Kitört a balhé a Bundesligában, félbeszakadt Schäferék meccse
Az Union Berlin szurkolói nehezen viselték csapatuk döntetlenjét a Bochum ellen.
A pénteken félbeszakadt Bochum-Mönchengladbach Bundesliga-mérkőzés kapcsán akár irigyelni is lehetne a német focidrukkereket: ugyanis 1963 óta mindössze nyolcadszor fordul elő, hogy egy elsőosztályú mérkőzés 90 percnél hamarabb ért véget. Ám irigykedésre nincs ok, ugyanis Bochumban azért kellett az előírt játékidő vége előtt beszüntetni a játékot, mert a játékvezető asszisztensét (korábban úgy mondtuk partjelzőjét, még korábban taccsbíróját) a nézőtérről úgy dobták fejbe, hogy kórházba kellett szállítani.
A németek fegyelmi bizottsága példás gyorsasággal döntést hozott az ügyben, és papírforma eredmény született a tárgyalóteremben: a vétlen vendégcsapat, a Mönchengladbach kapta a mérkőzés három pontját, 2-0-ás gólkülönbséggel.
Az esetet talán sokan látták, 2-0-s gladbachi vezetésnél Benjamin Cortus játékvezető egyik asszisztensét („zászlós emberét”), Christian Gittelmannt a nézőtérről fejbedobták. Nem üveggel, nem is öngyújtóval, hanem valami olyan tárggyal, amiben sör volt. Erre mondhatja bárki, hogy egy műanyag pohár nem okoz maradandó károsodást, de ezeknek a „nyeles poharaknak” az alja elég éles, és el tudja találni olyan ponton a nyak és a fej találkozása környékén a háttal álló, gyanútlan embert, hogy az fájjon. És Gittelmann-nak szemmel láthatóan fájt.
Forrás: Youtube
Bevitték a kórházba, ahol nyilván megállapították, hogy „nyolc napon belül gyógyul”, de nem is kérdés, hogy főnöke a szabályok szellemében helyesen járt el, amikor az eset után, a 69. percben befejezettnek nyilvánította a mérkőzést.
És a negyedik, amikor a döntés nem a zöld gyepen, hanem a fehér (vagy más színű) terítővel lefedett asztalnál született meg.
Négyszer az időjárás kényszerítette ki az idő előtti befejezést.
1963-ban a Hamburg-Dortmund, 1967-ben a Stuttgart-Neunkirchen és 1972-ben a Braunschweig-Frankfurt azért ért véget, mert olyan köd volt, hogy nem lehetett látni. Az utóbbi esetben a szurkolók kitalálták (honnan jutott eszükbe?), hogy a köd elűzhető, ha szalmabálákat égetnek.
A negyedik, időjárás miatt félbeszakadt találkozót a magyar nézők is láthatták, mert a „megboldogult sportcsatorna”, a SportKlub élőben közvetítette. Özönvízszerű eső zúdult a pályára, tulajdonképpen értelmetlen dolog volt elkezdeni is a találkozót. Mégis egy félidőt végigfociztak ( vizipólóztak?) a játékosok, de az komédia volt. Az egyetlen gól úgy esett, hogy a Wolfsburg történetének legjobb kapusa, Benaglio maga elé akarta öklözni a labdát, de az
Ezeket a mérkőzéseket egy későbbi időpontban újrajátszották, ám a további három félbeszakadt eredményét a fegyelmi bizottság állapította meg.
A 2011. április 1-jei találkozó vége kísértetiesen emlékeztet a mostanira.
A két „őrült tábor” által űzött-hajtott csapatok, a St. Pauli és a Schalke mérkőzésén 1-0-s vendégvezetésnél a hajrában szintén az egyik asszisztenst dobták meg, és Deniz Aytekin lefújta a mérkőzést. Ő egyébként még ma is vezet mérkőzéseket
Az 1976-ban vívott Kaiserslautern-Düsseldorf mérkőzésen senkit nem találtak el, de
, így az is idő előtt ért véget.
Ezen hét eset is különleges, de a nyolcadik a legcifrább az összes közül!
Az 1970-71-es szezonban a Mönchengladbach-Bremen mérkőzésen a 88. percben kitört a kapu. Erre ennél jobb kifejezés nincs.
Akkor még valóban fából volt, és nem alumíniumból, mint manapság. Egy játékos bezuhant a kapuba, a háló állította meg, és azzal együtt jött a kapu is. A tövénél tört el, állítólag a nedves idő tette tönkre a fát.
Forrás: Youtube
Biztos ez az eset is közrejátszott abban, hogy amint a technológiai fejlődés lehetővé tette,
Az a találkozó 1-1-nél ért ilyen furcsa véget, a szabályok értelmében a vendéggárda kapta a győztesnek járó pontokat, 2-0-ás gólkülönbséggel. Ez találkozó a bajnokság záró szakaszában volt, és majdnem ezzel veszítette el a Gladbach a bajnoki címet.
Szerencsére végül elhódította a Salátástálat.
A mostani eset kapcsán a Gladbach volt a "kedvezményezett", és
A fejbe dobott asszisztens, Christian Gittelmann az eset (és a kórházból való kiengedése után) a következőket mondta:
"Folyamatosan repültek a tárgyak a pálya irányába. Egyikük engem talált el. Átfogó zéró tolerancia politikát kell kidolgozni, világosan meghatározott, mindenki által előre ismert büntetéssel. Ez az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk a játékvezetők elleni erőszakot a pályákon.
Egyébként a Bochum sportigazgatója,
Sebastian Schindzielorz bocsánatot kért klubja nevében
, amire így reagált Gittelmann:
"Elfogadtam a bocsánatkérést, mert tudom, hogy minden klub igyekszik száműzni az így viselkedő nézőket. A jövőben sem félek Bochumba jönni, és nem lesznek előítéleteim a csapattal szemben"
A nyitóképen: Minden néző mellé nem lehet rendőrt állítani a stadionokban. (A kép csak illusztráció)
Fotó: MTI/EPA/Srdjan Suki