A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közgyűlést tartott a budai Larus Rendezvényközpontban január 29-én, amelynek két napirendi pontja volt: új elnök választása, valamint döntés az olimpiai eseményekre történő nevezés és akkreditáció minimumkövetelményeinek módosításáról.
A 2017-ben megválasztott, tisztségében 2020 júniusában megerősített eddigi elnök, Kulcsár Krisztián a december 30-i közgyűlésen a maga által kezdeményezett bizalmi szavazáson nem kapta meg a támogatói többséget, így január 31-i hatállyal lemondott. Az új elnököt a MOB rendes tagjai választották meg.
Az elnöki posztra ketten jelentkeztek.
Egyikük az 57 esztendős, kétszeres olimpiai bajnok, hatszoros világbajnok és kétszeres olimpiai ezüstérmes kajakos Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója – a Magyar Kajak-Kenu Szövetség delegáltja. A másik jelölt a 46 éves Hajdu Balázs ügyvéd – a Magyar Vitorlásszövetség delegáltja –, vitorlázóként két olimpián versenyzett, és az ötkarikás játékok műsoráról a tokiói olimpia után lekerült finn hajóosztály nemzetközi szövetségének elnöke, valamint a vitorlás-világszövetség alkotmányügyi bizottságának tagja 2008 óta.
A közgyűlést Dávid Imre, a MOB Felügyelő Bizottságának elnöke, a MOB tiszteletbeli tagja vezette le. Az 57 szavazásra jogosult MOB-tag közül 48 jelent meg. A jelenlévő MOB-tagok szavazatának több mint a felét kell megszereznie annak, akit MOB-elnöknek választanak.
A szavazás előtt mindkét jelölt öt-öt percben bemutatkozott a közgyűlésen résztvevőknek, és felvázolta legfontosabb gondolatait, elképzeléseit és célkitűzéseit.
Elsőként Gyulay Zsolt tartotta meg bemutatkozó beszédét.
„Tisztelt közgyűlés, amikor egy ilyen szép szolgálatra jelentkezik az ember, akkor tart egy komoly önvizsgálatot, hogy mennyire alkalmas egy ilyen feladatra, rendelkezik-e kellő alázattal, tapasztalattal. Ez nem csupán állásinterjú, ez egy olimpiai család vezetése, minden sportoló életében jelentős feladat.
Az egész életem az olimpiai eszme követésén és tiszteletén alapul,
1976 óta olimpiai ciklusokban gondolkodtam. Az 1988-as, az 1992-es és az 1996-os olimpián – illetve a 1984-es Barátság Versenyt is beleértve – hét versenyen indultam, ebből öt érmet nyertem. Ez talán még nem jogosítana fel arra, hogy olyan bátor legyek, hogy az olimpiai mozgalmat vezessem. Huszonhat éve fejeztem be a versenyzést, és bár sohasem éltem a sportból, mindig visszatértem hozzá. 1989-ben részt vehettem azon a közgyűlésen, amelyen Schmitt Pált elnöknek választottuk, és azóta is a MOB közelében tevékenykedtem. Mellette dolgoztam klubnál és szövetségnél egyaránt. A személyes megbeszélések alapján azt tapasztaltam, hogy a sportágak tudják, mit akarnak elérni, ám az érdekérvényesítő képességünk csökkent, és azt vállalom, hogy ezt megnöveljük az elkövetkező időben. Mi vagyunk a sportszakma, mi képviseljük a szakmát. Arra vállalkozom, hogy az olimpiai családot összefogjam és vezessem, és hogy a MOB újra a sport Parlamentje legyen” – mondta Gyulay Zsolt a bemutatkozásában.