Elárulom, ezért nem lett negyedszer olimpiai bajnok Szilágyi Áron! Nagy Tímea a Mandinernek
Egy arany, egy ezüst, egy bronz. Sok vagy kevés? Lapunk felkérésére Sydney és Athén olimpiai bajnoka elemzi a magyar vívóküldöttség párizsi szereplését.
Május 6-a a Magyar Sport Napja – immár 22 éve. A kontinens első szabadtéri sportversenyét 1875. május 6-án Budapesten rendezte meg a Magyar Athletikai Club (MAC) - Magyarország legrégebbi egyesülete -, ennek emlékére a kormány határozata alapján 2000 óta ezen a napon ünnepeljük a Magyar Sport Napját.
Mint azt a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja írja, 147 éve atlétikai és ökölvívószámokban mérték össze Budapesten a tudásukat a versenyzők. A MAC 1875. április 8-án alakult meg, s az 1947-es megszüntetéséig a legsikeresebb magyar egyesület volt, számos világ- és Európa-bajnoki cím mellett 24 olimpiai aranyérmet szereztek a kék-sárga klub sportolói (köztük a vívó Gerevich Aladár, Rajcsányi László, az atléta Németh Imre, a birkózó Bóbis Gyula és a vízilabdázó id. Szívós István). A klubot 1989-ben a régi tagok újra bejegyeztették, majd 1993-ban fúzióra lépett a Népstadion SK-val, s elsősorban utánpótlás-neveléssel foglalkozik.
A Magyar Sport Napján – az elődök előtt tisztelegve - hagyomány a budapesti Szabadság téri emlékművet megkoszorúzni a Magyar Athletikai Club szervezésében. Szerdán Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Sárfalvi Péter helyettes államtitkár szűk körű megemlékezést és koszorúzást tartott az emlékműnél.
A Mandiner Sport megkeresésére Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok vívó mesélte el, mit jelent, mit is adott a számára a sport.
„Egyértelműen kijelenthetem: a sportmúltamnak, a sportolásnak köszönhetően sokkal boldogabban és egészségesebben élem az életem, és ez az oka, hogy 52 évesen is a kihívásokat keresem az élet bármelyik területén”.
Tímea – sok egyéb munkája mellett – a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesülete elnökeként is tevékenykedik, így rendszeresen találkozik a magyar sport legendás alakjaival.
„Ez a fajta elfoglaltság nem csak azért fontos az életemben, mert engem is motivál, hanem mert testközelből is tapasztalom:
amikor egy-egy élménybeszámolót szervezünk, a fiatalok is ámulva hallgatják a leghitelesebb forrásból, a magyar sport világklasszisainak élménybeszámolóiból, hogy miért is érdemes elkezdeni sportolni,
és mennyi pozitív hozadéka, jellemformáló ereje van a sportnak. Ez egy egészen másfajta motiváció, mintha erről egy hétköznapi ember, vagy netán otthon, a szülők mesélnének a gyerekeknek! Számomra óriási megtiszteltetés, hogy tagja lehetek a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének, az pedig különösen, hogy elnökként tehetek meg sok mindent értük, amely leginkább a támogatók felkutatásában nyilvánul meg. És rajtuk keresztül is csak megerősíthetem: aki sportol, annak nem feltétlenül csak a különböző érmek megnyerése lehet jutalom, hanem hogy egy közösségnek hatalmas személyiségformáló ereje is van. Tehát aki sportol, már biztos, hogy nyert!"
Märcz Tamás olimpiai bajnok vízilabdázó:
Az élsport olyan értékekre is megtanított, mint a kitartás, a szorgalom, és egymás megbecsülése
A férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya is összefoglalta a Mandinernek, hogy mit is kapott a sporttól:
„A sport életre nevelt, másrészt egy nagyon pozitív mentalitást adott számomra.
A közösségformáló erejének köszönhetően pedig kialakult egy olyan stabil baráti köröm, amelyből gyermekkorom óta a mai napig sokat merítek. Kifejezetten örülök, hogy egy csapatsportágat választottam, hiszen szeretek teamben dolgozni, és így eredményeket elérni; ennek természetesen az élet egyéb területein is nagy hasznát veszem. Arról nem is beszélve, hogy az élsport, a vízilabda – sok egyéb mellett – olyan értékekre is megtanított, mint a kitartás, a szorgalom, és egymás megbecsülése”
Nyitókép: Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok vívó legendás mesterével, Kulcsár Győzővel. Fotó: MTI/Földi Imre