Lebukott az IKEA: kényszermunkásokat alkalmazott az érzékenyítő reklámjairól híres svéd cég
A vállalat „mélységes sajnálatát” fejezte ki a történtek miatt.
Az Amerikai Tornaszövetség és a Larry Nassar-féle szexuális zaklatás áldozatai között évek óta tartó jogi küzdelem a végéhez közeledik, miután a szövetséget beperlő tornásznők szinte mindegyike a 400 millió dolláros egyezségi ajánlat elfogadása mellett szavazott. A Károlyi házaspár is szabadulhat a perből, ha meglesz a megállapodás.
Mint ismeretes, az egyetemes sportélet legalantasabb és legmegrázóbb szexuális zaklatási ügye robbant ki 2016 augusztus 4-én, amelyet az amerikai Indianapolis Star napilap hosszas nyomozása előzött meg. Az oknyomozó újságírók arra jutottak, hogy Larry Nassar, az Amerikai Tornaszövetség alkalmazásában álló csapatorvos, kihasználva a versenyzőkkel kiépített orvos-páciens közötti bizalmi viszonyt, vélhetően szexuálisan zaklatta a női tornászválogatott valamelyik tagját. Ekkor még fel sem vetődött hány áldozatról lehet szó. Nem először merültek fel állítólag ilyen panaszok az amerikai női tornászválogatott házatáján, de első ízben kerültek nyilvánosságra ezek a szexuális zaklatási vádak, hiszen
Az amerikai szenátusi hivatal az első cikk megjelenésének másnapján már levelet küldött a szervezetnek, hogy vizsgálja ki sürgősen az ügyet, egyben dolgozzon ki egy jövőbeni rendszert, amely kellő biztonságot nyújt majd a versenyzőknek a hasonló esetek elkerülésére.
Rachael Denhollander, egy korábbi kevésbé ismert tornásznő, majd későbbi jogász volt az első bátor áldozat, aki feljelentést tett a rendőrségen, ami aztán rakétasebességgel bátorított fel másokat is, hogy kilépjenek az árnyékból és szégyenüket félretéve vállalják, hogy ők is a később predátorként emlegetett Nassar-abúzus áldozatai voltak.
mi több, a rémisztő történet begyűrűzött Larry Nassar másik munkahelyére, a Michigan State University öltözőibe is, ahonnan azonnal menesztették az orvost.
Igazán nagy fordulatot akkor vett az ügy, amikor olimpiai bajnokok egész sora, például Aly Raisman, McKayla Maroney, Gabby Douglas és a legnagyobb csillag Simone Biles is kiállt és bevallotta, hogy ő is egy a Nassar-áldozatok közül.
A nyomozás és vizsgálatok során kiderült, hogy Nassar gyermekpornográfia bűncselekményében is érintett, így végül 2018 január végén Rosemarie Aquilina bírónő a Nassar által elkövetett évtizedeken át tartó, folytatólagosan és többszáz kiskorút érintő szexuális zaklatás büntette miatt
A botrány az egész sportvilágot megrázta, különösen az Amerikai Olimpiai Bizottságot, de legfőképpen az Amerikai Tornaszövetséget, amelyet valójában lefejezett ez az ügy.
Steve Pennyt, a szervezet korábbi elnökét és ügyvezető igazgatóját Tennesseben le is tartóztatták, mondván jelentős szerepe volt abban, hogy vizsgálati dokumentumokat tüntessen el, amikor Nassar ellen megindult a nyomozás.
A büntetőeljárások mellett polgári és kártérítési ügyek százai indultak meg az Amerikai Tornaszövetség ellen, amelyről az egyik – száznyolcvan áldozatot képviselő – ügyvéd úgy nyilatkozott három évvel ezelőtt, hogy
A túlélők – ahogy az amerikai sajtó gyakorta hivatkozik a Nassar-áldozatokra -, 505 szavazólapjából 476 támogatta a rendezési tervet. Ez derül ki az amerikai Indiana déli körzetének csődbíróságán néhány nappal ezelőtt benyújtott ellenőrző dokumentumokból. A fennmaradó 29 szavazólapot formai hibák miatt érvénytelennek minősítették.
Nem világos, hogy az egyes áldozatok mennyit kapnának, ha az egyezséget megerősítik a december 13-14-i meghallgatáson Indianapolisban.
De a javaslat, amelyre a sértettek túlnyomó többségben igent mondtak, lehetővé teszi a részleges megegyezést és a tárgyalások folytatását a többiekkel.
A USA Gymnastics és több mint 500 nő, akik úgy nyilatkoztak, hogy Larry Nassar, az edzőjük vagy valamilyen sportághoz kötődő személy bántalmazta őket, augusztusban bejelentették, hogy megegyezésre jutottak a rendezési javaslatról, amely kulcsfontosságú része a szövetség csődből való kilábalási tervének.
Az egyezség elfogadásáért cserébe
(Károlyi Márta az üggyel kapcsolatos véleményéről itt olvashat.) Ezért például a mások mellett az olimpiai bajnok Simone Biles és Aly Raisman által önállóan indított kereseteket felfüggesztették, mióta a USA Gymnastics 2018 decemberében csődöt jelentett, de újra folytathatják őket, ha a szövestég megállapodás nélkül kilépne a csődeljárásból.
A javasolt egyezség csaknem kétszerese annak a 215 millió dollárnak, amelyet az Amerikai Tornaszövetség javasolt 2020 januárjában, és ezt az ajánlatot hevesen kritizálták. Ez az egyezségi megállapodás olyan rendelkezéseket és vállalásokat is tartalmaz, amelyeket a szervezet meg fog tenni annak érdekében, hogy megakadályozza a visszaéléseket a jövőben. Ezek közé tartozik a klubok kötelező vállalása, hogy igazolják, megértették és teljesítik saját jelentési kötelezettségeiket, valamint hogy kijelölnek egy úgynevezett "védelmi bajnokot" a versenyzők közül, aki folyamatosan tájékoztatja a szövetséget arról, hogy a klub betartja-e a szigorú szabályrendszert.
A sportvilágban zajló megaláztatások, edző-tanítvány, vagy éppen sportszakemberek és versenyzők közötti abuzáló viszonyoktól sajnálatosan hangos a nemzetközi és hazai sportvilág – erről itt hallgathatja meg korábban, Dr. Lénárt Ágota sportpszichológussal készült podcastunkat.
Az egyre nagyobb számban felszínre kerülő esetek kapcsán csak remélni lehet, hogy ezek a folyamatok nemcsak a sportágak megtisztulását, de egy biztonságosabb jövőt is jelenthetnek majd a következő generáció bajnokainak idehaza és külföldön egyaránt.
A nyitóképen: Simone Biles és Larry Nassar. Fotó: MTI/EPA/Daniel Kopatsch és MTI/EPA/Rena Laverty