga kategóriájában az AIPS, a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség immár negyedik alkalommal kiírt Médiadíjáért. Az összesen 11 kategóriába benevezett, rekordot jelentő 133 országból érkezett 1732 pályamű előzsűrizését az AIPS 24 tagú, öt kontinensről tapasztalt sportújságírókat felsorakoztató végrehajtó bizottsága végezte, ennek a grémiumnak tagja, dr. Csisztu Zsuzsa is.
Hatalmas elismerés, hogy a világ legnagyobb és legjelentősebb sportújságírással foglalkozó szerkesztőségei, ügynökségei, médiavállalatai is beneveztek ebbe a versenybe, így például a CNN, BBC, NBC, a Marca, a La Gazetta Dello Sport, vagy éppen a legnagyobb és legjelentősebb ázsiai, afrikai, vagy dél-amerikai szerkesztőségek alkotásai is szerepeltek a több, mint 1700 pályamű között. A közelmúltig is volt mit ünnepelni, hiszen
a sport dokumentumfilmesek versenyében Tihany Viktornak, az M4 Sport műsorvezetőjének Gereben Lívia kosárlabdázóról készített, megrendítő erejű, Amíg a vérem hajt! - címmel készült filmje a világ tíz legjobbja közé jutott.
A leukémiából kigyógyult válogatott sportoló korábban azt mondta a film kapcsán: „Rengeteg segítséget kaptam, mialatt küzdöttem a betegséggel, most pedig remélem, hogy ez a film lesz segítség azoknak, akik hasonlóan nehéz helyzetbe kerültek.” A film elkészítésében, Tihany Viktor mellett, az M4 Sport további munkatársai, Péter Ágoston, Kulcsár András, Németh Gábor is részt vettek.
Szintén nagyszerű hír, hogy az AIPS Médiadíjának harmadik kiírásában
Szilágyi Anna a fiatal fotóriporterek között elért tavalyi győzelme után idén ismét bejutott a világ tíz legjobb sportfotóját elkészítő alkotók közé,
méghozzá ugyanebben kategóriában, a Like whales, Mint a bálnák című képével.
Óriási siker ugyanakkor, hogy az eddig szintén a top 10 közé jutó és a sportolói portréfilm kategóriájába benevezett,
Muhi András Pires Egy mindenkiért című, a háromszoros egyéni olimpiai bajnok kardvívóról, Szilágyi Áronról forgatott filmje nem csupán a világ három legjobb filmje közé került
az utolsó zsűrizési folyamatban, de az NBC Sports képviseletében szereplő amerikai Moss William és a világ egyik legnagyobb sportmédia ügynöksége, a kínai Xinhua News Agency-t képviselő Niu Mengtong mellett, versenyben van az első helyért, de már most a legjobb európai sport portréfilm díját a magáénak mondhatja.
A film rövid bemutatója itt:
A filmrendező, Muhi András Pires, aki 2017 és 2021 között folyamatosan végigkövette Szilágyi Áron életét, versenyeit, felkészülésének szinte minden pillanatát, értesülve a Top 3-ba kerülésről meghatottan és boldogan kommentálta a Mandinernek a film vélhető sikerének titkát:
„Ez a film az élsport legtisztább és legklasszikusabb értékeinek megmutatásáról szól, négy és fél évig készült és szerettem a folyamat minden pillanatát.
Nyilván Szilágyi Áron személye nélkül ez a film sem lehetett volna ilyen, és az tette fel a koronát a folyamat végére, hogy Áron Tokióban megnyerte a harmadik egyéni olimpiai bajnoki címét. Egyedül annyit módosítottunk a film végén, hogy ezt a világraszóló eredményt kiírtuk a film végére" - mondta a rendező.
Szilágyi Áron is nyilatkozott a siker kapcsán a Mandinernek: „Nagyon boldogok vagyunk és együtt örülünk Andrissal és az alkotókkal, hiszen sok helyen megfordult már a film, több fesztiválon is, de ekkora globális elismerésben még eddig nem volt részünk.
Valóban hatalmas sportszakmai elismerés és bíztató irány, hogy a nemzetközi sportújságíró szakmában is dominánsan megjelenő woke-filozófiával szemben, egy hagyományos értékeket, a munka, az alázat, a tökéletességre törekvés sportvilágból nélkülözhetetlen munkaeszközét ilyen aprólékos részletességgel megmutató film ekkora elismerést kapott a sportmédia neves zsűritagjaitól.
Az ünnepélyes díjátadást a jövő hónapban, június 12-én, Katarban, a Kalifa Stadionban tartják majd. Az aréna novemberben és decemberben nyolc labdarúgó-világbajnoki mérkőzésnek, köztük a „bronzmeccsnek” ad otthont.
A díjátadóra meghívást kapott, Muhi András Pires, aki a közönséggel együtt ekkor tudja meg a verseny végeredményét, ott lesz Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke, az AIPS Europe alelnöke, valamint dr. Csisztu Zsuzsa, az MSÚSZ alelnökek és az AIPS végrehajtó bizottságának tagja.
A nyitóképen: Szilágyi Áron. Fotó: Földházi Árpád/Mandiner
A férfisport az férfisport, a női sport pedig a nőké – mondja az úszósportot is fenyegető transzgenderjelenségekről Egerszegi Krisztina. Az ötszörös olimpiai bajnokot 2022 júniusában kérdeztük anyaságról, nagyköveti szerepvállalásáról, de elmondta lapunknak azt is, mit gondol a szomszédban dúló háborúról. Interjúnk.
Egy arany, egy ezüst, egy bronz. Sok vagy kevés? Lapunk felkérésére Sydney és Athén olimpiai bajnoka elemzi a magyar vívóküldöttség párizsi szereplését.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.