15 sportág 109 versenyszámában osztanak érmeket az idei téli olimpián. Ezek között vannak világszerte népszerűek, kevésbé ismertek, és olyanok, melyekre a sportrajongók is rácsodálkoznak: jé, ilyen is létezik? A pekingi olimpia kezdetéig minden műsoron szereplő sportággal foglalkozunk itt, a Mandineren. Persze tudjuk, hogy ezen kis írások alapján valószínűleg senki nem lesz egy sportág elkötelezett híve, ezért nem elsősorban a szabálykönyvet próbáljuk értelmezni, hanem kicsit közelebb hozni az adott eseményt egy olyan ország olvasóihoz, melynek sportolói a nyári játékokról szállítják az érmeket. 17 nappal megnyitó előtt egy olyan sportággal foglalkozunk, melynek elődje már az első olimpián is ott volt, mégis csak az 1960-as játékok óta szerepel rendszeresen, míg női szakága 1992 óta. Az urakról már volt szó korábban, most a hölgyek esélyeit próbáljuk felvázolni.
2022. január 18. 01:39
p
2
1
2
Mentés
A biatlonról van szó, melyet néha sílövészet néven emlegetünk. Ebben a sportban 11 aranyérmet osztanak, ötöt az uraknál, ötöt a hölgyeknél, míg lesz egy izgalmasnak ígérkező, különleges vegyesváltó is.
A 15 km-es egyéni indításos futammal kezdődnek majd a női versenyek
a pekingi olimpián. Nehéz megmondani, ki lehet ennek a versenyszámnak a győztese, mert nem nagyon emelkedik ki senki az élmezőnyből a lövészetével. Az idei szezonban az összetett világkupát vezető, norvég Marte Olsbu Roiseland és az osztrák Lisa Theresa Hauser voltak a legstabilabbak a lőtéren. A szezoneleji östersundi versenyen és a pokjukai vb-n is Marketa Davidova diadalmaskodott, tehát őt sem lehet kihagyni a számításból. És ott van az olasz Dorothea Wierer, aki saját bevallása szerint nem szereti ezt a számot, mégis rendre jó eredményeket ér el benne. Tavaly holtversenyben Hauserrel megnyerte a szakági világkupát. Idén kevesebbet láthattunk a már lassan védjegyévé váló nagyon gyors és általában pontos lövészetéből, ami nagyban segíthetné egy kiugró helyezés elérésében. A lövészet ebben a számban azért nagyon fontos, mert
a régi idők biatlonjának megfelelően
itt nem büntetőköröket futnak egy-egy lövőhiba után, hanem hozzáadnak a teljesítményükhöz egy percet. Mint az „ántivilágban”. Mivel egy büntetőkört kb. fele idő alatt lehet megtenni, itt jócskán felértékelődik a lőtéren nyújtott teljesítmény.
Ahogy az uraknál, úgy a hölgyeknél is a sprint ígérkezik a legizgalmasabbnak, mert nagyon sokan nyerhetnek vagy állhatnak dobogóra. Roiseland, Hanna és Elvira Öberg, Alimbekava, Julia Simon, Hauser, Wierer, Hanna Sola, Tiril Eckhof, mind-mind olyan versenyzők, akik komoly eséllyel pályáznak az olimpiai aranyra. A tavalyi összetett, valamint a sprint szakági világkupa győztese, Eckhof idén eddig jóval haloványabb formát mutat, csak a 27. helyet foglalja el a világkupában. Bár ez egy kicsit csalóka, mert több hétvégét is kihagyott, hogy inkább az ötkarikás játékokra készüljön. Elvira Öberg és Hanna Sola idén valamivel a mezőny fölött állnak, ami a futó teljesítményt illeti. Ha ők hibátlanul lőnek, akkor nagyon nehéz dolga lesz a többi indulónak!
A 10 km-es üldöző versenyen az esélyeket nagyban meghatározza majd a sprintben megszerzett rajtpozíció. Itt ugyanis a megteendő távolság mindenkinek ugyanannyi, ám a sprint legjobbjai korábban indulnak, az ott elért eredményük alapján. Ettől „üldözéses” a verseny neve, ám mivel a jobbak vannak előrébb, nem könnyű a sorrendet „borítani”. Igaz, a „jobb” kifejezés csak a megelőző számban produkált teljesítményre igaz, nem kizárt, hogy az ott rosszabbul teljesítő itt javíthat. Ha nem indul túl nagy időhátránnyal. Mert aki igen, az a sprinttel gyakorlatilag két futamát is elrontotta, és már csak egy egyéni számban javíthat, a tömegrajtosban.
De előtte még lesz egy váltóverseny, ahol komoly izgalmak várhatók, mert négy csapat is nagy reményekkel vághat neki a futamnak. A norvég, a francia, a svéd és a címvédő belorusz négyes közül bármelyik nyerhet. A világbajnokságon a norvég csapat örülhetett a végén, de olimpiai aranya még ennek az országnak ebben a számban nincs, ami nagyon meglepő.
A nyitóképen: a női biatlonosok 12,5 kilométeres tömegrajtos versenyének mezőnye a 2014-es szocsi téli olimpián.
Donald Trump néhány nappal ezelőtt egy posztjában előrevetítette, hogy hivatalba lépése napján új védővámot vetne ki a Mexikóból, Kanadából és Kínából érkező árukra. Mi lehet az újabb vámháború következménye? Mi várható Peking részéről?
Bátor fegyveres nők!
A nőknek (és az LMBTQI személyeknek) ideje fegyvert fogniuk az őket elnyomó rendszer, a spermalövő, dzsenderőszakra építő patriarchátus ellen, de még jobb lenne, ha lennének kiborgok, drónok és robotkutyák, amik megvédik őket az isztambuli egyezmény szellemiségében.