Elképesztő: Sárkány Zalán világbajnok! (VIDEÓ)
A 21 éves úszó aranyérmet nyert 800 méter gyorson szombaton a Duna Arénában zajló rövidpályás úszó-világbajnokságon.
"Egy tenyérnyi hely sincsen szabadon" -- énekelte Ákos, még a Bonanza Banzai szólistájaként anno, és akkor még nem is sejtette, hogy egyszer Magyarországon 20.000 embert várnak egy kézilabda-mérkőzésre. Csütörtökön bizonyára ennyi emberen lesz úrrá "az aktuális láz", és ahogy halad előre az esemény bizonyára egyre jobb lesz a hangulat a honi sportrajongók körében. Főleg ha a magyar csapat jól szerepel. Nem irreális az elvárás, hogy története legjobb Európa-bajnoki szereplését produkálja férfi kézilabda-válogatottunk.
Az első kézilabda Európa-bajnokságot 1994-ben rendezték. Az a Svédország nyerte, mely az 1990-es emlékezetes világbajnoki döntőben megfosztotta trónjától a sokáig verhetetlen Szovjetuniót, majd a nagy vetélytárs országának széthullása után komoly nyerőszériát produkált a ’90-es években. Staffan Olsson, Magnus Wislander, Hajas Erik neve fémjelezte azt az időszakot, és különösen a kontinenstornákon alkotott maradandót az a válogatott.
A kakukktojást jelentő 1996-oson Oroszország diadalmaskodott, bizonyítva, hogy a „Birodalom” széthullása után a romokon a kézilabda az elsők között kelt életre.
A svéd sikerszéria 2002-ben hazai pályán zárult, azóta ez a skandináv válogatott, csak egyszer, 2018-ban jutott éremhez Eb-n.
Valamilyen szinten átvette a helyét egy kisebb skandináv ország, Dánia válogatottja. Kétszer nyert Eb-t, pont ennyiszer Németország és Spanyolország is. A jelenlegi évszázad meghatározó válogatottja a francia pedig háromszor, vagyis az eddigi 14 Eb-n során csak hat ország vehetett át aranyérmet. Egyébként az eddig kiosztott 42 medáliából 12 országnak jutott.
Még érmet sem szerzett.
Viszont csak két alkalommal nem tudta kvalifikálni magát, ami azért nagy szó, mert mind a 14 tornán csak Horvátország, Spanyolország és Franciaország szerepelt. A legjobb eredmény egy 6. hely, ezt 1998-ban a Vass Sándor vezette válogatott érte el. Ezen kívül egyszer (1994-ben) lett hetedik a csapat, és háromszor nyolcadik.
Idén a célkitűzés a nyolc közé kerülés, de nem lesz könnyű, mert ehhez előzetes számítás szerint
Bár ezen az eseményen nem olyan „tükörsimák” az esélyek, mint volt a női világbajnokságon, néhány hete.
A B csoportba sorolt gárdának gyakorlatilag kötelező itt megnyerni minden találkozóját. Ez azért sem egyszerű feladat, mert csak a második kalapból érkezik, az elsőből Portugáliát húzták. Viszont Portugália, Hollandia és a már a saját "aranykorán" túl lévő Izland legyőzése a „beugró”. Két győzelem azért kell, hogy a 12 csapatos középdöntőbe jusson a gárda, a harmadik meg azért, hogy két pontot vigyen a következő, hatcsapatos csoportba. Az ottani ellenfelek a debreceni és a szegedi kvartettből jönnek.
Debrecenben három ex-jugoszláv csapat és Dánia játszik. Utóbbi továbbjutása nem kétséges, rajta kívül valószínűleg Szlovénia utazhat Budapestre, Észak-Macedónia és Montenegró pedig haza.
A szegedi kvartett viszont nehezebben kiszámítható. Ukrajna három veresége biztosnak látszik, Franciaország három győzelme is, a másik továbbjutót a horvát-szerb duóból akkor is nehéz lenne megjósolni, ha nem ismernénk a koronavírust. Így meg végképp’ komplikált a helyzet, az viszont biztos, hogy ennek a két csapatnak a találkozóján szikrázni fog a levegő, és talán lángra is kap a vadonatúj csarnok!
Az is biztosnak tűnik, hogy a remélhetően két ponttal a középdöntőbe kerülő magyar csapatnak az ottani négy meccséből hármat meg kell nyernie az elődöntőbe jutáshoz.
Esetleg az utóbbi helyett Mikkel Hansenékkel szemben. Szép feladat. De szép feladat volt megszerezni az Eb-rendezést, csodálatos lett az új csarnok, most már a fiúkon a sor, hogy "megtöltsék tartalommal".
A további csoportok küzdelmei Szlovákiában lesznek. Abban a két csarnokban, melyet a magyar hokiszurkolók is jól ismernek, mert elsősorban a „téli foci” eseményeinek ad otthont. A kassai Steel Aréna az állomástól néhány perc sétára van, nem egy szép, nagyon meredek, a felső sorokban szinte szédül az ember. Itt a hazai válogatotton kívül Litvánia, Oroszország és Norvégia játszik. Az egyik legegyértelműbb kvartett, utóbbi kettő utazhat majd Pozsonyba a középdöntőbe.
Mert hiába lesznek két csoport küzdelmei is az Ondrej Nepela Arénában, Szlovákia Kassán játszik. A pozsonyi csarnok negyedeurós villamosjeggyel 10 perc alatt elérhető a főpályaudvarról, éveken keresztül a kontinens legjobb jégkorong csapatai játszottak itt a KHL-ből, és már két vb-döntőt is rendezett. Most a világjárvány miatt csak
, de gyanítom, hogy ezt a döntést azért hozták meg nyugodt szívvel az ottani rendezők, mert egyébként sem lenne nagy érdeklődés az esemény iránt.
A pozsonyi két csoportban három minőségi válogatott lesz, Németország, Spanyolország és Svédország, hozzájuk csatlakozik Kassáról a középdöntőben (vélhetően) Norvégia és Oroszország.
Ott is lesz küzdelem, de nyilván mi elsősorban a magyarországi eseményekre fókuszálunk majd.
A magyar válogatott mérkőzései az Európa-bajnokságon:
Csütörtök, 20.30: Magyarország – Hollandia
Vasárnap, 18.00: Portugália–Magyarország
Kedd, 18.00: Magyarország – Izland
A négyfős csoportokból két-két csapat jut a középdöntőbe. Budapesten az A (debreceni), a B (budapesti) , és a C (szegedi) kvartett továbbjutói mérkőznek a középdöntő 1-es csoportjában. Ennek játéknapjai:
Január 20, csütörtök
Január 22, szombat
Január 24, hétfő
Január 26, szerda
Egyenes kieséses szakasz:
Január 28, péntek:
15.30: mérkőzés az 5. helyért
18.00: 1-es középdöntő győztese – 2-es középdöntő másodikja ellen
20.30: 2-es középdöntő győztese – 1-es középdöntő másodikja ellen
Január 30., vasárnap:
15.30: bronzmérkőzés
18:00: döntő
A nyitóképen: Az MVM Dome-ban, Magyarország új büszkeségében hamarosan kezdődik a kézilabda Európa-bajnokság.
A szerző felvétele