Rossz hír Marco Rossinak: megsérült a válogatott egyik alapembere
Nagy Ádámnak már az első félidőben véget ért az olasz másodosztályú bajnoki.
Katar, Németország és Dánia után szombaton Franciaország és Belgium is biztosította helyét a jövő évi világbajnokságon. Vasárnap újabb három válogatott csatlakozik hozzájuk. Ráadásul mind a három közvetlen vetélytársával szemben kell, hogy kivívja a szereplés lehetőségét. Ilyen nap még nem volt a vb-selejtezők történetében, amikor három ilyen sorsdöntő találkozót játszanak az esélyesek -- egymás ellen!
Egy fordulóval az európai selejtezőcsoportok zárása előtt a tízből még hatban nem tudjuk, hogy melyik válogatott jut egyeneságon a jövő évi világbajnokságra. Németország és Dánia már októberben kiharcolta a szereplés jogát, hozzájuk, valamint a rendező Katarhoz szombaton két nemzeti 11 csatlakozott: Franciaország és Belgium.
Ebben semmi meglepő nincs. Játéktudás alapján is mindkettő kiemelkedett a csoportjából, és csak a menetrend összeállítása miatt kellett a két ország szurkolóinak eddig várni kijutásra. Ugyanis ők öttagú csoportban szerepelnek, és mivel érdekeltek voltak a Nemzetek Ligája négyesdöntőjében, ezért októberben a nyakukra jöttek az üldözők.
Ám az első novemberi fordulójában
A „francia csoportban” Finnország győzött Bosznia-Hercegovina otthonában, így utóbbi elveszítette esélyét a pótselejtezőre. Ám kedden Ukrajnát magával ránthatja a mélybe, így második helyhez segítheti szombati legyőzőjét.
A „belga csoportban” Csehország és Wales esélyes a márciusi pótselejtezőre. Walesnek ehhez egy döntetlen is elég kedden Belgium ellen, de vereséggel is meglehet, ha Csehország nem nyer Észtországgal szemben
A „legkuszább” hatosban, a G-ben játszottak még szombaton, és kicsit sem tisztult a kép. Sőt, még komplikáltabb lett! Mert sem Norvégia, sem Hollandia nem győzött, és így kettejük párharcából hármas viadal lett.
A legjobb még mindig a háromszoros vb-ezüstérmes helyzete, mert ha pontot szerez otthon Norvégia ellen, akkor csoportelső. Ha viszont kikap, akkor akár harmadik is lehet.
Mivel zsúfolt a naptár, sietni kell a selejtezők befejezésével, megállás nélkül robognak tovább az események.
Akkorra válik véglegessé az Európából a vb-re utazó 13 csapat közül 10-nek a személye.
A zárókör előtt nézzünk is rá a csoportokra, mert nem várt izgalmak jönnek a következő órákban-napokban.
Az A csoportban az azonos pontszámmal rendelkező
, döntetlen esetén Ronaldoék. Utóbbi esetben az a furcsa szituáció fordul majd elő, hogy Szerbia veretlenül kényszerül pótselejtezőre.
A B-ben pontosan ugyanez a helyzet: két csapat egymás ellen vív „harmincketteddöntőt”, annak ellenére, hogy ilyen kifejezés nincs is. Itt is a döntetlen az otthon játszó, elvileg esélyesebbnek kedvez. Ráadásul ugyanabban az időpontban,
Bizony nehéz lesz a foci szerelmeseinek dönteni, melyik meccset kövessék figyelemmel.
A C-ben Olaszország és Svájc áll azonos pontszámmal az utolsó mérkőzés előtt, ám az egymás elleni öldöklő csatájukat ők pénteken, a magyar válogatottal egyidőben már lejátszották. Döntetlen lett, és ha (a várakozásoknak megfelelően) hétfőn este mindketten nyernek (Olaszország Észak-Írországban, míg Svájc otthon Bulgária ellen) akkor a gólkülönbség dönt majd köztük.
Ebben az esetben Svájc lenne a csoportelső, mert Svájcban 0-0-át, Olaszországban 1-1-et játszott a két csapat. És az olaszok ebben az esetben aligha foglalnák esti imáikba az Aranylabda egyik fő esélyesének tartott Jorginho nevét, aki mindkét meccsen kihagyott egy 11-est.
A nevetségesen gyenge F csoportban minden eldőlt pénteken: a vb-részvételt már korábban kiharcoló Dánia mögött Skócia szerezte meg a második helyet.
A H jelű hatos ugyanolyan „harmincketteddöntővel” zárul, mint Portugália és Spanyolország csoportja.
Döntetlen esetén viszont itt a vendéggárda, Oroszország örülne. Erre a csatára is vasárnap kerül sor, de szerencsére nem este, hanem délután, így ez „nem üti” a két ibériai találkozót.
Az I csoport a „mienk”, ennek állását talán mindenki tudja.
Még akkor sem, ha az Olaszország által körül ölelt miniállam 34 éves futballtörténelme egyik legpozitívabb jelenetét éppen Anglia ellen produkálta.
1993. november 17-én, vagyis szinte napra pontosan 28 évvel a mostani randevújuk előtt San Marino 8,3 másodperc után vezetett vb-selejtezőn Anglia ellen. Sőt, több, mint 20 percig gólelőnyben volt a magát a sportág tanítómesterének tartó válogatott ellen. Igaz, a vége 1-7 lett, ez most is elképzelhető eredmény. Ha nem kap ki Anglia annak a San Marinonak az otthonában, mely eddigi 185 válogatott találkozójából egyet nyert meg, akkor Lengyelország megy pótselejtezőre.
, de még győzelem esetén is kellene ehhez az andorraiak pontszerzése Albániában.
A tizedik, a J jelű társaság első helye már októberben eldőlt (bár tulajdonképpen a sorsoláskor): a négyszeres világbajnok Németország erről a világbajnokságról sem marad le. Mögötte még kiadó a pótselejtezőt érő pozíció. Észak-Macedónia Izland legyőzésével megkaparinthatja azt, ha nem nyer, akkor Románia ölébe hullhat az a vasárnapi mérkőzésen.
A nyitóképen: Hollandia sokáig biztos vb-résztvevőnek tűnt Montenegróban, de lehet, hogy mégsem lehet ott Katarban
MTI/EPA-ANP/Maurice Van Steen